Tamam Šud atvejis

Tai viena iš paslaptingų neišaiškintų istorijų.

1948 m. lapkričio 30 d. vakarą keli žmonės matė keistai besielgiantį vyriškį Australijos Somertono parko pliaže. Jis ištiesdavo dešinę ranką, o tada leisdavo jai kristi šalia kūno. Kai kurie sakė jį stebėję pusę valandos ir nepastebėję jo pajudant. Kitą dieną buvo rastas jo lavonas Ir čia prasideda įdomiausi dalykai.

Vyriškis buvo 40-45 m. amžiaus ir apsirengęs „kokybiškais drabužiais“. Nepaisant karštos dienos, jis vilkėjo kostiumą, megztinį ir dvieilį paltą. Visos etiketės nuo drabužių buvo pašalintos. Policija rado jo rankas keistose padėtyse; dešinė ranka buvo dukart sulenkta. Somertono byla Kišenėje buvo panaudotas autobuso bilietas nenaudotas traukinio bilietas, amerikietiškos šukos, šiek tiek kramtomosios gumos, pakelis cigarečių, parduodamų išimtinai Britanijoje ir kažkiek degtukų. Autobuso bilietas buvo panaudotas stotelėje, esančioje apie 1100 m nuo kūno vietos.

Skrodimas parodo širdį esant normalios būsenos, tačiau jo ryklė buvo užsikimšusi, o stemplės „paviršiniai sluoksniai išbalę“. Skrandyje susimaišęs kraujas su maistu. Blužnis buvo maždaug 3 kartus didesnė nei įprasta. Gydytojai buvo įsitikinę, kad jis nemirė natūralia mirtimi.

Policija ėmėsi nustatinėti jo tapatybę. Pradine versija buvo, kad tai E.C. Johnson’as, tačiau tasai pats pasirodė policijoje. Jo nuotrauka buvo išspausdinta laikraščiuose – ir iki 1949 m. vasario buvo gauti 8 galimi identifikavimai, tačiau visi jie buvo atmesti.

Tuo tarpu 1949 m. sausio 14-ą Adelaino geležinkelio stotyje buvo rastas rudas lagaminas, tikrintas tą dieną, kai vyriškis buvo pastebėtas pliaže. Jame buvo chalatas, 7-o dydžio šlepetės, 4-ios poros apatinių kelnių, pižamos, skutimosi reikmenys, šviesiai rudos kelnės su smėliu atvartuose, elektriko atsuktuvas, stalo peilis, paverstas trumpesniu instrumentu, pora žirklių su užaštrintais smaigaliais ir trafaretinis šepetys, tokio tipo, kokį prekybinių laivų tretieji pareigūnai naudoja kroviniams trafaretuoti. Dėkle taip pat buvo oranžinės spalvos siūlų, kokių Australijoje nėra. Siūlai buvo naudojami kelnių užadymui. Čia irgi visos etiketės buvo pašalintos – išskyrus dvi, kurias pašalinti buvo neįmanoma. Ant kaklaraiščio buvo vardas „T. Keane“, „Keane“ buvo ant skalbinių maišelio, o „Kean“ (ne -e“ gale) ant marškinėlių su cheminio valymo žymėmis. Jokio „T. Keane“ nepasigesta jokioje anglakalbėje šalyje. Nustatyta, kad paltas pasiūtas JAV.

Tyrimo metu nustatyta, kad vyro batai buvo nepaprastai švarūs ir neseniai nublizginti. Būtent tuo metu policija pradėjo įtarti, kad vyras buvo apsinuodijęs, o liudininkai matė paskutinius jo traukulius.

Nerandant „galų“, ėmė sklisti įvairios versijos.

Mirusiojo kelnėse rasta slapta kišenė, kurioje buvo mažas suvyniotas popieriaus lapelis su žodžiais „Tamam Šud“; popierius apipjaustytas aplink šiuos žodžius. Bibliotekos darbuotojai paaiškino, kad jie yra iš Omaro Khayyamo rubajatų rinkinio ir reiškia „baigta“ arba „užbaigta“. Chajamo rubajatų rinkinyje pagrindinė siužetinė gija kėlė mintį, kad vyriškis galėjo nusižudyti stipriai veikiančiais nuodais, tačiau jokių to įrodymų nebuvo pateikta. Popieriaus skiautės nuotrauka buvo paviešinta ir vyriškis pranešė, kad ant užpakalinės jo mašinos sėdynės rado retą šios knygos leidinį, kurios paskutiniame puslapyje trūko žodžių „Tamam Šud“, o kitoje lapo pusėje buvo užrašas: „Ženklai knygos gale“.

Ant knygos užpakalinio viršelio pieštuku stulpeliu buvo užrašyti penki nesuprantami žodžiai su užbrauktu antru žodžiu: WRGOABABD, MLIAOI, WTBIMPANETP, MLIABOOAIAQC, ITTMTSAMSTGAB. Tamam shud

Knygos gale dar buvo neregistruotas telefono numeris, priklausantis Teresa Powell. Ji pasakė, kad anksčiau turėjo kopiją, tačiau vėliau atidavė leitenantui Alfred Boxall’iui (kadangi jis tarnavo žvalgyboje, iškart iškilo versijos apie ryšį su slaptosiomis tarnybomis). Po karo ji persikėlė į kitą vietą ir ištekėjo. Tačiau vėliau A. Boxall’is buvo surastas ir tebeturėjo knygą. Tikrasis moters vardas niekada nebuvo patvirtintas, nes ji mirė 2007 m., o policija mano, kad tai galėjo būti kodo žodžių iššifravimui užuomina.

Praėjus metams po palaidojimo, byla vis dar buvo tiriama. Priešais Adelaidės geležinkelio stotį esančio viešbučio registratorė darbuotoja tvirtino mačiusi panašų vyrą, gyvenusį viename iš kambarių, o valytojai kambaryje rado juodą medicininį krepšį ir poodinį švirkštą.

2008 m. kovo mėn. Adelaidės universiteto komanda ištyrė tą atvejį. Jie rado kodo raides knygos gale, kurios atitiko paties teksto ketureilio formatą ir pasiūlė, kad tai galėjo būti vienkartinis bloknotas. Nuo tada mokslininkai ieško panašaus knygos leidimo, tačiau nesėkmingai. Anatomijos profesorius ištyrė vyro ausų nuotraukas ir nustatė, kad viršutinė ausies įduba buvo didesnė už apatinę, o tai teturi tik 1-2% baltųjų. Be to, stomatologai išsiaiškino, kad vyras serga reta liga, vadinama hipodontija, kuria serga tik 2% gyventojų. 2010 m. birželio mėn. policija gavo „Teresos Powell“ sūnaus atvaizdą, kuriame matyti, kad sūnus taip pat turi abi šias savybes. Tikimybė, kad tai sutapimas, yra 1 iš 10 ar 20 mln.

2021 m. gegužės 19 d. kūnas po daugelio užklausų buvo ekshumuotas siekiant patikrinti tapatybę pagal DNR. 2022 m. liepos 6 d. Adelainės un-to prof. D. Abotas pareiškė, kad DNR iš plaukų nuo pomirtinės vyriškio kaukės rodo, kad tai buvo inžinierius elektrikas ir įrankių gamintojas Karlas Vebas, apie kurį žinoma nedaug. Jis gimė 1905 m. Melburno priemiestyje, buvo vedęs D. Robertson, tačiau 1947 m. jų santuoka suiro, ir D. Robertson persikraustė į Pietų Australiją. Gal K. Vebas atvyko čia, kad susigražintų buvusią žmoną?! Be to įrašų apie jo mirtį aptikti nepavyko, kad irgi kalba „žmogaus iš Somertono“ naudai. O jo sesuo buvo ištekėjusi už Thomas Keane, tad drabužiai lagamine greičiausiai priklausė jo svainiui.

Dar D. Abotas išsiaiškino, kad K. Vebas mėgo dalyvauti žirgų lenktynių lažybose, tad užkoduoti pranešimai galėjo būti žirgų vardai. Be to, jis mėgo poeziją ir net pats rašė eilėraščius, kad paaiškintų O. Chajamo panaudojimą. Tačiau dar tebegyvi jo giminaičiai jo gerai nepažinojo. Jo nuotraukos rastos tik iš 3-io dešimtmečio.

Pietų Australijos policija nepatvirtino ir nekomentavo tyrimų rezultato, bet priėmė jį „su atsargiu optimizmu“.

Beduinas soste
Žudyti per atstumą
Fairwater paslaptis
Extreme: prieš mirtį
Pasaka apie Machno
A. Rembo. Nušvitimai
Didžiųjų misterijų šviesa
Rozenkreiceriai ir alchemija
Slaptieji planetos valdytojai
Keista Ciolkovskio filosofija
Strindbergas: Absentas ir alchemija
Gebelsas: kiekvienam po ampulę
Trumpa istorijos mokslo istorija
Alchemikų filosofinis akmuo
Paranoja skverbiasi giliai
Juodoji Mergelė Marija
Dujininko iš Virdžinijos
Grigorijus Rasputinas
Gyvenimas po tikrovės
Paslaptingi dingimai
Atlantai tebėra gyvi?
Tantriškoji alchemija
Grafas Kaliostras
Om Simrikė
Lėlininkai
Vartiklis