Kur mirė Sokratas?

Oficialus kaltinimas jam buvo už „naujų dienų pramanymą ir jaunuomenės tvirkinimą“. Sokratas savo mokymą skleidė gatvėse ir aikštėse, kovodamas su sofistais ir jaunimo auklėjimu. Išliko smulkus Fedono pasakojimas apie paskutines Sokrato dienas: „O dabar išeikite, aš nusiprausiu, kad moterims nereiktų plauti mano kūno“ – prieš mirtį filosofas pasakė lankytojams. Sokrato nuodų taurė O vėliau, vakare, išgėrė nuodus...

Manyta, kad Sokratas mirė ant kalvos Netoli Akropolio, kalėjime, kuris buvo įrengtas viename tarpeklyje. Tačiau Judžinas Vanderpulas*), ketvirtį amžiaus vadovavęs agoros Akropolio papėdėje kasinėjimams, tuo abejojo. Jis manė, kad kalėjimas buvo pagrindinėje Atėnų aikštėje-agoroje.

Jis atkasė masyvius marmuro statinius, padalintus į tris sekcijas. Centrinė turi kameras su išėjimais į ilgą koridorių; antroji – aukštomis sienomis aptvertas kiemas, o trečioji – pagalbinių sargybos pastatų grupė. Anot tyrinėtojo, tai ir yra Atėnų kalėjimas – desmotirionas: „8 kameros nedaug, bet anos epochos poreikiams to pakako. Suimtieji anuomet nebuvo ilgai kalinami. Paprastai kalėjime jie arba laukdavo nuosprendžio, arba sėdėdavo tam tikrą laiką už baudos nesumokėjimą“.

O svarbiausiu argumentu tapo ten rasti 13 flakonėlių iš keramikos ir stiklo, po 4 cm aukščio. Jų talpos užteko mirtinai nuodų dozei. Be to, ten rasta ir marmurinė Sokrato statulėlė. Neaišku kaip ji ten atsidūrė, gal ją saugojo koks prižiūrėtojas garsaus kalinio atminimui, gal atsinešė koks kalinys, nuteistas panašiai bausmei...


*) Judžinas Vanderpulas (Eugene Vanderpool, 1906-1989) – Amerikos archeologijos profesorius. Nuo 1932 m. beveik visą laiką gyveno Atėnuose, kur beveik 50 m. (iki 1974 m.) dėstė Amerikos klasikinių studijų mokykloje. Tik 1941 m., vokiečių invazijos metu, buvo įkalintas ir karo metus praleido Miunchene. Jis buvo iškeistas 1944 m., dirbo Prinstono Pažangių studijų inst-e, bet 1946 m. vėl persikėlė į Graikiją. Jis buvo užkietėjęs žygeivis ir atrado nemažai naujų kasinėjimų vietų. Buvo geras kovų su persais ir Graikijos topografijos žinovas, kas atsispindėjo jo straipsniuose ir veikė kitus tyrinėtojus. 1975 m. apdovanotas JAV Archeologijos instituto Aukso medaliu.

Platonas
Slontaho šventykla
Plutarchas. Biografijos: Solonas
Hiperboriečiai senovės liudijimuose
Gobekli Tepe - seniausia šventykla
Aleksandras Didysis: mūšis prie Issus
Senovės Graikijos architektūros orderiai
Julijus Afrikanas. Istoriografija
Prokopijus. Nuslėptoji istorija
Teofrastas. Apie akmenis
Nubija ir jos istorija
Vartiklis
Sibilės