Stikliniai laidai

Žavimės spalvotais vitražais... O kodėl stiklas būna spalvotas? Nes jį nuspalvina metalai: varis ar kobaltas j daro mėlynu, manganas – violetiniu, chromas – gelsvai žalsvu... Rečiau spalva suteikiama ne metalais, pvz., selenas stiklui suteikia raudoną spalvą. Optiniai laidai

Tačiau pramonėje svarbesni skaidrieji tikslai. Tačiau tikslą išvalyti nuo metalinių priemaišų labai sunku. Tik 1970 m. pavyko stiklą išvalyti taip, kad juo 1 km praėjusi šviesa nusilpsta tik 100 kartų. Dabar jau pasiekta teorinė kvarco riba, kai labai švariame tiksle šviesa susilpnėja 100 kartų nuėjusi 100 km.

Šviesolaidis yra plauko storio stiklinis siūlas. Dėl savo plonumo nelūžta net apsuktas apie pirštą. Šviesa juo gali keliauti net ir į ritę susuktu optiniu kabeliu. Taip nutinka dėl visiško vidaus atspindžio. Skaidrias aplinkas įprasta vertinti lūžio rodikliu. Vakuumas laikomas reperiu (atskaitos tašku) – jo lūžio rodiklis lygus vienetu. Visų kitų terpių jis didesnis už vienetą, pvz., stiklo – 1,5, vandens – 1,3, oro – 1,0003. Šviesai pereinant iš vienos terpės į kitą, jei šios lūžio rodiklis didesnis (iš oro į stiklą), dalis šviesos atsispindi. Tačiau jei kitos terpės lūžio rodiklis mažesnis (iš stiklo į orą), gali atsirasti visiškas vidaus atspindys, kai šviesa atsispindi tarsi nuo veidrodžio. Tai nutinka ne visada, o tik esant tam tikroms sąlygoms – esant tam tikram kampui (šviesa tarsi „slysti“).

Būtent šis reiškinys ir neleidžia lazerio spindulio palikti šviesolaidžio. Juo signalai perduodami lazeriu ar šviesos diodais. Kabelį sudaro daugelis šviesolaidžių, kad juo būtų galima perduoti didesnį kiekį informacijos. Perduodamų šviesos impulsų kiekis per laiko vienetą ribotas, nes dėl lūžio šviesos impulsai platėja ir gretimi impulsai ima klotis vienas ant kito.

Triukšmai
Robotų iškilimas
Rentgenas Visatai
Akiniai nuo saulės
Nematomumo skydas
Galileo Galilėjus
Kaip veikia daiktai?
Naglumas – sėkmės garantas
Atsiradimai ir paaiškinimai
Galvaninės teorijos pradžia
Degtukai – trumpas, bet svarbus gyvenimas
Kaip veikia Saulės baterijos?
8 alternatyvūs energijos šaltiniai
Mokslo riboženkliai: 1867-ieji – kartų kaita
Stivenas Hokingas – nenurimstantis invalidas
Paslaptingas Tesla - gyvenimas ir palikimas
Lemtingasis Rentgeno atradimas
Kokia yra Visata? Sukasi?
Šarvuotųjų automobilių pirmeiviai
Nepaprastos vandens savybės
Šaltoji branduolių sintezė
Nekritinė stygų teorija
Kodėl dangus žydras?
Senovės mechanika
Geodinamika
Vartiklis
NSO.LT