Keistos vietos

Naujoji Rusijos imperija    

2007 m. liepos 20 d. 6 keliautojai su Antonu Bakovu jachtoje, tiesiog atviroje jūroje, paskelbė apie Suvorovo atole, esančiame Ramiajame vandenyne, įkurtą Rusijos Imperiją. Atolas – tai 150 ha sala, kuri apsemiama per stiprų štormą. Suvorovo atole keliarodis

Suvorovo atolas - atolas, priklausantis Kuko šiaurinių salų grupei, 825 km nuo Rarotongo. Artimiausia sala - 305 km į šiaurės vakarus esanti Nasau sala. Forma primena keturkampį, kurio perimetras – apie 80 km. Maždaug 800 m pločio koraliniai rifai supa maždaug 19x13 km lagūną. Atolas žemas ir didesnės bangos lengvai per jį ritasi. 1978 m. čia įkurtas vienintelis Kuko salų nacionalinis parkas.

Atolas – daugelio jūros paukščių lizdų vieta; ir čia įsikūrusi žymi palmių vagies (tokia krabų rūšis) populiacija.

Tuo metu negyvenamą atolą 1814 m. atrado rusų tyrinėtojas M. Lazarevas, atplaukęs laivu „Suvorovas“, nors aiškiai jau keli amžiai iki tol čia apsilankydavo europiečiai, nes rastos dėžes su pinigais bei įtvirtinimų liekanos.

20 a. 6-me dešimtm. čia apsigyveno atsiskyrėlis iš Naujosios Zelandijos Tomas Nilis*), su tarpais čia gyvenęs nuo 1952 iki 1977 m., - ir savo gyvenimą čia aprašęs knygoje „Sala sau“.

Dabar atolas negyvenamas, nors kartais laivai iš Rarotongo atveža egzoturizmo ir nardymo entuziastus. Turizmo laikotarpis yra 6 mėn. – ir čia tam laikui įsikuria du prižiūrėtojai.

Tačiau 2011 m. rusų politikas Antonas Bakovas (g. 1965) teigia nusipirkęs atolą ir jį paskelbęs „Naujosios Rusijos imperijos“ sostine.

Kitos savitos nykštukinės valstybės:

1) Christianija Kopenhagoje, kai 1971 m. hipiai ir už ekologiją kovojantys žalieji užėmė apleistas kareivines. 1000 gyventojų. Leidžiami lengvieji narkotikai, draudžiami ginklai ir automobiliai.

2) Silendas – ant 10 km nuo Anglijos esančioje platformoje. Turi netgi futbolo komandą.

3) Molosija, JAV, Nevada. Draudžiama rūkyti. Gyvena prezidentas su žmona, du vaikai, trys šunys ir triušis. Leidžia laikraštį.

4) Minerva, Maiklo Oliverio įkurta Okeanijoje. 1972 m. ją užpuolė ir okupavo Todas, o „vietinius“ ištrėmė.

Everlendo karalystė

2011 m. 46-metis Stivas Ožjė (Steve Ogier) Gernsio (Guernsey) saloje įsigijo 46x15 m sklypą, į kurį kelis metus gabeno savo daiktus, o 2017 m. nusprendė ten pastatyti vienaukštį namą, tačiau Gernsio sala tam neišdavė leidimo savo sprendimą aiškindama tuo, kad toji vieta neskirta žmonių gyvenimui. Stivas Ožjė Everlande

Tada Stivas 2019 m. gegužę sklypą paskelbė nepriklausoma karalyste, pavadindamas ją Everland’u, ir pasiskelbdamas jos karaliumi. Tada kreipėsi į teismą su reikalavimu vietos valdžiai nesikišti į nepriklausomos valstybės reikalus. Jis rėmėsi 1933 m. Montevideo konvencija, pagal kurį valstybingumo kriterijais yra teritorijos turėjimas, gyventojų buvimas, vyriausybė ir galimybės palaikyti santykius su kitomis valstybėmis. Anot S. jė, Everlandas tenkina visus tuos reikalavimus.

Anot jo, 2020 m. sausį teisėjas B.R. McMahon’as atmetė jo ieškinį, nes pagal jį žmogus negali vadovauti pats sau – ir nurodė pašalinti laikinus statinius. Tačiau Ožje savo, kad su juo gyvena dukra, princesė Evelina, kuriai 8 m. Viso „karalystė“ turi 5 piliečius, kurių visi turi balsavimo teisę. O dar karalystėje gyvena ir laukinių gyvūnų, tarp jų vabalų ir kirminų - tad gyventojų joje netrūksta. Ožjė nenurinsta ir pasiuntė el. laišką į JTO. Taip pat jis kreipėsi į Anglijos premjerą B. Džonsoną, prašydamas įsikišti į šį reikalą, nes Gernsio valdžia yra tironiška ir naudojanti prievartą. Taip pat skundžiamasi ir per 20 tūkst. svarų teismo išlaidų. Karalystė turi savo puslapį Veidaknygėje.

Gernsio sala yra Lamanšo sąsiauryje prie Normandijos pakrantės. Su keliomis aplinkinėmis salelėmis ji sudaro teisinį vienetą priklausantį nuo Jungtinės karalystės, tačiau į ją neįeinantis į ją (kaip ir į EU; ir turi savo Interneto koda .gg). Jų plotas yra 78 km2; per 65 tūkst. gyv. Pavadinimas reikštų „Rago sala“.

Gyventi kelsimės ant vandens?

Vietos Žemės sausumoje vis mažėja. Tad natūraliai kyla mintys apsigyventi ant vandens (kaip neprisiminsi vietnamiečių plaukiojančios kolonijos Kambodžos Tonle Sap ežere?). JAV nekomercinis Seasteading institutas Kalifornijoje bando žmonių gyvenamą sritį išplėsti vandens plotais, užimančiais 70% Žemės paviršiaus ( o čia pravartu prisiminti Ž. Verno „Plaukiojančią salą“). Jam 1,3 mln. dolerių jau paaukojo Peter Thiel'as, „PayPal“ įkūrėjas, o pačią organizaciją įkūrė Patri Friedman‘o, garsiojo Miltono Frydmano anūkas. Jau 2014 m. planuota išplukdyti pirmąjį „systedą“ „Blueseed“ (steigėjas Max Marty).

Pastangos nėra naujos. Dar 7-o dešimtm. viduryje buvęs britų armijos majoras Paddy Bates įsigijo nenaudojamą artilerijos platformą Šiaurės jūroje ir nepaisant valdžios prieštaravimų ją su šeima užima iki dabar, pavadinęs „Principality of Sealand“ (Jūržemės kunigaikštyste). O 1972 m. grupė libertiečių-idealistų įsteigė nepriklausomą „Minervos respubliką“ atsikuriančiame Ramiojo vandenyno atole.


*) Tomas Nilis (Thomas Francis "Tom" Neale, 1902-1977) – Naujosios Zelandijos buškrafto ir „išgyvenimo meno“ entuziastas. Didesnę gyvenimo dalį praleido Kuko salose ir 16 m. per tris tarpsnius (nuo 1952 m.) Suvorovo atolo Ankoridžo saloje. Savo patirtį aprašė autobiografijoje „Sala sau“ (1966). Jam nesant saloje joje laikinai apsilankydavo arba apsigyvendavo kiti žmonės. Pvz., 1965-66 m. Suvorovo atole gyveno Michael Swift‘as, tačiau jis nebuvo patyręs „išgyventojas“ ir vargiai susirasdavo pakankamai maisto.

Šnabždanti uola
Nubija ir jos istorija
Lietuvos antipodas
Bado kalnai Afrikoje
Hiperborėja Rusijoje
Iki dangų remiančių kalnų
Amerikos lankymų paliudijimas
Gobekli Tepe - seniausia šventykla
Nan Madolis: apleistas paslapčių miestas
Guilinas: jungtis iš amžių glūdumos
E.Blavatskaja. Kiklopų griuvėsiai
Bažnyčia už laiko gniaužtų
Ayers Rock uola: Australija
Pamaskvės dvasingas perlas
Bokoro rūmai, Kambodža
Janas Ščepanskis. Majai
Trobriando ir kt. salos
Languedoko akmenys
Kadžuraho paminklai
Slontaho šventykla
Naska linijos, Peru
Kinijos piramidės
Vartiklis