Siekiant plačiajuosčio ryšio  

Prieš pusę amžiaus „Hughes Space and Communications“ buvo pagamintas pirmas geosinchroninis ryšių palydovas „Syncon“. Dabar tai „Boeing‘ priklausantis „Satellite Development Center“, kuriame „Intelsat“ kuria EpicNG palydovų tinklą. Šiuo metu didesnio lankstumo siekia ir plačiajuostį ryšį siūlančios kompanijos tokios kaip „Verizon“ ir AT&T. Ryšių industrijoje vyksta konkurencija ieškant geriausių technologijų užtikrinančių tą lankstumą. Pasiūlysiąs tai už patrauklią kainą gaus didelį privalumą komercinių ryšių palydovų rinkoje, kuri yra kelių milijardų dolerių apimties.

„Intelsat General“, turintis apie 50 palydovą, valdomų iš Mclean, Virdžinijos ir Long Beach centrų, tvirtai stovi skaitmeninio ryšio pusėje. EpicNG palydovai padės JAV kariškiams perduoti aukštos gebos vaizdus ir video.

Kiti palydovų gamintojai laikosi nuomonės, kad turėti procesorius orbitoje yra per brangu ir reikiamą lankstumą siekia pasiekti analoginio ryšio priemonėmis. O du nauji žaidėjai rinkoje, „O3b Networks“ (700 kg) ir „OneWeb“ (iki 150 kg, kai EpicNG palydovas sveria 6500 kg) planuoja įrengti mažesnių palydovų tinklą žemesnėse orbitose, kad išvengtų signalo uždelsimų. Taip pat miesto dalyse su aukštais pastatais kartais yra sunkumų prisijungti prie palydovų geostacionarinėje orbitoje. Prisijungti prie palydovų žemesnėse orbitose yra lengviau. Taip pat jie užtikrintų geresnį ryšį poliarinėse srityse. Bet jiems irgi nenumatyta skaitmeninė įranga.

Ištisus dešimtmečius geosinchroniniai palydovai buvo kuriami panašiai: didelės parabolinės lėkštės formos antenos analoginio signalo transliavimui regione. Praktiškai dauguma ryšių palydovų tebeveikia taip. Pvz., EpicNG palydovai turi plačias parabolines antenas, o taip pat kūgio formos antenas vadinamas perdavimo ragais, įrengtus ant aliumininės Satcom panelės. Tie ragai skleidžia kelis spindulius, tad daugiau galios galima siųsti į ten, kur yra jos poreikis. Skaitmeninio signalo procesoriai Žemėje nurodo ragams, kaip paskirstyti galią perduodant telefoninius pokalbius, televiziją ir internetą.

„Boeing“ kuria dar 5-is skaitmeninius EpicNG palydovus, kurie prisijungs prie pirmojo „Intelsat 29e“ palydovo, 2016 m. sausį iškelto virš Atlanto vandenyno [jau iškelti IS-33e, 2016 m. rugpjūtį; IS-35e – 2017 liepą].

Norvegijos „Telenor Satellite Broadcasting“ kompanijos „Thor 7” palydovas iškeltas 2015 m. Jis neturi skaitmeninio apdorojimo, tačiau jo spinduliai yra „perjungiami“, t.y. operatorius Žemėje gali perkonfigūruoti galias užtikrinant poreikį atskiruose regionuose. „Telenor“ taip pat gali vieną „Thor 7” spindulį nukreipti į rajoną, reikalaujantį didesnio srauto. „Thor 7” Ku-diapazonu1) padengia Centrinę ir Rytų Europą. Jis taip pat turi 25-is Ka-diapazono2) spindulius internet, video srautams ir korporatyviniams tinklams, laivams Šiaurės, Norvegijos ir Viduržemio jūrose, Anglijos sąsiauryje.

Londone įsikūręs „Inmarsat” specializuojasi į po pasaulį keliaujančius (komercinius ir karinius) klientus, tačiau savo 3-uose „Global Xpress“ neturi skaitmeninių procesorių. Visame pasaulyje yra 200 fiksuotų spindulių, leidžiantys turėti Ka-diapazono ryšį kur bebūtum.

„Viasat“ iš Kalifornijos užtikrina ryšį lėktuvų keleiviams virš JAV, Aliaskos, Kanados ir Havajų. Nepranešama, ar „Viasat-1“ turi skaitmeninį procesorių ir ar planuojama juos įrengti 3-uose planuojamuose palydovuose.

Yra skirtingų nuostatų, kaip užtikrinti lankstumą, tačiau niekas neginčija jo svarbos, ypač sparčiai kintančioje rinkoje. „Lockhead Martin Space Systems“ sukūrė skaitmeninį procesorių Saudo Arabijos „SaudiGeosat-1“, planuojamam 2018-iems. Jis leis nukreipti spindulius į skirtingas antžemines antenas ir keisti radijo dažnį, kad būtų galima išvengti interferencijos. Tačiau kai kurie gamintojai derina analoginio ir kaitmeninio ryšio priemones tame pačiame palydove.


1) Ku diapazonas - centimetrinių bangų diapazonas (2,5-1,67 cm arba 12-18 GHz), naudojamas palydovinėje televizijomis. Prie jo prijungiamas ir X-diapazonas, tad bendras diapazonas yra 10,7-18 GHz. Kitas palydovinės televizijos diapazonas yra C (3,5-4,2 GHz). Pavadinimas kilęs nuo vokiečių ir anglų kalbų žodžių pirmų raidžių ( kurz - „trumpas“ ir under - „po“).

2) Ka diapazonas - centimetrinių ir milimetrinių bangų diapazonas (11,3-7,5 mm arba 26,5-40 GHz), dažniausiai naudojamas palydoviniam radijo ryšiui ir radijo lokacijai. Pavadinimas kilęs nuo vokiečių ir anglų kalbų žodžių pirmų raidžių ( kurz - „trumpas“ ir above - „virš“).

Papildomai skaitykite:
Kas tas laikas?
Nežinomi kosmonautai
Lyginamoji kosmologija
Nusitaikant į žvaigždes
Paslėpti erdvės matavimai
Kokia yra Visata? Sukasi?
Pasikėsinimas į multivisatas
Išsiderinusi kosmoso muzika
Kosmosui reikia geros šluotos
Skafandrai: atsiradimas ir variantai
Ar visad tai tik paramokslinės idėjos?
Dulkėtais tolimų planetų takais
Ateitis - elektrinės raketos
Žmogaus misija kosmose
Stabilios būsenos teorija
Besiplečianti Visata
Žvaigždžių muzika
Moterys kosmose
Kvantinis chaosas
Visatos modeliai
Vartiklis