AR PAMETĖSIT Į VISATOS PAKRAŠTĮ?
Lukas Devita

Taip pat skaitykite Keliautojo autostopu gidas po galaktiką
ir autoriaus paaiškinimus Kai kurios nenaudingos pastabos

Išpuola kartais nesėkmingų dienų, kai į jūsų namą kėsinasi buldozeriai - pagal naujos trasos statybos planą jis turi būt nugriautas. Nejau nežinojote? Planai galėjo būt jums parodyti jau prieš pusę metų. Ir visa tai įmanoma šiandieninėje Britanijoje (- ir čia galite įrašyti ir savo šalį ).

Šis nemalonumas išpuola paprastam priemiesčio dvikojui Arthur'ui Dent'ui, bet negana to, dar net neatėjus lenčo metui, grėsmė iškyla ir visai, mums bendrai, planetai.

Ar tai gali įvykti taip staiga? Kad vos spėsi susivokti. Kai pasigirsta lyg ir lakoniškas, bet neprilygstantis garso kokybe visasiekiantis pranešimas: "Žemės gyventojai, prašau jūsų dėmesio, (...) kalba Protezingasis Vogonas Medūzius, Galaktikos Hiper-erdvinio Planavimo Tarybos atstovas. Kaip jūs, be abejo, žinote, Galaktikos pakraščių vystymo planai reikalauja nutiesti greitkelį per jūsų žvaigždės sistemą, ir, deja, jūsų planeta - viena iš tų, kurias numatyta sunaikinti. Šis procesas truks ne ilgiau nei porą jūsų žemiškųjų minučių. Dėkoju." [* čia ir toliau cituojama iš D. Adams'o  "Keliautojo kosmostopu vadovas po galaktiką", Eridanas, Kaunas, 2000. Iš anglų kalbos vertė Vida Brazauskienė]

Nenuostabu, kad panika, pasimetimas, ir pasipriešinimo reakcija užvaldo žmones, girdinčius iš padangių šiuos žodžius. Jei taip, keistas, dar nelabai pažįstamo vogono balsas patikslina:
"- Tik jau nereikia apsimetinėti nustebusiais. Visų planų brėžiniai bei naikintinų planetų sąrašai jau penkiasdešimt jūsiškių Žemės metų demonstruojami jūsų regiono planavimo skyriuje Kentauro Alfoje, taigi turėjote pakankamai laiko pateikti oficialų protestą, ir tikrai pernelyg vėlu pradėti kelti triukšmą dabar." Hitchhiker

Maždaug taip prasideda Douglas Adams'o (1952-2001) knyga, "Keliautojo kosmostopu vadovas po galaktiką" (The Hitchhiker's Guide To The Galaxy, 1979), kuri, pagal keistą sutapimą, yra visuotinai mėgiama ir išleista lietuviškai. Nenuostabu, kad tokia knyga ilgą laiką viliojo tuziną režisierių, svajojančių ekranizuoti šmaikštų ir labai netipišką fantastinį romaną. Filmo sumanymas vystėsi ištisus 20 metų, su pačiu knygos autoriumi priešakyje.

Bet knyga nebuvo pirminiu šaltiniu. Douglas Adams vertėsi jumoristinių tekstų bei vaidinimų rašymu radijo spektakliams. Tokia forma pradžioje ir "nuskambėjo" klajonių po galaktiką šešių dalių pasakojimai BBC 4-tai programai,1978-aisiais metais. Jie sulaukė plataus pasisekimo, tad buvo sukurtos dar penkios dalys. Vėliau pasakojimai apsireiškė įvairiausiomis medijomis - garso įrašais, televizijos serialu, kompiuteriniu žaidimu, teatriniu pastatymu, komiksu ir ... memorialiniu rankšluosčiu. Ir žinoma romanu. Ir ne vienu. Nors Douglas Adams pripažindavo save kaip neproduktyvų, nelengvai rašantį autorių, tačiau akivaizdu, kad kiekis nieko nereiškia. Nebent eitų kalba apie vogonų laivus apsupusius Žemę, planetos sunaikinimo dieną.

Galiausiai šiais metais pati didžiausia-plačiausia knygos ekranizacija pavyko režisieriui Garth Jennings'ui, anksčiau pasižymėjusiam muzikinių videoklipų kūryboje grupėms R.E.M, Pulp ir Blur. Jis buvo bene ketvirtasis, kuriam galiausiai perėjo filmo gamybos įgaliojimai, ir gan paskubomis juostos buvo suklijuotos į vieną. Nenuostabu todėl, kad nervingas ir tempo reikalaujantis darbas atsiliepė filmo charakterių išvystymui. Laimei, tokie aktoriai kaip Martin Freeman (Arthur Dent), Zooey Deschanel (Trillian), Mos Def (Ford Prefect), Sam Rockwell (Zaphod Beeblebrox), John Malkovich (Humma Kavula) įspūdingi ir jų sukurti personažai pakankamai gyvi bei realistiški. Jei kas gali būt iš vis realistiška po Žemės išsiskaidymo į dulkeles.Tačiau viena nedidelė planeta, tai dar ne visas pasaulis. Kosmosas didžiulis, kaip rašoma "Vadovo po Galaktiką" įvade, "Tikrai didelis. Jūs tiesiog nepatikėsite, koks jis baisingai milžiniškas kraupulingai didelis. Tai yra, jums gali atrodyti, kad vaistinė gatvės gale labai toli, bet palyginus su kosmosu tai niekų niekai".

Tokiu būdu, po Žemės sprogimo patekus į plačiąją Visatą, viskas tik ir prasideda. Tai tikras gyvenimas su polėkiu, perverčiantis Arthur Dent'o pasaulėžiūrą aukštyn kojom, išmokantis jį būt sumaniu ir net herojišku. Žinoma ne be ledi Trillian'os pagalbos.

Ar įmanoma šią savitos leksikos ir nenuoseklios struktūros knygą sėkmingai paversti filmu. Pasirodo taip, ir jis netgi labai vaizdingas, tačiau knyga tiesiog užpildo jūsų "užmerktų akių" vaizduotę gausiais žodžių žaismais ir pokštais. Tai vis įmantrioji Douglas Adams'o plunksna - jis pats rašė ir scenarijų, tik gaila, nesulaukė filmo pasirodymo.

Neretai "kultiniu" vadinamas romanas priklauso tam iškilių mokslinės fantastikos knygų žvaigždynui, kur visa fantastika gali būt akimirksniu suvyniota į realiausia kanceliarinį dokumentėlį siekiantį patį stalčiaus dugną - t.y. be galo pažįstamas, užsisenėjusias, užkerėtas, problemas bei klišes - visa kas persmelkia mūsų gyvenimus kasdien. Tik ne kasdien atsiranda drąsos permatyt dalykus kiaurai, pagaląsti sąmojį ir tiesiog (giliaprasmiškai) nusijuokti. Pavyzdžiui, jokia vadinamoji realistiška knyga neduos tokio taiklaus valstybės (ar visos galaktikos) vadovo apibūdinimo:

"Prezidentas - ypatingas, nepaprastai nominalus vadovas; jokios realios valdžios jis nė iš tolo neturi. Jį neabejotinai renka vyriausybė, tačiau jam būtinos ne vadovo, bet subtilaus akižagos savybės. Dėl šios priežasties prezidentas - visuomet prieštaringa asmenybė, visuomet keliantis pasipiktinimą, tačiau patrauklus tipas. Jo darbas ne valdyti, bet atitraukti dėmesį nuo valdančiųjų."

Šias žinias ir dar daugiau suteikia neprilygstamas "Keliautojo Kosmostopu Vadovas", kuris pagaliau ir yra viena pagrindinių romano linijų. Leidinys, apie kokį galima tik pasvajoti, nes tai nežemiška knyga ir čia jos niekas ir nebuvo regėjęs. Iki, kol Žemę užgriūva baisioji katastrofa. Tuomet išpuola sužinoti, kad egzistuoja Mažųjų Grigo ratų korporacija, kaip tik išleidusį šią universalią knygelę visiems gyvenimo atvejams. "Daugumoje ramesnių Išorinio Rytinio Galaktikos Pakraščio civilizacijų "Keliautojo Kosmostopu Vadovas" jau išstūmė "Galaktikos enciklopediją", senąjį tokio pobūdžio veikalą, veikiau skirtą pėstiesiems".

Dabar, tiems, kam pažįstamas pakeltos rankos ir lengvai užriesto piršto simbolis - autostopas, "tranzas" - ateina nauja era. Bet prie visų progresyvių savybių, naujojo veikalo populiarumą greičiausiai nulemia sekantys faktai: "Pirmiausia - jis truputį pigesnis; o antra - ant jo viršelio didelėmis draugiškomis raidėmis užrašytas žodis "NEPANIKUOK".

Sugebėjimo išlikti ramiu tikrai prireiks, su vadovu ar be, "tranzavimas" atvirame kosmose nėra lengvas užsiėmimas. Galbūt teks apmąstyti svarbius egzistencinius klausimus kartu su Giliaminčiu kompiuteriu ir patirti nemažą autoriaus cinizmą ar neretai, sakyčiau, kiek bedvasią ironiją, kaip ir susidūrus su planetų kūrėjais. Taip, tai panašu į milžinišką statybos projektą kas tampa ypač vaizdinga filmo dalimi. Tačiau idėja gali nepatikti, kaip iki šiol keliantis ginčus ir pats visatos sukūrimas. Bet visgi tai džiugu, kad Žemė gali būt atstatyta. Gal būt ji galėtų būt ir išsaugota, atkreipus reikiamą dėmesį į delfinų pranešimus, nes kitaip jie tiesiog paliks šią gausiai eksploatuojamą planetą ir pakils į žvaigždes.

Mažųjų Grigo Rato "Keliautojo kosmostopu vadovas", kaip teigiama - grupės redaktorių darbas, pilnas klaidų ir netikslumų,su daug kuo galima nesutikti. Bet pamąstyti kelionėje tikrai yra apie ką.

Pagal keistą sutapimą filmas buvo parodytas ir Lietuvoje. Tikėsimės, kad netrukus jis dar sugrįš lazerinių veidrodžio diskelių pavidalu.
 

 
 
Hitchhiker

Fantastikos skyrius
Mokslininkai fantastikai
Pusiaudienio pasaulis
Apie ufologiją kine
Pirmoji tarpžvaigždinė kelionė
Ateitis nebus tokia kaip buvo...
Keliautojo autostopu gidas po galaktiką
Terra Incognita ir Terra Fantastica
Atgal į ateitį: laivai kelioms kartoms
Psichikos jėga, atomo energija ir reaktyvine raketa
Ž. P. Sartras. Fantastika kaip ypatinga kalba
Fantastika filatelijoje: Žydrojo Mauricijaus žūtis
J. Verovas. Niekada neatsiliepkite nepažįstamiesiems
Tolkieno stebuklinga pasaka
Žozefas Anri Roni. Ksipehūzai
R.Jarovas. Magnetinis šulinys
Pamela Adams. Senamadiška muzika
Laukinės gamtos šauksmas
Žvaigždžių karų belaukiant
R.Kaijua. Sapnų apžavai ir problemos
A. Platonovas. Saulės įpėdiniai
Kosminė opera ir Marsas
Mėnulio urvų pabaisos
Poezija ir skaitiniai
NSO svetainė
K.S.N.