Lėktuvų kūrejai

„Jakų“ kūrėjas

Aleksandras Jakovlevas (1906-1989) – tarybinis karinių ir civilinių lėktuvų konstruktorius, generolas-pulkininkas-inžinierius (nuo 1971 m.), akademikas (nuo 1976 m.). Aleksandras Jakovlevas

Aleksandras Jakovlevas dar vaikystėje, būdamas mokiniu, su draugais pastatė sklandytuvą AVF-10, su kuriuo dalyvavo pirmosiose TSRS sklandytojų varžybose Koktebelyje – ir vėliau visą gyvenimą nesiskyrė su aviacija.

Kūrybinį darbą pradėjo aviamotoristu. O pirmuoju jo sukonstruotu nedideliu dviviečiu lėktuvu AIR-1 pasiektas netgi pasaulio skrydžio į tolį rekordas. Jis įstoja į Aviacijos akademiją, skiriamas į darbą Centriniame konstruktorių biure, kur jau triūsė garsusis N. Polikarpovas.

1938 m. A. Jakovlevas sukuria pirmąjį kovinį lėktuvą – bombonešį BB-22, o vėliau pradeda savo „Jakų“ erą: naikintuvai JAK-1m JAK-3, JAK-9 (pastarieji pirmąkart į orą pakilo 1943 m.).

Pokario laikais kilo poreikis kurti reaktyvinę aviaciją – ir tai patikėta jo vadovaujamam konstruktorių biurui. 1946 m. balandžio 24 d. pirmam skrydžiui pakilo naikintuvas JAK-15 bei jo kolegų A. Mikojano ir M. Gurevičiaus MIG-9. Tai buvo pirmieji reaktyviniai koviniai naikintuvai, o vėliau ir galingi kariniai reaktyviniai lėktuvai JAK-17, JAK-23 ir JAK-25 (šis naikintuvas galėjo kilti ir leistis esant bet kokioms oro sąlygoms).

Nemažas dėmesys skirtas ir galingų, greitų ir patogių keleivinių reaktyvinių lėktuvų kūrimui. JAK-40 sulaukė ir tarptautinio pripažinimo, jis sėkmingai skraidė ir trumpomis TSRS linijomis, tarp jų ir Lietuvoje. Vėliau pasirodė ir galingesnis bei greitesnis JAK-42, salonuose talpinantis 120 keleivių. „Vartiklio“ redaktoriui teko jais skraidyti ir jis prisimena, kad tuos orlaivius vadino „skraidančiais grabais“.

Svajonės pradžia
Robotų iškilimas
Kyla ultralengvieji
Oreivystės žingsniai
Mechaninis žvėrynas
Lietuviški lėktuvai: KPI-6
Tokios tad buvo lenktynės
Atsiradimai ir paaiškinimai
DNR – kvantinis kompiuteris?
Drąsus karo lakūnas iš Lietuvos
Priešsparnio istorija ir priešistorė
Steponas Darius. Laukė visa Lietuva
Skrydžiai oro balionais Lietuvoje 19 a.
Kinų ir korėjiečių skraidantys vežimai
Senosios Indijos mašinos (yantra)
Skafandrai: atsiradimas ir variantai
Šarvuotųjų automobilių pirmeiviai
8 alternatyvūs energijos šaltiniai
Ateitis - elektrinļs raketos
Alcubierre pavara
Karai dėl telefono
Akiniai nuo saulės
Kaip veikia daiktai?
Stikliniai laidai
Vartiklis