Būk laimingas!

Maži dalykai kartais turi ilgalaikes pasekmes. Asmeninė laimė susideda iš dviejų komponentų: trumpalaikio momentalaus bei ilgalaikio "įprasto". Betarpiški pojūčiai svyruoja nuo juslinių malonumų iki vadinamojo "kai užplaukia" – kai visiškai panyrame į užsiėmimą ir nieko daugiau nejaučiame. Trumpalaikiai malonumai sužadina emocijas, ką psichologai vadina pozityviu efektu.

2114 m. birželio 30 d., penktadienis

- Turiu tau dovaną, - demiurgas Šambambukli tarė žmogui. – Gyvybę tau daviau, sielą įpūčiau, o dabar noriu duoti laimę. Ištiesk delnus.

Žmogus ištiesė rankas ir išskėtė pirštus. Demiurgas pašvilpavo trumpą motyvą ir kažkur iš dangaus nusileido nepaprasto grožio paukštė. Ji apsuko kelis ratus aplink žmogaus galvą ir jau ruošėsi tūpti į ištiestas žmogaus rankas...

- Aha, pagavau! – žmogus mostelėjo ranka ir džiugiai nusijuokė, rankoje pačiupęs virpantį grobį. – Cha, dovana! Aš pats ją pagavau! Pats, nuosava ranka! Dabar tai tikrai mano, nuosava laimė! Cha-cha! Koks aš vikrus!

Žmogus pastriuokomis nubėgo per pievą tolyn nuo demiurgo. Jo pirštai tvirtai gniaužė laimės kaklą.

Daugelis žmonių moka save motyvuoti prieš pradedant nemalonų darbą iš anksto pasidžiaugdami sėkme, kuri bus atlikus darbą. Net paprasti socialinio dėmesio veiksmai gali pozityviai paveikti kitus: šypsena, pagyrimas, šiltas laiškas ar šokolado gabalėlis.

Daugelis individų neįvertina šio veiksnio galios. Vienas metinis kompanijos piknikas nesukurs darbingos atmosferos. Ją kuria mažų momentalių dalykėlių grandinė. Tai tinka ir šeimai. Padeda ir priešinga taktika – sumažinimas nemalonių dalykų.

Tarkim, susirinkime jūsų oponentas atmeta jūsų pasiūlymą užpildamas krūva statistinių duomenų. Jūs jiems nebuvote pasiruošę, visiems daro įtaką visi tie grafikai, nors aišku, kad nedaug kas juos supranta. Po tokio susirinkimo lieka slogi nuotaika.

Tokioje situacijoje galite pasinaudoti "idėjų krepšiu". Įsivaizduokite prieš save esant krepšį, kurį pildote kolegų ir draugų pasiūlymais. Pradėkite detaliu sąrašu, kokios aplinkybės, situacijos ir faktai kelia neigiamas emocijas. Tada paklauskite, kiek patikimų žmonių gali į tai atsakyti. Pasistenkite gauti atsakymus iš kiek galima didesnio socialinių grupių kiekio – ne tik kolegų, bet ir vaikų darželio auklėtojos, kaimyno ir net savo 14-metės dukters. Kai tik pasiūlymų krepšys prisipildys, pasirinkite kelis variantus, kurie gali sumažinti neigiamas emocijas. Ir net jei nepavyks jų pilnai įgyvendinti, tai padidins jūsų laimingumą.

Ilgalaikis pasitenkinimas

Mažų dalykėlių grandinė yra kelias į ilgalaikę laimę, kas sukelia pasitenkinimo gyvenimu jausmą. Pagal apklausas, j1 stipriai įtakoja finansinis saugumas, gerai sutvarkyta socialinė aplinka ir užtikrinti santykiai. Ir vis tik daugelis žmonių jaučia nepasitenkinimą, nors turi pakenčiamas minėtas sąlygas. Tai išvengti galima kasdien įtraukiant kiek galima daugiau mažų momentalių malonių akimirkų.

Štai keletas galimybių:

Čia yra tik viena svarbi taisyklė – kuo daugiau, tuo geriau. Nulemia kiekis, o ne kokybė.

Ilgalaikį pasitenkinimą galite stimuliuoti mintyse. Jei galvosite apie teigiamus dalykus, jausitės geriau. Tačiau pirmiausia turite žinoti, ko norite. Mokslininkai žino, kad jausminė informacija yra nuolat atnaujinama vidinio proceso, stebinčio išorinius veiksnius. Kas žmogui tinka, priklauso nuo to, kaip atidžiai žmogus įsisąmonina jų vidinius įvertinimus. Blogi pojūčiai mums siunčia neigiamas emocijas, geri – teigiamas. Galite išmokti sąmoningai filtruoti tuos signalus. Taip susikuriate platformą pozityvioms mintims. Tik tie individai, kurie išmoksta tvarkyti gyvenimą pagal savo vertybes, neatsižvelgiant į viešą nuomonę ar madingas tendencijas, gali užsitikrinti tikrą ilgalaikį pasitenkinimą.


Dzeniškoji gama sinchronija

Laimė

Viskonsino-Madisono universiteto tyrinėtojai nustatė, kad meditacijų metu nepaprastai sinchronizuojasi dzen budistų smegenų bangos, įvyksta vadinamoji gama sinchronija, stipriai susijusi su ta smegenų veikla, kurią vadiname mąstymu.

Smegenų bangos sukeliamos nepaprastai žemų įtampų, susidarančių perduodant signalus tarp neuronų. Dauguma sąmoningų veiklų sukelia 13-30 Hz beta bangas. Intensyvesnės gama bangos (30-60 ar net 90 Hz) žymi sudėtingas operacijas, tokias kaip įsiminimas ar gilus dėmesio koncentravimas.

Tyrinėtojai paėmė 10-ies ilgamečių budistų elektroencefalogramas, kurias lygino su 8-ių koledžo studentų, šiek tiek pramokytų meditacijos, kontroline grupe. Budistų gama bangos buvo nepaprastai aukštų amplitudžių ir buvo stebima gama sinchronija – bangos iš skirtingų smegenų sričių beveik sutapo. Toji sinchronija išlikdavo gana ilgą laiką. Tuo tarpu studentų gama bangos nebuvo nei stiprios, nei suderintos.

Tai ne tik parodo dvasinę harmoniją, bet ir atspindi tai, kad neuronų grupių veikla koordinuojama. Gama sinchronija padidėja, kad asmuo koncentruoja dėmesį ar rengiasi pajudėti. O sinchronijos nebuvimas rodo netvarkingą mentalinę veiklą (pvz., kokia būna šizofrenijos atveju). O galiausiai, besiplečianti teorijos apimtis tvirtina, kad gama sinchronija padeda suvienyti daugelį smegenų jutiminių ir kognityvinių operacijų į vientisą sąmonės stebuklą.

Taigi, dzen budistų meditacija nėra atsipalaidavimas, o yra intensyvi veikla, - priešingai, nei atrodytų. Profesionalūs muzikantai irgi demonstruoja ypatingą gama sinchroniją, kai klausosi muzikos – kitas ramaus, tačiau intensyvaus dėmesio sutelkimo pavyzdys.

Skurdo kultūra
Užsipildanti spraga
Draugas ar priešas?
Gyvenimas – tai svajonė
Smegenys yra tampomi
Tamsioji vunderkindų pusė
Galvos chirurgija senovėje
Nanomedicina nusitaiko į vėžį
Kuo skiriasi žmogus ir gyvūnas?
Smegenys ir sprendimų priėmimas
6 būdai paspartinti smegenų veiklą
Kasdien laikykitės proto higienos
Leonardo da Vinči kaip neurologas
Dž.Birkhofas: meną matavęs matematikas
Mazochizmas - antropologinė paslaptis
Machizmo: varžymasis dėl garbės
Psichiatro-paciento santykiai
Tas saldus saldus cukrus
Senasis mano kūnas
Kas yra budizmas?
Pakeisti draugai
Išlikti blaiviam
Laiko dvelksmas
Froido kelias
Vartiklis