Michailas Zagirniakas. Elektroninis biuletenis
(nežymiai adaptuotas)

Apie autorių

Michailas Zagirniakas - (g. 1984 m.) rusų rašytojas, kurio apsakymai daugiausia iš mistikos ir socialinės fantastikos žanrų. Gimė Baltarusijoje, studijavo filosofiją Kaliningrado un-te, apgynės diplomą I. Kanto ir V. Solovjovo palyginimu. Dirba Baltijos federaliniame un-te. Filosofija paveikė posūkį į socialinę fantastiką: joje jis aptaria hunmanistinius klausimus, technologijos poveikį kultūrai. Pirmasis paskelbtas apsakymas – „Emigrantas“ (2006), vėliau perdirbus pavadintas „Šansu“. Kol rengė kandidatinę disertaciją, buvo iki 2012 m. liovęsis rašyti.

Galva ūžė kaip po gerų išgertuvių. Kipas aplaižė perdžiūvusias lūpas ir gurkštelėjo gerą gurkšnį žaliosios arbatos. Tačiau gerklė tebeperštėjo. O rytas lyg tyčia puikus, skaisčiai švietė saulė. Tik tarsi į akis iš kitos pusės būtų pribedžiota adatėlių... Temperatūra 37,2o - pati bjauriausia.

Aišku, Kipas ir nesiruošė į polikliniką. Per daug terlionės, geriau persirgti darbe arba ... „Eskulapo“ pavadinimas jau buvo įsirėžęs į atmintį. Mat prieš kelias dienas buhalterija priėmė finansininkės Alinos elektroninį nedarbingumo pažymėjimą. Ir dabar mergina švytėjo nuo laimės ir visai firmai išūžė ausis apie neurotinklus:
- Viskas teisėtai! Ir visai nemokamai! Įsiminkite – elektroninis medicinos centras „Eskulapas“! Elektroninis daktaras

Todėl Kipas ant lėkštės numetė porą dešrelių (valgyti nesinorėjo, bet negi vyksi į darbą tuščiu skrandžiu?!). Kol dešrelės sukosi mikrobanginėje krosnelėje akomponuojant telenaujienoms, jis pagūglino apie „Eskulapą“. Užmetė akį į laikrodį.
7:04

10-15 min. dar galima nesiruošti į darbą. Alina tikina, kad gauti biuketenį galima greičiau nei per 15 min.

Aplikacija siunčiasi iš svetainės... Greičiau, greičiau!?
Kipas leido naudoti asmens duomenis, foto ir video informaciją, lankytų svetainių adresus...

Tuo metu mikrobangė supypsėjo tris kartus. Kipas ištraukė karštą lėkštę su šnypščiančiomis dešrelėmis. Karštas kvapas suerzino šnerves.

Aplikacija startavo:
- Sveiki pradėjus naudoti „Eskulapą“, - pasigirdo malonus baritonas. – Tai ne paprasta svetainė, o interaktyvi tarnyba, jūsų sveikatos garantas.

Tokiu balsu paprastai Holivudo filmuose kalba Santa Klausas. Ir šis „gydytojas“ iš anksto nekelia baimės ir nemalonių prisiminimų, patirtų poliklinikoje. Tik visai vaikišką viltį, kad bus galima likti namuose. Juk stebuklų būna, ar ne?!

Taip iškart pasijunti vaiku. Kipas prisiminė tas laimingas dienas, kai mama paliesdavo kaktą ir palinguodavo galva... Į mokyklą eiti nereikėdavo!

- Nurodykite kreipimosi priežastį arba spėjamą diagnozę. Arba tiesiog papasakokite, kas jums nutiko, - prisiminimus nutraukė mechaninis balsas.
- Gripas! – Kipas išrėkė į mikrofoną; ir telefone įsižiebė žalias statmenas brūkšnelis.
- Analizė truks iki 10 min., - informavo elektroninis pašnekovas. – Ar saugosite sveikatą ir laiką?

Kipas žvilgtelėjo į laikrodį:
7:07

Ką gi, laikas leidžia... Bent jau prasiblaškymas. O nereikalingą programą bet kada galėsi ištrinti, o dar ir profesinis smalsumas paskatino:
- Taip! Elektroninis daktaras

Ekrane vėl įsižiebė žalia lazdelė:
- Leiskite naudotis jūsų telefono fotokamerą ir mikrofoną, - papraše tasai, kurį Kipas įsivaizdavo kaip geranorišką apvalainą senuką.
- Gerai.
- Pažiūrėkite nemirksėdamas į kamerą 5-10 sekundes, - nurodė „Eskulapas“.

Kipas įsispoksojo į akutę telefone. Sunkiausia buvo nemirksėti.
- Pakanka, - patvirtino senukas.

Kipas prisimerkė ir pirštu patrynė vokus. Tuo metu botas nedelsdamas paragino:
- Dabar telefoną priglauskite prie plikos odos nugaroje tarp menčių, kuo aukščiau.

Kipas per galvą nusitraukė marškinukus ir priglaudė telefoną prie nugaros. Nuo prisilietimo nupurtė šaltukas.
- Kvėpuokite giliai, - nurodė elektroninis daktaras.

Kipas pakluso: įkvėpė, iškvėpė; įkvėpė, iškvėpė. Nutvildė mintis: o kas, jei kas jį dabar išvystų?!
- Pakaks, - nuskambėjo tiesiai į nugarą ir Kipas oda pajuto kiekvieną daktaro žodį. – Diagnozė nustatyta ir bus pristatyta po reklaminio bloko. Iki apžiūrėjimo pabaigos – 30 sek.

Kipas žvilgtelėjo į laikrodį:
7:11

Aha, vadinasi už nedarbingumo pažymėjimą reikia išklausyti reklamą. Skambant tyliai fortepijono melodijai nuskambėjo malonus moteriškas balsas:
- „Eskulapas“ visada jūsų sveikatos sargyboje. Įjunkite tarifą „Viskas įskaičiuota“ ir gausite metinę 25-50% nuolaidą mūsų medikamentams. Visi preparatai oficialiai patvirtinti. “Eskulapas” – tai profesionalizmas sustiprintas atsakomybe. Konsultacijos bet kuriais klausimais nemokomos.

Kalbėjimo maniera priminė pionierių vadovę iš tarybinių filmų. Po trumpos pauzės vėl nuskambėjo pažįstas senatviškas Santa Klauso balsas:
- Jūsų diagnozė - gripas! Nustatyta pagal akių obuolius, pakilusią kūno temperatūrą ir pasunkėjusį kvėpavimą. Ar norite apiforminti nedarbingumo pažymėjimą?

Pagaliau!
- Taip! – užtikrino Kipas, palinkęs prie mikrofono.
- Priėmimas baigtas! Sveikite! – akimirksniu atsiliepė senukas, o ekrane pradėjo suktis ratukas, po sekundės pasikeitęs į lazdelę. Kipas net nusiminė, kad daugiau neišgirs jo balso. Jis pažvelgė į laikrodį:
7:13

Dabar skubėti jau nebuvo kur – biuletenis jau kišenėje, teliko viską teisingai užpildyti... Bet pasigirdo jau girdėtas pionierių vadovės balsas:
- Jūs gausite visai nemokamą nedarbingumo pažymėjimą, kurį galėsite atsispausdinti bet kuriuo spausdintuvu. Jis turi unikalų kodą, turintį nuorodą į jūsų „Eskulapo“ apžiūrą. Negalavimui duodamas 3 dienų nedarbingumo pažymėjimas. Pasinaudokite mūsų vaistais šiai ligai. Jums SMS žinute bus nusiųstas rekomendacijų sąrašas. Galite atsisiųsti rekomendacijų QR kodą ir jį pateikti bet kurioje vaistinėje. Kompanija prisiima padengti 10% išlaidų. „Eskulapas“ – jūsų sveikatos sargyboje.

- O dabar nedarbingumo pažymėjimo užpildymui pasakykite dokumentą, patvirtinantį jūsų tapatybe, - nuskambėjo merginos balsas.
- Pasas, - atsakė Kipas.
- Patvirtinkite media prieigą ir nufotografuokite asmens duomenų puslapį.
- Leidžiu, - patvirtino Kipas ir pasuko į miegamąjį, kur stalelio stalčiuje laikė pasą. Beeinant kiekvieną žingsnį juto smilkiniuose. Jis pamąstė: „Na štai, neurotinklas dabar viską apie mane žinos“. Tačiau, kita vertus, bet kuri organizacija apie mane žino nė kiek ne mažiau. Taip sparčiai ir pigiai „Eskulapas“ plečia klientų bazę.

Nuo melodijos sukosi galva... Kipas laikinai išjungė garsą, tačiau atmintyje vis tiek liejosi melodijos garsai... Staiga į jos garsų harmoniją įsiliejo kažkokie kalbiniai trukdžiai. Kipas vėl įjungė garsą – buvo duodami tolimesni nurodymai:
- ... patikrinti, dėkui už laukimą, - kalbėjo „pionierių vadovė“. – Užpildykite duomenis jūsų asmeninėje paskyroje ir gausite nemokamą bilietą dviems į sporto klubą. Pasirūpinkite savo vyresniojo amžiaus giminaičiais, užtikrinkite jų pilnesnį gyvenimą. Pasirašykite paketui „Nemieganti akis“ negalavimų profilaktikai. „Eskulapas“ jūsų sveikatą pavers svarbiausiu gyvenimo rūpesčiu! Pavieskite profilaktikai savo artimuosius ir draugus – už kiekvieną pakviestąjį kiekvienai prekei ir paslaugai gausite 10% nuolaidą! Jūsų sveikata – mūsų rūpestis.

Vėl pauzė. Aha, šis „Eskulapas“ ne šiaip automatiškai skelbia reklamą, jis ją pritaiko tikslinei auditorijai. Juk Kipas praeitą vasarą su tėvais važiavo ilsėtis į Turkiją, ten fotografavosi... Ir še tau, - siūloma pasirūpinti vyresniaisais giminaičiais. Įdomu, jei jis būtų nusifotografavęs striptizo klube – ką būtų pasiūlęs „Eskulapas“?!

- Ačiū už laukimą, Kipai Petrauskai. Nedarbingumo pranešimas sugeneruotas ir paruoštas išsiuntimui. Padiktuokite, prašau, savo elektroninio pašto adresą.

Elektroninis daktaro laiškas Kiek priblokštas, kad „Eskulapas“ žino jo vardą, Kipas paraidžiui padiktavo savo el. pašto adresą. Elektroninė mergina tęsė:
- Pasirenkantiems aktyvų gyvenimo būdą, kuriuos vilioja kitos šalys, siūlomas elektroninis draudimas „Egzotika“. Apdrauskite savo gyvybę, kad neturėtumėte kliūčių savo malonumams, o rūpesčiais pasirūpins „Eskulapas“. Jis visada jūsų sveikatos sargyboje, kas benutiktų. Užsakius paslaugų paketą „Sveikata 1” gausite nuolaidą…

Kipas liovėsi klausyti reklamą....

- Dėkojame, kad pasinaudojote mūsų paslaugomis, Kipai Petrauskai, - lyg niekur nieko tęsė „vadovė“. – Prašau įvertinkite aptarnavimo kokybę penkių balų sistemoje.
- Penki, - automatiškai ištarė Kipas.
- Jūsų nuomonė mums svarbi. „Eskulapas“ brangina kiekvieną klientą. Galite įjungti autopriežiūrą – 24 valandos į parą su apsauga nuo virusų ir bakterijų. Viso gero, Kipai.

Ir pasigirdo trumpi pypsėjimai. Pagaliau! O ir biuletenis jau buvo el. pašte – visai kaip iš poliklinikos. Nekreipdamas dėmesio į perštinčias akis, Kipas perbėgo jomis per tekstą. Aha, jis neuždarytas, kitas „vizitas” po 3 dienų. Nemokamai! Tačiau su tona reklamos… Bet svarbiausia, viskas padaryta. Laikrodis rodė:
7:19

Lygiai 15 min.! Atvėsę dešrelės voliojosi lėkštėje. Kipas jas nubraukė į šiukšlių kibirą...

O juk jis nieko neapgaudinėjo; jis iš tikro susirgo, tik iš kur tas jausmas, kad kažkas ne taip?!

Galva sukosi; pasaulis skambėjo ausyse, reikalavo dėmesio. Buvo tiesiog labai bloga, labai. Jis pasuko į miegamąjį – reikia pagulėti... Juk skubėti niekur jau nereikia – biuletenis jo kišenėje. Ir svarbiausia, kad jo sveikatą saugo „Eskulapas“. Dabar tai jau jo rūpestis. Kaip gerai, kai kažkas tavimi rūpinasi...

Papildomi skaitiniai:
Fantastikos skiltis
Alegorija. Kutai
R. Aberneti. Atžala
V. Maryševas. Primityvas
Strugackiai. Šeši degtukai
D. Ignatovas. Tesėjo laivas
Elena Židkova. Figso puzonas
A. Anisimovas. Kvapų valdovas
Sergejus Žemaitis. Artakserksas
Nikas Sredinas. Galvoti – reikia!
A.Klarkas. Informacijos nutekėjimas
Jaroslavas Kudlakas. Simbiozė
Igoris Proninas. Rusiška idėja
M. Galina. Kontrabandininkai
K. Bulyčiovas. Kita laukymė
Džonas Antoni. Hipnoglifas
M. Jako. Protingumo testas
V. Rybakovas. Dailininkas
Janušas Zaidelis. Riba
Prekiautojai skausmu
Poezija; skaitiniai
Vartiklis