Kadžuraho paminklai  

Kadžuraho - didelis Šiaurės Indijos tipo šventyklų kompleksas su parabolinių kontūrų bokštais; priklauso UNESCO paveldui Išliko apie 20 šventyklų, kurių stambiausia Kandarja-Mahadeva, pastatyta 11 a. ji išgarsėjusi savo skulptūromis, vaizduojančias Kamasutros meilės scenas, o taip pat grupinio sekso ir zoofilijos scenas – tačiau tik išorėje, Pasaulėžiūros nuopuolis o viduje nėra jokių erotinių temų. Kompleksas gausiai lankomas turistų.

Miestas yra Madhya Pdradešos valstijoje, apie 620 km į pietryčius nuo Naujojo Delio sostinės. Per 19 tūkst. gyventojų.

Kai kurie Bargudžaro Radžputai persikėlė ryčiau į centrinę Indiją, Radžastano šiaurės rytus, Dhundharo sritį. Vėliau jis save ėmė vadinti Bundelais ir Čandelais. Politine Čandelų sostine buvo Kalindžaras, o kultūriniu centru – Kadžuharas. Šventyklos Kadžuhare statytos 950-1150 m. Vėliau sostinė persikėlė į Mahobą, tačiau Kadžuharas dar kurį laiką klestėjo. Jame nebuvo įtvirtinimų, nes karaliai niekada čia negyveno.

Visą kompleksą juosė siena su 8 vartais, kurių šonuose buvo po auksinį datulių medį (Kadžuraho (senasis, Kadžuravahaka) pavadinimas kilęs iš sanskrito „khardžura“ – datulė ir „vahaka“ „besirūpinantis“). Pradžioje buvo 80 induizmo ir džainų šventyklų, išsidėsčiusių 20 km2 plote.

Visos šventyklos geografiškai suskirstytos į tris dalis: vakarų, rytų ir pietų. Šventyklos pastatytos iš smiltainio nenaudojant rišamosios medžiagos: akmenys sudėti su įleidimais ir dygiais ir vietoje laikomi svorio jėgos. Kolonos ir apvadai padaryti iš megalitų, sveriančių iki 20 t.

Yra keletas aiškinimų dėl erotinių scenų, jos rodo, kad dievybės akivaizdoje reikia savo aistras palikti už šventyklos ribų. Taip pat dievybės yra tyros tarsi atmanas ir be seksualių aistrų dar spėjama, kad vaizduojamos tantriškosios seksualinės apeigos. Erotiniais yra apie 10% visų pavaizdavimų – ir juose veikia žmonės, o ne dievybės.

Vedos
Himnas varlei
Arijų religija
Himalajų legendos ir mitai
Adivasi kultūra ir civilizacija
Apie erotinės literatūros naudą
Gobekli Tepe - seniausia šventykla
Kaip suprantu indų filosofiją?
Skaičių simbolika Vedose
Senieji sankskrito raštai
Senovės indų astronomai
Bokoro rūmai, Kambodža
Ganešos pagarbinimas
Senoji Indijos istorija
Harapos civilizacija
Mohendžo-daro
Ašokos kolonos
Filosofijos skiltis
Vartiklis