![]() |
Recenzija
Bermudizmas kaip metodas Pavojinga užmačia rašyti knygą kokia nors gerai išnaudota tema. Ji jau nutrypta iki bazalto pagrindo ir joje palikti savo pėdų atspaudus beveik neįmanoma. Ir vis tik Aleksiejus Slapovskis išleido romaną Dingę Bermuduose" (2009). Siužetas paprastas: virš Bermudų asmeniniu lėktuvu skrenda rusų verslininkas su žmona ir dviem sūnumis-paaugliais. Visi jie nepatenkinti gyvenimu: vyresniajam sūnui nuobodu, jaunesniajam trūksta kompiuterio su žaidimais, tėvas užsiknisęs reikalais, o motina gailisi nutrūkusios dainininkės karjeros ir pavyduliauja vyrui dėl sekretorės. O pilotas, buvęs Lotynų Amerikos revoliucionierius, svajoja susirasti ir nužudyti apgavusią mylimąją. Ir visa ši šutvė prasmenga į paralelinį pasaulį.
Iš tos citatos galima nuspręsti apie literatūrinį lygį ir siužeto originalumą. Na tiesiog priminsime, kad grumtynės su savo dvyniu jau prieš 200 m. nebuvo naujas literatūrinis triukas. Po T. Gotjė Dvigubo riterio", E. Po Viljamo Vilsono" ar R. Šekli Statuto civilizacija" (tai tik dalelytė vandenyne) reikia gerai paplušėti, kad muštynės nepanašėtų į mokinio rašinį ir, beje, suskilimas į asmenybes pagal charakterio bruožus puikiai aprašytas P. Bagriako romane Penki prezidentai" (1969). Hm, rimtos muštynės". Štai palyginimui ištrauka S. Lemo Joano Tyliojo žvaigždžių dienoraščių": Taigi, didžiuotis pasikartojimais nelabai tinka, o kitką surasti sunku. Duoklę kultiniam Piknikui šalikelėje" autorius atidavė epigrafu, tačiau vertėjo pacituoti vertėjo ir Pirmadienis prasideda šeštadienį" [fantastikoje priminsiu, kad tai Strugackių kūriniai]. Mat Dingusiuose" gausu epizodų, kai įsivaizduojama" pica (su plastiko prieskoniu) ar ledai (iš penoplasto), o tai priverčia prisiminti, kai naktinio budėjimo metu išalkęs Saša Privalovas bandė mintimis materializuoti duonos riekę su sviestu. Ir sugrįžti Bermudijos labai sunku (beje, kaip ir perskaityti minimą knygą iki galo). Tarytum
tereiktų visiems (na, bent daugumai) jos gyventojams, kurių per amžius susikaupė apie pusantro
tūkstančio panorti grįžti: Hm, vasaros lygiadienis" kažkokia astronominė naujovė. O dėl norų šįkart prisiminkime V.
Golovačiovo apsakymą Medis" (1985) kosminis laivas patiria avariją ir nukrenta į nežinomą
planetą. Išgyvenę ekipažo nariai mato milžinišką medį, apie kurį nuo seno sklando pasakiški gandai: Toliau į romaną įtraukiami ir politiniai motyvai Olegai-Finansininkai Bermudijoje įveda kapitalizmą ir iki tol buvęs rami egzistencija suyra; nelieka jokio žmogiškumo, gerumo ir rūpesčio svarbu tik pinigai. Todėl ir norisi paklausti o kam parašyta ši knyga. Argi tik dėl pinigų?
Fantastikos skyrius | |