Naudingi patarimai
Kambarinės gėlės
Hiacintai žydi ir žiemą ant palangės
Kur kas įdomiau pačiam pražydinti gėlę, nei ją nusipirkti.
Pražydinti skirtus gėlių svogūnėlius reikia specialiai paruošti, - ir tai nėra paprasta, nes juos reikia tai šildyti, tai vėsinti, vėl kaitinti, o pasodinus vos ne šaldyti. Tačiau tiksliai viską padarius, galima juos pražydinti tiksliai numatytu laiku. Specialistai sako, kad lengviausia pražydinti hiacintus, o sunkiausia tulpes.
Daugumos pražydinti skirtų svogūnėlių sodinimo laikas yra rugsėjo pabaiga arba spalio pradžia.
Kartu tai laikas lauke į lysves sodinti tulpes, hiacintus.
Sudaiginti tinka stambūs hiacintų svogūnai, kurių skersmuo 5-6 cm. Juos pražydinti galima pasodinus į dėžutes arba dėžutes. Netinka nauji, ką tik pagaminti vazonai, nes juose daug kalcio, nuo kurio žūva augalo šaknys. Indo aukštis turi būti 20-25 cm. Į jį pripilama purios žemės, bet galima ir paprasto švaraus smėlio, nes žiedyną svogūnas užaugina iš savo atsargų. O smėlis gerai praleidžia vandenį, orą, jame hiacintai išleidžia geras šaknis, todėl užauga gražūs žiedai. Į vazoną galima dėti tiek svogūnų, kiek telpa. Svarbu, kad jie nesiliestų tarpusavyje tarp jų pakanka palikti vieno centimetro tarpą.
Sodinti patariama tokiame gylyje, kad 2/3 svogūnėlio būtų žemėje. Svogūnėlio viršūnė turi būti viename lygyje su indo kraštais. Norint išvengti šaknų puvinio, prieš sodinant patariama pusvalandį dezinfekuoti benomilu, fundazolu ar bent stipriu kalio permanganato tirpalu.
Geriausia temperatūra šaknims išleisti yra 9-13 laipsnių kaip kartas tokia būna lauke sode. Aukštesnėje temperatūroje augalai vystosi lėčiau, o viršutiniai žiedynų žiedai būną apdžiūvę, parudavę, o kartais ir visai neišsivysto.
Indus su pasodintais hiacintų (krokų, narcizų, tulpių) svogūnais sode reikia įkasti į žemę ir tegul ten šaknijasi. Šviesos jiems nereikia, todėl galima ant viršaus užmesti sausų žolių, užberti durpių ar pjuvenų.
Iš sodo vazonus reikės parsigabenti prieš pat Naujuosius metus, padėti šiltoje vietoje, saikingai laistyti. Štai ir viskas.
Pražydintų svogūnų nereikia laistyti. Pavasarį svogūnai sodinami į daržo lysvę, kad ilsėtųsi, atgautų jėgas, pasiruoštų naujam žydėjimui.
Kada laistyti?
Apie tai pasako pačios gėlės, tik reikia išmokti suprasti jų kalbą. Pabelskite į kambarinių gėlių vazonėlio šoną: jei garsas duslus - tai gėlių dar laistyti nereikia. Bet jeigu skardus - jau reikia.
Nepadauginkite!
Neperlaistykite kambarinių gėlių. Vandenį, kurio gėlė nesugėrė per 2-3 valandas, išpilkite iš lėkštės, esančios po vazonu. Nuo per didelės drėgmės supūva jaunos augalo šaknelės.
Duokite pieno!
Patalpose su centriniu šildymu oras būna labai sausas, todėl gėles specialiai pamaitinkime, t.y. kartą per mėnesį palaistykite pienu.
Taip pat žiemą jas retkarčiais apipurškite kambario temperatūros
vandeniu, o tarp gėlių pastatykite dubenėlį su vandeniu.
Gėlės mėgsta kavą!
Neišpilkime vandens, kuriame (be druskos!) virė kiaušiniai, o taip pat kavos ar arbatos likučių. Jais palaistykite gėles - šiuose skysčiuose yra daug naudingų medžiagų. Taip pat gėlės gerai augs, jei _kartais_ jas palaistysime vandeniu, kuriame virė daržovės.
Nuimkite nuo palangių!
Išvykdami, nepalikite gėlių ant palangių, - perkelkite jas į šviesią, bet tiesioginių saulės spindulių nepasiekiamą vietą. Kambaryje pastatykime kelis dubenius su vandeniu. Prieš pat išvykdami vazonėlius įstatykime į gilią lėkštę ar dubenį su vandeniu.
Jei išvykstate savaitei, gėles gausiai palaistykite. Gėles apdenkite celofaniniais maišeliais, - tik neužmirškite pradurti skylučių, kad įeitų oras. Vazonėlius galite sustatyti į drėgnas durpes. Taip paruoštas gėles, nelaistant, galima laikyti dvi savaites.
Lūšys Lietuvoje
Mano augintiniai
Augalai - namų augintiniai
Alavijai - dekoratyvus vaistas
Dilgėlė švelni kaip šilkas...
Kas sieja vabzdžius ir krumpliaračius?
Žiedadulkės pasakoja istoriją
Kaktusai kaip pražydinti
Dygliuotoji kardažolė
Lietuvos drugiai
Vartiklis