Įgimta ar paveldėta?
Vida Arčiulienė, Mūsų žodis; 1982, Nr. 8 (284)Dar senovės Babilone buvo dantiraščiu rašyta lentelė, kurioje nurodytos 62 rūšių įgimtos ydos. Dabar jų skaičius siekia per 2500. Įgimtos ydos ir paveldimos ligos šiuo metu yra vaikų sergamumo priežastis. Pasaulinės statistikos duomenimis, paveldimos ligos sudaro apie 40% ankstyvojo vaikų mirtingumo.
Vaisiaus vystymuisi pakenkti gali tiek išoriniai, tiek vidiniai veiksniai. Vystymosi sutrikimai skirstomi į paveldimos informacijos defektus (monogeninius, poligeninius, chromosominius), atsiradusius lytinių ląstelių formavimosi periode, ir defektus, kurie susiformuoja ankstyvosiose vaisiaus vystymosi stadijoje. Veiksniai, keičiantys paveldimos informacijos struktūrą ląstelių formavimosi periodu, vadinami mutageniniais, o trikdantys vaisiaus vystymąsi teratogeniniais. Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis (1973), įvairiose šalyse gimė iki 7,5% sklaidos defektų turinčių naujagimių. Išaiškinta, kad apie 1% naujagimių gimsta su chromosominiais defektais. Kiti įgimti sklaidos defektai atsiranda dėl subtilesnės priežasties molekulinio lygio paveldimos informacijos pakenkimų. Vienais atvejais įgimti defektai gali atsirasti dėl vieno geno struktūros arba funkcijos sutrikimų (rainelės švarpla, įgimta katarakta, papildomas trečiasis akies vokas, rankų ir kojų daugiapirštiškumas). Kitais atvejais geniniai sutrikimai apima tam tikrą genų kompleksą ir sukelia poligenines ligas (įgimtos širdies ydos, įgimtas klubo sąnario išnirimas).
Vaisiaus vystymąsi gali veikti ir įvairūs išoriniai veiksniai jonizuojanti radiacija, ryškūs temperatūros svyravimai, atmosferos slėgio kitimas, medikamentai. Vaisius ypač jautrus per pirmuosius tris nėštumo mėnesius, kada formuojasi įvairių organų ir sistemų užuomazgos. Jeigu motina nėštumo metu vartoja hormonus gliukokortikoidus, dažnai sutrinka vaiko veido formavimasis. Nuo antibiotikų (streptomicino ir monomicino) gali gimti kurčias vaikas, o naudojant nepilnavertį maistą, kuriame trūksta vitaminų A, B2, R, - su ragenos defektais, rainelės ir gyslainės švarpla, katarakta ar mažakumu (labai mažomis akimis).
![]()
Neigiamai vaisių veikia ir biologiniai veiksniai: virusai (raudonukės, tymų, gripo), pirmuonys (sifilio spirocheta, taksoplazma). Nėščiai moteriai persirgus raudonuke, gripu, esti didelė tikimybė susilaukti nesveiko kūdikio su įgimta katarakta ar uveitu (akies kraujagyslinio dangalo uždegimu). Sifiliu sergančios moterys neretai pagimdo aklus vaikus, nes būna pažeista jų tinklainė ir gyslainė.
Ypač pavojinga būsimo kūdikio sveikatai taksoplazmozė. Tai infekcinis susirgimas, kuriuo moteris gali užsikrėsti per pažeistą odą, gleivines nuo sergančio gyvulio, graužiko, paukščio ar per mėsą, užkrėstą toksoplazmomis. Kartais moteris gali ir nežinoti, kad ji serga. Manoma, kad, motinai užsikrėtus taksoplazmoze, pirmaisiais trim nėštumo mėnesiais įvyksta persileidimas, susirgus sekančių trijų mėnesių laikotarpyje gimsta negyvas kūdikis, o užsikrėtus nėštumo pabaigoje naujagimis turi įvairių gimsta negyvas kūdikis, o užsikrėtus nėštumo pabaigoje naujagimis turi įvairių sistemų defektų ir labai dažnai akies išsivystymo anomalijų (centrinis chorioretitias, optinio nervo atrofija, katarakta, mažakumas, rainelės ir gyslainės švarplos). Tokio naujagimio akių ligos procesas jau būna pasibaigęs ir lieka įgimtos toksoplazminės pasekmės. Dauguma moterų, pagimdžiusių įgimta taksoplazmose sergančius naujagimius, pačios save laiko sveikomis. Taksoplazmozė diagnozuojama atlikus imunogeninius-serologinius kraujo ir odos alerginius mėginius, rentgenologinius tyrimus bei įvertinus klinikinę ligos eigą.
Nėščias moteris, sergančias toksoplazmoze, būtina gydyti. Tai patvirtina S. Kornijenko (1966) stebėjimai: daugiau kaip pusė naujagimių (28 iš 53), kurių motinos nėštumo metu nesigydė toksoplazmozės, turėjo didelius regos defektus (mažakumą, įgimtą kataraktą, uveitą, chorioretinitą, optinio nervo CN II) stebėjimai: daugiau kaip pusė naujagimių (28 iš 53), kurių motinos nėštumo metu nesigydė toksoplazmozės, turėjo didelius regos defektus (mažakumą, įgimtą kataraktą, uveitą, chorioretinitą, optinio nervo atrofrofiją). Tuo tarpu nors kiek besigydžiusių moterų kūdikių akių ligos buvo lengvesnės konjunktyvitai, žvairumas, įgimta poliarinė katarakta.
Didelę įtaką būsimam kūdikiui turi narkotikai, alkoholis, nikotinas. Nuo nikotino atsiranda placentos arteriopatija (kraujotakos sutrikimas), kuri kenkia besiformuojančio vaisiaus mitybai. Jei nėščia moteris vartoja narkotikus, gimsta kūdikis narkomanas, kuriam jau pirmomis gyvenimo valandomis pasireiškia sunkūs abstinencijos reiškiniai. Metilo ir etilo spiritas pagal savo poveikį priskiriamas cheminių mutageninių veiksnių grupei. Kol kas galutinai neišaiškinta, kaip tilo alkoholis veikia lytinių ląstelių ir vaisiaus, ypač jo nervų sistemos, formavimąsi. Eksperimentais su jūrų kiaulytėmis nustatytas teratogeninis alkoholio poveikis: palikuonys gimsta maži, jų judesiai būną sutrikę, pakitusios galvos smegenys, dažnai akli. Neretai vienintelė psichinio vaikų atsilikimo priežastis būna tėvų alkoholizmas arba neblaivi būsena apvaisinimo metu. Vaikai iš neblaivių tėvų gauna nepilnavertį genų rinkinį. Dėl to sutrinka jų nervų sistemos, regos organo vystymasis, jie gimsta silpnapročiai ir turi sunkių regos defektų.
Stebint aklus ir silpnaregius vaikus, kurių akių ligos buvo įgimtos, paaiškėjo, jog 49% šias ligas predisponavo genetiniai faktoriai, o 15% - įvairūs žalingi veiksniai (infekciniai, fiziniai ar cheminiai) nėštumo metu.
Paveldimoms akių ligoms išvengti mes dar neturime efektyvių priemonių. O vengti žalingo poveikio privalome visi. Jaunavedžiai turi suvokti, jog vaiko sveikata didele dalimi priklausys nuo jų gyvenimo būdo ir atsakomybės. Tiek medikai, tiek tėvai privalo kovoti už sveiką būsimą kartą.
Pakeisti draugai
Lietimo iliuzijos
Vadovauk savo smegenims
Kas sukelia šizofreniją?
Socialinės tvarkos problema
Tingios akies įdarbinimas
Kamieninės ląstelės sukelia vėžį
Mazochizmas - antropologinė paslaptis
6 būdai paspartinti smegenų veiklą
Empirinis teorinio gamtos pažinimo pagrindimas
Interneto folkloras kaip komunikacijos forma
Thomas Huxley anglų savamokslis
Kas blogai su tuo piešiniu?
Tamsioji vunderkindų pusė
Nenormalumai kaip norma
Senasis mano kūnas
Faktas ar frenologija
Saulė sukelia čiaudulį
Smegenys yra tampomi
Draugas ar priešas?
Tik pusė pasaulio
Kelio suradimas
Išlikti blaiviam
Froidas grįžta
Vartiklis