Paslaptingos vietos

Džiroftas

Džiroftas - miestas Kermano provincijoje Irane, esantis 230 km į pietus nuo Kermano. Apie 290 tūkst. gyventojų. Praeityje buvo vadintas ir Sabzevaranu, o dėl derlingų apylinkių ir Hend-e-Koochak (Mažoji Indija).

Džiroftas randasi plačioje Halilio upės slėnio lygumoje. Tai viena karščiausių vietų Irane ir Jiroft Findings Žemėje – 1933 m. rugpjūtį čia buvo užregistruota 57oC temperatūra.

Miestas neseniai tapo plačiai žinomas pasaulyje, kai Iranas paskelbė, kad netoli jo rastos senovinio miesto liekanos, kurios gali priklausyti užmirštai Džirofto civilizacijai.

Džirofto kultūra priskiriama ankstyvajam Bronzos amžiui (3 tūkst. pr.m.e. pabaiga), buvusi dabartinėse Sistano ir Kermano provincijose Irane. Hipotezė iškelta remiantis artefaktais. Spėjama jų vieta yra netoli Džirofto esantis Konar Sandalas, kurį sudaro dvi kalvos, esančios keli kilometrai viena nuo kitos (13 ir 21 m). Kitos svarbesnės su ja susijusios vietos yra Šahr-e Sukhteh (Sudegęs miestas), Tepe Bampuras, Espiededžas, Šahdadas, Iblisas ir Tepe Yahya.

Šahr-e Sukhteh (Šahr-e Sokhte) randasi dabartinėje Sistan va Balučestano provincijoje. Gyvenvietė datuojama 3200 m. pr.m.e. ir buvo bent tris kartus sudegusi iki ją apleidžiant maždaug 2300 m. pr.m.e. Čia rasta neįprastų radinių, tokių, kaip dirbtinė akis, žmogaus kaukolė, parodanti buvus galvos chirurgiją ir seniausias iš žinomų trik trako žaidimo (bekgamono) rinkinys.

Šių archeologinių radinių vietos apjungimo į civilizaciją, kuri būtų tarpinė tarp Elamo ir Indo slėnio, idėja priklauso Yousefui Maddžidzadehui, kuris yra kasinėjimų komandos Džirofte vadovas. Jisai spėja, kad tai yra dingusios Aratos (kaip ją vadino šumerai) karalystės liekanos. Arata vėliau Irano plynaukštėje persikėlė į pietvakarius (Herodotas Partą vadino Artaioi). Baktrija ir Parta gali būti Arati perėmėjos. Šie pasiūlymai priimti skeptiškai. Kiti (D.T. Potts, P. Steinkeller ir kt.) Konar Sandalo radimvietę sieja su paslaptingu Markaši miestu-valstybe, spėjamai buvusiu į rytus nuo Elamo.

Dauguma artefaktų buvo iki 2001 m. konfiskuota iš nelegalių kasinėtojų (vagysčių iš kapų pagausėjo po potvynio, atvėrusių kapus - apie 2000-2002 m.). Daugelis radinių buvo dekoruoti architektūriniais motyvais bei gyvūnų atvaizdais. Dalis jų nepanašūs į jokius kitus, rastus šiame krašte. Kai kurie jų pagaminti iš chrorito, pilkai žalsvo akmens, o kiti – iš vario, bronzos, terakotos ir lapis lazuri. Vėliau čia kasinėjimus pradėjo Y. Maddžidzadehas, kurio komanda atkasė maždaug 2 km2 miesto liekanas, kurios datuojamos apie 3 tūkst. pr.m.e. pabaiga. Atkasta tvirtovė, turėjusi langus, užimanti apie 13,5 ha plotą. Jiroft Findings

Tie artefaktai priklauso vadinamajam „tarpkultūriniam“ keramikos stiliui, nuo 20 a. 7 dešimtm. žinomam Mesopotamijoje ir Irano aukštikalnėse iš Tepe Yahya kasinėjimų.

Įtariama „rašto sistema“

Maddžidzadehas tvirtina, kad rasti užrašai nežinomu raštu, kaip manoma, palyginamu su linijiniu elamitų raštu, datuojami maždaug 22 a. pr.m.e. Tačiau tasai pranešimas sutiktas skeptiškai ir kai kurie specialistai mano, kad jie priklauso Rytų civilizacijai.

Priešistorinis Iranas

Iki indo-iranėnų atsikėlimo į šį regioną 2 tūkst. pr.m.e., jame gyveno visai kitos tautos. Neandertaliečiai čia gyveno jau prieš 100 tūkst. metų. Seniausių jų įrodymų rasta Kašafrude (Khorasane, šiaurės Irane). Žmonių artefaktai sutinkami nuo 9000 m. pr.m.e., t.y. iki Elamo (ne semitinės ir ne arijų kilmės) ir indo-iranėnų atsikėlimo. Seniausi vėlyvojo paleolito artefaktai daugiausia rasti Zagros kalnų Kermašacho ir Khoramado olose. Tarp jų, ten rasta ir 7000 senumo ąsočiai vynui. Kitų artefaktų rasta Irano vakaruose esančiame Gandž Darehe.

Nan Madolis
Chimera tebegyva
Šnabždanti uola
Kijevo paslaptys
Kadžuraho paminklai
Nubija ir jos istorija
Bokoro rūmai, Kambodža
Bado kalnai Afrikoje
N. Žirovas. Zimbabvės mįslė
Indo-iranėnai ir kalba
Kur sustojo tūkstantmečiai?
Stounhendžas: mistinis statinys Anglijoje
Nan Madolis - apleistas paslapčių miestas
Gobekli Tepe - seniausia šventykla
Guilinas: jungtis iš amžių glūdumos
E.Blavatskaja. Kiklopų griuvėsiai
Bažnyčia už laiko gniaužtų
Ayers Rock uola: Australija
Naska linijos, Peru
Janas Ščepanskis. Majai
Buvęs uždaras Tibetas
Ofyro aukso šalis
Megalitai: dolmenai
Languedoko akmenys
Kur išėjo hetitai?
Kinijos piramidės
Slontaho šventykla
Matriarchatas
Vartiklis