Kur dėti senus kompiuterius?

Tad paskaitėte, pamąstėte, - o kai kas ir nuomonę pasakėte. Nemanau, kad tai, kas pasakyta, jau būtų paskutinis žodis. Tad ir toliau kviečiu reikšti mintis - ką daryti su dar veikiančiais, tačiau ne paskutinio pirstelėjimo kompiuterine technika...

Tęsiu pokalbius sprendimu, kuris jau buvo pristatytas praėjusios InfoBalt parodos metu - tik daugelio nebuvo pastebėtas (ar nenorėtas pastebėti - juk daug paprasčiau klykti, kad dabartinė technika niekam tikusi ir kad surinkti tris eilutes teksto reikia ne mažiau nei Pentium III su 256MB op. atminties...

Retoje firmoje rasite pavienius kompiuterius - daugelyje viettų jie yra sujungti į tinklus. Ne viena ir ne dvi organizacijos turi serverius - ką kalbėti apie po kelis šimtus kompiuterių turinčias ministerijas. Dažnoje vietoje serveriuose veikia "Windows NT". O "Microsoft", nors jos vadas ir gavo tortu į marmūzę, šiai platformai siūlo sprendimą - tai "Terminal Server". Jo veikimo principas labai paprastas - visos programos vykdomos ne vartotojų kompiuteriuose, o serveryje. Į vartotojo kompiuterį atsiunčiami tik tų programų veikimo rezultatai (tai yra kompiuteriai yra tarsi terminalai).

Tai labai efektyvus būdas dirbant su serveryje esančiomis duomenų bazėmis bei ... turint senus kompiuterius. Juk juose galima įvykdyti ir tokias programas, kurių jie "nepavežtų" - tiek dėl operatyvios atminties, tiek dėl disko apimties trūkūmo bei procesoriaus greitaveikos... O tokio kompiuterio vartotojui atrodo, kad programa sukasi būtent jo kompiuteryje.

Matote - koks paprastas sprendimas. Gaila tik, kad "Microsoft" apsiriboja tik "Windows" terpe (pas klientus, t,y, vartotojus) ir turi sąveiką su serveriu tik IP protokolu. Bet nėra ko nuleisti rankų - "Citrix" firma siūlo papildymą. Tai "MetaFrame" paketas, kuris taip pat įdiegiamas serveryje. Naudojant jį neužsidaroma anksčiau minėtame kiaute leidžiant vykdyti programas serveryje ne tik iš Windows (3.1, W4W, 95, 98, CE, NT WS) bet ir DOS, Unix, MacOS, Java ir OS/2 terpių. Ryšiai gali būti palaikomi daugeliu būdų - pradedant telefoniniu, WAN (Tą, T3, 56KB, X.25), ISDN, "Frame Relay", ATM. bevieliu ryšiu, Internetu ir t.t. Palaikomi populiarieji tinklo protokolai: TCP/IP, IPX, SPX, NetBIOS ir tiesioginiai asinchroniniai prijungimai.

Tai puiki galimybė net ir labai senuose kompiuteriuose (pvz., 286-ukuose) iškviesti tokias programas, kaip Word 2000 ir kitas. Tad niekaip neįtikina graudenimai, kad šiuolaikinei programinei įrangai vykdyti reikia tik pačios tobuliausios technikos. Kas būtų, pvz., kokiai ministeriaji, pigiau - nupirkti 50 naujų kompiuterių ar išplėsti vieno serverio pajėgumus? Kas turi kalkuliatorių - tepaskaičiuoja!

Šis (pvz., "Metaframe") pasirinkimas turi ir kitų privalumų. Atnaujinti (ar įtraukti naujus) serverius galima net neprisiartinus prie vartotojų kompiuterių. Pritrūkus serverių pajėgumų, jų skaičių galima padidinti. Administratoriai iš savo darbo vietų gali stebėti ir prižiūrėti darbuotojų darbo vietas. Klientų darbo vietose programinė įranga atnaujinama iš vieno taško - nereikia lakstyti per visus vartotojus (dažnai net per kelis aukštus). Jau vien kiek laiko sutaupoma palaikymui!

Kur juos panaudoti?

2000-ųjų problema kartu mums primena, kad kompiuterių technologija sensta ir iš greitaeigių burlaivių pavirsta į vos besivelkančias baržas, kurios nebesuspėja su IT progresu. Ir nors kompiuteriai nesusidėvi, o programinė įranga nesudyla, kiekvienais metais išleidžiame krūvas pinigų technikos taisymams, atnaujinimams pakeitimams arba tiesiog išmetame tokias puikias operacines sistemas.

Mes tiesiog nežinome, ką daryti su pasenusia technika, kuri graužia pačius IT pagrindus. Ir net nežinome, kiek turime pasenusios technikos. Jei padarysime prielaidą, kad visų formų informacija (programos, dokumentai, WWW puslapiai) anksčiau ar vėliau nugula į diskus, galime prognozuoti matuoti IT plitimą (ir sudėtingumą) parduotos diskų atminties kiekiu, - o jis padidėja 10 kartų kas 3 metai: nuo 1770 TB 1988-ais išaugo iki 800 tūkst. terabaitų. Tad akivaizdu, kad dabartinė naujausia technika pasens jau po trejeto metų.

Bet pirma susitarkime, o kas gi yra pasenusi technika. Neblogai žinome didžiuosius (mainframe) kompiuterius, įprastinius PK ir kliento-serverio architektūrą. 1970-ųjų didieji griozdai vis dar sukasi ir kai ką tebevaro iš proto. Lietuvoje daug kas išmetė lauk senuosius ES kompiuterius, tačiau Statistikos departamentas įrodo, kad juos iš tikro dar buvo galima efektyviai panaudoti.

Lokalūs PK nuo pat 1980-ųjų milijonais užplūdo darbo kabinetaus - nesujungti į tinklus ir nepritaikyti keistis informacija. 1989-1994 laikotarpyje jie buvo sujungti į tinklus, tačiau jų sąveikos problema išliko.

Kartu su tinklais atėjo ir serveriai. Tačiau kliento-serverio technologija "nuėjo šėko pjauti" todėl, kad tarpusavio sąveiką tik pablogino. Reikėjo dėti milžiniškas pastangas "senienoms" palaikyti.

Voratinklis (Web) leido pažengti į priekį, nes sumažino sąveikos problemas. HTML tapo universalia bendravimo kalba, o HTTP protokolas sujungė nesuderinamus serverius. Interneto era atskleidė ir naują daugiasluoksnę idėją.

Naujoji karta dar tik kuriama - tai nuo platformos nepriklausoma sistema, kuri yra daugiasluoksnių sistemų derinys. CORBA, XML ir "Java" leidžia kurti lanksčias sistemas. Tokias sistemas galima (bent jau teoriškai) atnaujinti pakeičiant tik atskirus modulius. Tačiau tai dar reikia išbandyti laiku.

Pasenusi programinė įranga

Pasenusios programos - tos, prie kurių niekas nenori kišti pirštų. Nėra tiesioginio sąryšio su technologijomis ar PĮ amžiumi Juk yra be galo "pasenusių programų parašytų 100% gryna "Java". Ir yra prieš kelis metus sukurtų bet nesenstančių programų parašytų gryna C ("Linux" ar GNU programos).

Pasenusios programos priklauso nuo to, kaip jas naudojame. 286-ukas puikiai tnka tekstui rinkti naudojant MS Word 5.0 for DOS, bet jis yra pasenęs naršant Voratinklyje. Galime išskirti kelis "pasenusios PĮ" lygius:

 1. Niekas negali pasakyti, kaip veikia kodas )nes jo nėra arba jis nepaprastai painus). Programos dar veikia, tačiau jos jau nebus tobulinamos.
 2. Dar yra likę pora "nepakeičiamųjų", kurie suvokia, kaip veikia programos, bet retai tuei laiko pataisymams. Dažnai tokie darbuotojai nieko neveikia, bet jų negalima atleisti. Jiems pasitraukus programos persikelia į 1) lygį.
 3. Nors ir nelengvai, bet galima perprasti programų darbą. Niekada nebuvo projekto. Pradėjus kurti programą ji niekada nebuvo aprašoma ar komentuojama. Procedūros perkrautos išimtimis, duomenys tvarkomi savitai. Visi stengiasi išvengti šių programų priežiūros.
 4. Kodas kažkiek struktūrizuotas ir komentuotas. Projektas yra ir atitinka kodą (išskyrus kai kurias išimtis). Tokią programą sutinkama prižiūrėti trumpą laiką.
 5. Yra neblogas projektas, kurį atitinka kodas. Viskas dokumentuota. Seniai bemačiau tokią programą...
 6. Pats Aukščiausiasis kūrė tą programą, kurią visi supranta. Tik toji programa niekam nereikalinga!

Tai naujo straipsnio įvadas. Kviečiu pasidalinti savo mintimis - kaip panaudoti senstančią kompiuterinę techniką - išmesti, išparduoti už skatikus (kaip pasielgė ne viena ministerija - pavadinkime jas sąlyginai XXX ir YYY, - tiesa, paskelbusi aukcioną ie pardavusi "rinkos" kainomis, bet ką padarysi, kad jos jau - tik skatikai), išdalinti vaikų darželiams, mokykloms ir kitoms įstaigoms, kurios dar galėtų juos panaudoti naujos kartos ugdymui. O gal išdalinti darbuotojams?

Gal? Ir pagalvokime, ar visada klerkui reikia naujausios įrangos su "Xeon" procesoriumi Gal jie nuostabiai puikiai išsiverstų su ta senesne technika ir nešvaistytų gautus mūsų mokesčių pinigus? Kaip priversti efektyviai panaudoti esamą techniką? Kokie sprendimai? Apie tai planuojamas šis straipsnis. Bet... jis gims, jei bus jūsų atsiliepimų.
 

Jūsų žodžiai...

Bendram vežime?

Manau, kad 386-486 technika yra dar pilnai panaudojama. Pvz., aš turiu 486SX-25 kompą su 8Mb RAM ir ant jo neblogai sukasi W95, Office95, Opera 3.21, Navigator 3 ir kitos programos. Aišku, reikia šiek tiek palaukti, bet iš esmės toks kompas yra pilnai panaudojamas. Kokius 486-100 galima jungti į tinklą ir per "ExtremeLinux" (Beowulf) sujungti į vieningą sistemą (t.y. apjungti bendram naudojimui kompų resursus) kokius 5 kompus.

Dar senesni (286), tinka mokymuisi programuoti, naudoti kaip pašto kompiuterį su modemu (DemosMail per UUPC), rinkti tekstą ir dar, aišku, galima pažaisti amžinai fainus žaidimukus. Žinoma, gal yra ir kitokios jų panaudojimo galimybės, bet daugiausia, manyčiau, kad reiktų sujungti sistemines plokštes tarpusavyje, kad darbo užduotis pasiskirstytų per procesorius ir padidintų sistemos veikimo našumą.

Tai pasiūlė Petras

Ar tai vien idealisto fantazijos?

Sutinku dėl to, kad senoji įranga nėra visiškai bevertė, o jos vertą neprošal geriau apsvarstyti. Išties, pats prisimenu keistą kompiuterių vertės pasikeitimo eigą, kai puoselėjami didieji ir mini klasės kompiuteriai pradėjo atrodyti keistai visuotinio PK kontekste, o šie kas keli metai taip keičia savo kailį, kol senasis atrodo pasibjaurėtinai ir "pardavimas už skatikus" atrodo išsigelbėjimu.

Čia išties esama kažkokio prasilenkimo su sveiku protu: jei tas pats dalykas atrodė idealiu prieš kiek laiko ir tiesiog nepakenčiamu praėjus kažkiek laiko (nesant akivaizdaus fizinio susidėvėjimo), tai kur yra priežastis: ar vertintojas yra pamišęs ar pradinis vertinimas buvo klaidingas?

Viena iškart ateinanti mintis yra tokia: komfortas. Jis apima daug ką - ir nenorą išmesti sukauptus duomenis, nes jais taip patogu operuoti/remtis ir toliau, ir informacijos visuotinę pateikimo vizualizaciją - pradedant operacinėmis sistemomis, darbo aplinkomis ir baigiant pačiais duomenimis, būtinai spalvotais, grafiškai, jei tik tai įmanoma. Savaime suprantamas daiktas, kad tai, kad baitas yra raidė ar bent jau skaičiaus dalis - nebeveikia?

Kitas (o gal ir ne) dalykas yra išlepimas Lietuvoje... Ar pensininkų aprūpinimo organizacija atrodo bent kiek skurdžiai? Ar valdiškuose namuose rasi bent kokios sąžinės graužaties dėl mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo? Štai ir atsakymas į iškeltą tų XXX ir YYY ministerijų klaustuką. Skauda, nes esi tik mokesčių mokėtojas. Jiems yra kitaip - nes jie ne tik tokie, jie yra ir tų mokesčių naudotojai. O naudotojai naudoja. Išmoningai, prisidengdami būtinais ir nebūtinais "būtinumais". Jei tik nėra pakankamos stabdyti kontrolės...

Kas be ko, vartotojiškos informatikos kasdienybė Microsofto varoma vis riebyn. Tokiomis sąlygomis žmonėms sunku suvokti turimas alternatyvas: dirbti tekstinio režimo programomis/operacinėmis sistemomis, bendro naudojimo kompiuteriais su ekranais ir pan. Ypač Lietuvoje, nutolusioje nuo įvaresnės kompiuterių rinkos tai yra ženklu. Tad į klausimą dėl racionalesnio senesnės technikos panaudojimo atsakyti kitaip, nei atsako faktai, yra sunku. Būtų gerai, kad nebūtų švaistomasi. Būtų gerai, kad išeinanti technika jei jau ne tiesiogiai papildytų kasą, tai bent jau prisidėtų prie kompiuterinio raštingumo (bei alternatyvų) puoselėjimo.

Tačiau ar toks supratimas nėra vien beviltiško idealisto fantazijos - ar jo trūksta valdiškiems namams? Turėtų trūkti, nors vargu ar trūksta.

Su geriausiais linkėjimais, Eduardas T. iš Klaipėdos

Tokie įdomesni jūsų laiškai. Kviečiame toliau aptarti šią problemą tiesiog šiame puslapyje!

     Jūsų vardas: 
Jūsų el.pašto adresas: 
Jūsų nuomonė:

                   

O čia yra jūsų žinutės:

Flip 2017 m. kovo 14 d., antradienis, 10:36:46
OMG, I ca1#;82n7&t wait for the book to be published, I will definitely buy one of the first copies. The story sounds absolutely awesome. I am positive that I will enjoy it, because I know that the author is incredible!

Fernando 2016 m. kovo 4 d., penktadienis, 10:08:48
Wouldn't that be the life? I should have streatd this a long time ago, then just maybe, just maybe i wouldn't be working 5 days a week. There still is a chance though, we can still be winners Jake and Jacob.

Voras 2008 m. lapkričio 30 d., sekmadienis, 12:22:37
Nafig dabar juos greitinti...

mequal 2001 m. balandžio 21 d., šeštadienis, 20:38:42
noreciau suzinoti ar veiktu ant 386 koks linux, beos ar windows 3.11?

Virga 2001 m. kovo 5 d., pirmadienis, 15:22:09
Gal sekretorė turi slaptų pomėgių ir laisvu nuo darbo metu su Photoshop'u kuria kolegų šaržinius plakatėlius? Reikia skatinti darbuotojų kūrybiškumą.

Rolandas 2000 m. gruodžio 19 d., antradienis, 09:08:45
Šiandien 2000.12.19 d. 11 val., perskaičiau viską nuo pradžios iki galo.<BR> Leiskite žmonėms gyventi kaip jie nori (ar kaip jiems išeina gyventi patogiau). Man ištikrųjų rūpi tik mano (mūsų) kaip mokesčio mokėtojo pinigai (ar valdžios išleisdamos (arba dar dažnai neišleisdamos ten kur tikrai labai reikia) pinigus komp.ir prog. įrangai neišmeta jų (pinigų) į balą)?

Linas 2000 m. gruodžio 15 d., penktadienis, 18:53:30
Pasakykit geriau, kur gauti senu second-handiniu programu?
Isivaizduokit istaigoje stovinti koki 486-uka. Kokia OS ant jo sukasi?
Gal Win95, gal net 3.1 + Dos6.2. Koks nors 6-tas Wordas. Kaip visa tai
legalizuotis?
Buvo tokia problema vieno laikrascio redakcijoje - neperskaitydavo
emailu atsiustu su Word97 surinktu straipsniu. Juos as pats nesdavausi
namo, isspausdindavau, tada redakcijoje is naujo surinkinedavo. Tada
nusprende legaliai isigyti Word97. Pasirodo, tokio nera - yra tik
Word2000. Kol issiaiskino ta fakta, nebeliko ir Word2000 kaip atskiro
daikto - Microsoft pradejo pardavineti tik visa Office2000 - aisku, ne
uz ta pacia kaina, kiek kainavo vienas Wordas... Taigi redakcija, galima
sakyti, uz paskutinius pinigus, per prievarta nusipirko visa ofisa, nors
jai per amzius neprireiks jokio Powerpointo ar Accesso, ar net Excelio.
Nes tekstus renka ir maketuoja visai kitomis priemonemis.
Kur nusipirkti sena gera DOSini Norton Commanderi? Ar as dabar jau
neiseisiu is kalejimo, jeigu kokia nors inspekcija ji pas mane suras?
Taigi. Senus kompus galima nusipirkti uz 100 Lt arba susirinkti is senu
daliu. Bet jeigu bandai juos panaudoti istaigoje, iskyla stai tokios
problemos.

Encoras 2000 m. lapkričio 6 d., pirmadienis, 15:59:14
Reikia skirti kompiuterius, kompas darbui ir kompas teksto suvedimui.
As atlikineju mokslinius tyrimus su PIII 667, uzdavinio sprendimas trunka 7*60 valandu. Jei as dirbciau su P 100, tai mano gauti rezultatai pasentu dar nespejus isspresti uzdavinio. Jei nori buti ant "bangos" tai turi ir isleisti pinigus. Ir dar yra kitas zmogiskas aspektas: Apetitas auga valgant. Moralas: kad ir koks greitas kompas bus vistiek ji keiksime uz leta veikima :)))))

Valdas 2000 m. rugsėjo 23 d., šeštadienis, 15:14:01
Jus nepatikesite bet as sita laiska parasiau su 386 DX 33 MHZ
8 mb ram noteboku su nespalvotu ekranu,jame puikiai veikia Win95 internet explorer 5,word 95 ,250 mb kietu disku ,kam pirkti brangu jei sitokie veikia neblogai aisku reikia ilgiau palaukti kol uzsikrauna
programa. Manuo nuomone kad tekstui rinkti ar po interneta narsyti
uztenka pilnai 386 ar 486 modelio , as turiu Pentium III su 450 Mhz
procesorium , 128mb ram ir 20GB kietu disku bet interneto greitis
nedauk ka greitesnis paliginus su 386 noteboku .Tokia mano nuomone

Irena 2000 m. rugpjūčio 3 d., ketvirtadienis, 10:26:25
Gal ne kiekviena sekretorė yra paprasčiausia. Nereikia žmones vertinti taip pat kaip baldus. Nieko neveikiančios sekretorės stereotipas jau paseno.

Renaldas 2000 m. gegužės 14 d., sekmadienis, 18:21:11
Sutinku su nuomone, kad kompiuteri reikia prisitaikyti tam tikriems darbams, jei tu zaidi tau reikia labai galingo kompiuterio, jei kuri muzika-garso plokstes ir t.t.
Bet kartais atsitinka taip, kad norisi tureti (as webmasteris) Internet Explorer 5.5 kuris tikrai letesnis nei 4 versija. Kodel norisi? todel, kad senesnes versijos jau nebesupranta naujausiu technologiju, ar html standartu, aisku yra alternatyva Opera, kurios 4 versija mane tikrai pradziugino, bet deja ji yra mokama, mokamai taip kaip ir kompiuterio "gelezhis", kuri kartais pigiau kainuoja nei pati programa.

sekretore 2000 m. kovo 30 d., ketvirtadienis, 15:10:17
Is dalies sutinku su Irmantu. Kai kuriems naujas kompas - prestizo reikalas. Ypac pas tokius naujus lietuvius, kuriu vaikui iki pilnos laimes truksta kompiuterio. Deja, daznai geri kompiuteriai tampa tik kompiuteriniu zaidimu irankiu.

Antanas 2000 m. kovo 21 d., antradienis, 14:22:58
Pirkti VIENKARTINIO naudojimo kompiuterius.Ju kaina 100-200 $.
Nieko keiciamo viduje nera. Po poros metu ismeti ir perki kita.
Taip jau daro Pietu Korejoje. Kodel negali tokiu daryti pas mus?
Uz ideja - prizas!!

Lain 2000 m. sausio 12 d., trečiadienis, 07:21:05
Mielieji,

kiek suprantau is Jusu pasisakymu turit daug puikiu ideju, tik deja
seni kompai jau istorija ir nieko cia nepadarysi. Toks jau progreso
desnis: kas paseno - tas paseno.
Kaip sakoma zmones visko prisigalvoja su plaustais per Atlanta plaukia
ir bando kazka irodyti. Taip tai imanoma ir zymiai pigiau nei lektuvu ar
laivu, bet nereikia kalbeti, kad tai beveik patogu ir tuo labiau, saugu.
Todel naudoti senus (senesni kaip 2-3 metai) kompus yra ta pats kas
plaustu plaukti per vamdenyna.

vingiujonis 1999 m. gruodžio 22 d., trečiadienis, 22:24:11
sveiki,
tai va turiu toki galvosuki: sedi namie toks senuciukas 286 kompas. nu kolkas sukasi pas ji ten viskas gerai. yra vidosai ir visa kita. bet kazkaip reiktu prisijungimo prie tinklo. juk taip norisi kartais is namu laiskus paskaityti. manau tai padaryti gal ima tik reikia nusimanancio zmogaus. please padekit kasnors, nes be emailo gyvenimas nekoks.

Irmantas 1999 m. lapkričio 24 d., trečiadienis, 16:16:14
Mano manymu naujas kompas yra tapes daugiau baldu o ne darbo irankiu. Pavyzdziui: Kam paprasciausiai sekretorei reikalingas Pentium II 450MHz su 128Mb RAM, 21" monitoriumi ir kitais "pribambasais"?! Negi norint atspausdinti kokia nors sutarti reikia to kiu pajegumu. Keista kaip firmos ir kiti privatus asmenys nemasto...

Remigijus Audejaitis 1999 m. spalio 14 d., ketvirtadienis, 00:36:50
Imoniu ir ministeriju nauji kompai turetu buti perkami su 2 procesoriu
lizdais, nes atrodo, kad visos sistemos prdeda palaikyti 2+ procesorius(Linux, NT4, Windows 2000 jegu kalbame apie pigias architekuras).

Taip pavyktu sumazinti senejima 1/3, ir tou paciu islaidas.
Pvz. 6 metu ciklas, skaiciojant kad kompas pasidaro per letas per 2 metus ir ji reikia atnaujinti:
1. Vieno processoriaus lizdo sistema:
Perkama: 2000.1.1
Vieno processoriaus lizdo sistema PIII500 4000lt
Perkama: 2002.1.1
Vieno processoriaus lizdo sistema PIII1000 4000lt
Perkama: 2004.1.1
Vieno processoriaus lizdo sistema PIII2000 4000lt
Suma 12000lt plius trys sistemos pertvarkymo-perkrovimo ciklu islaidos.

2. Dvieju procesoriu lizdu sistema
Perkama dvieju lizdu kompas: 2000.1.1
PIII500 4400lt
Perkama tiktai pasenes PIII500 procesorius: 2002.1.1
PIII500 800lt
Perkama dvieju lizdu kompas: 2004.1.1
PIII2000 4400lt
Suma: 9600lt plius dvieju sistemos pertvarkymo-perkrovimo ciklu islaidos

Skirtumas : 2400lt plius vinino sistemos pertvarkymo-perkrovimo ciklo islaidos.

Remis

ghostface 1999 m. rugsėjo 17 d., penktadienis, 22:46:01
suinstalink i sena pc linux ir viskas suksis gerai...

Saulius 1999 m. liepos 28 d., trečiadienis, 23:31:51
Senus kompiuterius dar galima labai neblogai panaudoti (bent jau mokymui).
Praeitą savaitę "Lietuvos ryte" buvo straipsnelis apie "New Deal" - senesniems
kompiuteriams (nuo XT) skirta raštinės paketą.
Aš parsisiunčiau demo versiją ir buvau tikrai nustebintas: pasirodo, tai ne tik
mažytis "Word'as"+ "Excel'is", bet ir labai neblogai pdarytas grafinis vartotojo
interfeisas. Jis gali būti Windows9x ar Motif tipo, be to, visa tai tikrai dirba ir 286 kompiuteryje!!
Atsižvelgiant į kainą, mokykloms tai būtų ypač gera mokomoji priemonė - juk Lietuvoj
Windows 9x paplitę labai plačiai.

Artūras 1999 m. gegužės 3 d., pirmadienis, 12:37:39
Senus kompiuterius galima pritaikyti automatizuojant gamybinius procesus kur pilnai už tenka net 8 bit kontrolerių. Įdėti valdymo plokštes spec. programinę įrangą joms ir viskas bus Ok. Pigu lankstu ir palyginimai patikima. Kad tik išnaudotų visus resusrus. Mačiau lazerio valdymui pritaikyta 286 kuris markiruoja detales, užtektų netgi XT PC . Taip pat naudoti neitin didelio gereičio reikalaujančiuose matavimo prietaisuose.
Manau gera idėja būtų prekyboj vietoj kasos aparatų naudoti 286 klasės kompiuterius. Prijungus skaliarinį bloką, spausdituvą. Galėtų tuo metu būti ne tik kasos aparat as bet ir atlikti nedidelią sandėlininko funkciją, mažiau būtų klaidų atsirandančių bandant atlik vieną operaciją su dviem nepriklausomais įrenginiais. Tik kas užsiims sertifikavimu ir t.t. ...
Gali veikti kaip pašto serveriai: internet arba neprikla usomi nuo kitų tinklų (pvz.: ccMail).
486-us į ofisą sekretorėms kur nereikia interneto ar didelių įmantrybių. Kartais teksto rašymui užtenka net WorPado. B.Gates sakė kad norint parašyt laišką nereikia kompiuterio ... užtenka popieriaus ir pieštuko.
Kažkas sakė DOS`ą buhalterėms. Kategoriškai nesutinku. Tenais kur skaičiuojamos firmų apyvartos, kur spaudžia atsiskaitymo terminai ir už netikslumus eina dižiulės baudos nepritaupysi, reikia naujausių technologijų kurios garantuoja patikimumą, Clie nt/Server ir pan. Ne vien gražūs windows langai, ne vien duomenų suvedinėjimu čia viskas paremta. Mačiau įmonių kur dirba tinkle su paprasčiausiu fox`u nors ir labai rimtų firmų darytomis programomis, bet lužta paprasčiausi indeksai, nuomenys nueina į kit us įrašus bazėse (perindeksaviai jau nepadės), randami įvesti tokie duomenys kokių net būti negali, ir tai ne programuotojų kaltė. Programotojams tenka užsiimti papildomais bereikalingais darbai ir tikrinti ar tikrai 2 * 2 = 4. Ką reiškia vien SQL atsirad imas kuris naudojant tą patčią Client/Server technologiją atlaisvina tinklus nuo apkrovimo. Gerai čia jau ne į tą temą pasukau. Tai va iš to išeina, kad kokius nors 386-486 galima statyti kaip tinklo resursų skirtytuvus ar apjungti kelis kelis potinklius į vieną tinklą, ūkiškai kalbant, ir tuo pačiu pritaikyt naujoms technologijoms.
Visa šita yra geriai, bet nereikia pamiršti kad senesnės programos yra primityvesnės ir reikalauja aukštesnio lygio darbuotojo norit su jomis susitvarkyt, parastai yra ma žiau automatizuota ir reikalauja daugiau rankinio darbo ir sugaištama daugiau laiko. Prieš ką nors darant reikia viską gerai apsvarstyt, neviskas atsiperka pigumu ir nevisur reikia brangiausių naujausių technologijų.

Dainius B. 1999 m. balandžio 27 d., antradienis, 00:00:43
Man patinka tokie bicai kurie gudriai sn eka :)
Vidas bent supranta viso to esme .

Vidas 1999 m. balandžio 24 d., šeštadienis, 08:44:16
Zinot cia USA visur pilna senu PC. IBM 286, 386, 486 tebesisuko mano
firmoje iki vakar. Prispaude tik Y2K problema.
Bet pakeite tik i Pentium 90 uz 45USD . Svarbu BIOS naujas.
O pas viena lietuvi firmoje tebeprakaituoja tokia masina su juostiniais
agragatais ir ka jus manot...
Paprasciausiai ispindejote vyruciai.
Jusu pinigai sukisti i ta technika nebegrizta, o kiekvienas
daiktas turi atitikti paskirti-komedija kai sekretore
kala teksta su Xeon-u kai tam uztenka 286 is anu laiku.
Tik taupus gyvena gerai kaip amerik onai.
Bay

Dainius B. 1999 m. kovo 8 d., pirmadienis, 14:10:23
Būtini ir dar kaip !!!!!!!
Nešnekėk nesamonių !!!!!!1

Andrius 1999 m. kovo 3 d., trečiadienis, 19:23:28
Kompiuteriai kolkas nebutini placiam vartojimui

Dainius B. 1999 m. vasario 27 d., šeštadienis, 23:55:08
Nu as turiu 486 kompa ir jis tempia ofise'97 be problemu ir galima zaistu normalius zaidimus (pas mane yra 20 ramu ,620HDD ,ir 24xCDromas)
Visai greitai jis veikia (ne kaip pas kitus mano draugelius turi P133 ir kai kuriu geimu negali palost kurie pas mane net netrukcioja ,nors aisku buna ir atvirksciai...
Svarbiausia ne pats procesorius o visa yranga.........

EmKa 1999 m. vasario 22 d., pirmadienis, 15:15:33
Aš dar norėčiau pakalbėti apie straipsnį "Kur dėti senus kompiuterius?".

Visų pirma man labai juokingai pasirodė kelios gerb. autoriaus mintys , ypač apie Office 2000
ant 286 . 1)Kam po velnių reikia to 2000 ofiso ant tokio kompiuterio ar ne geriau ramiai sau dirbti su
kokiu 4Exceliu ar 2Wordu .Juk prieš tai jūs pats peršėte mintį ar būtinas P3 kompas su 256 MB
ramo , kad galėtumėme parašyti kelias eilutes ? Tokiu atveju , mano retorinis klausimas būtų toks Argi
toms kelioms eilutėms parašyti taip jau rekalingas 2000 ofisas ar kita naujausia programinė įranga?
2)Ar jūs bent įsivaizduojate kokio kompi uterio reikia tinklui ? Esu matęs "sprigstantį 486 su 4 Ramais
ir 3.11 Windows ais tinklo kompiuteriai reikalauja labai daug Op atminties bent 8-iu megabaitų.
Aišku , kai šiandien kokioj nors firmoj gali nusipirkti Ramo po 10 Lt už MB tai nekainu os labai daug ,
bet reikia kitų atnaujinimų. O kam tai daryti kai už 200 Lt jau galima nusipirkti 486 su 8 Ram.
Mamau kad su senais kompiuteriais reikia daryti tai , ką jie pajėgia ir nespausti per daug.
Kol kas manau tom keliom eilutėm ar len teliai pilnai užtenka kokio 486\66 su 16 MB RAM ir
300 Mb HDD , geriausia programinė įranga būtų Office 95\97 ir Windows95 O Windows 98
palauks nieko ten naujo iskyrus klaidas (bandžiau Beta3 versiją).

Besistebintis 1999 m. vasario 21 d., sekmadienis, 09:51:12
Laimi,

ar tavo požiūris neįrodo tai, kad būtent programinės įrangos (ar tai būtų OS ar buhalterinė sistema) stumia į NEVILTĮ senų kompiuterių turėtojus ragindami juos prarasti pinigus perkant tik pačią naujausią techniką?

Juk tai įrodo, kad žiūrima savo (programuotojiškojo) patogumo, o ne bet kurio iš vartotojų galimybių atsižvelgimo...

Laimis 1999 m. vasario 19 d., penktadienis, 16:25:39
Buhalteriams DOS-ą?
Yra didelis skirtumas programų kūrime. Turiu mintyse laiką.
Tą pačią progra mą sukurti grafinėje aplinkoje 1 valanda laiko, tekstinėje aplinkoje 1 diena.
Jei yra laiko galima ir 2 dienas knebinėtis, bet jei darbų galo nesimato

Seni kompiuteriai gali dirbti, kol dirba ir kol iš esmės juose esančių programų neprireikia ke isti.

O dar pabandyk pritaikyti tekstiniame režime ataskaitų spausdinimą įvairiems spausdintuvams.
Tad jei ką nors reikia naujo kurti, tai tik GRAFINĖ APLINKA

Eduardas T. dar kiek pagalvojęs 1999 m. vasario 10 d., trečiadienis, 11:09:19
Gal ir pasikartodamas norėčiau detaliau aptarti vieną galimą techninį
sprendimą, kurį tikrai leidžia aptariamų kompiuterių galimybės: jie
ir šiandien yra puikūs protingi grafiniai terminalai (taip vadindavom
tuos dalykus seniau).

Tai yra galėtų gerai atvaizduoti duomenis naudotojui. Tuo tarpu
atsakingas už apdorojimą galėtų būti bendrai tinkle naudojamas
galingesnis _vienas_ kompiuteris. Jei jau reikėtų atnaujinti įrangą
-- tai tik vieną gerai apdorojantį komplektą. Iš esmės tokia schema
prieš PC vajų kompiuteriai didžiaja dauguma ir dirbo.

Problema tokia: kažin kaip mums
1. priversti bent dalį populiariomis tapusių vartotojų programų
įpaišyti į šią schemą (labiausiai, aišku, Excel ir Word) arba
2. rasti tokius šioje schemoje dirbančius pakaitalus, kurie būtų joms
labai artimi (naudotojo sąsaja, dokumentų formato suderinamumas)

Kas turite minčių -- būtų labai įdomu.

Remis 1999 m. vasario 9 d., antradienis, 13:59:19
Gerbiamas Robertai,

Čia ir glūdi problema, kad naujas funkcijas atliekančios programos neveikia su senaisiais kompiuteriais. Dar daugiau, programos "nesupranta" viena kitos sukurtų dokumentų. Štai dėl šios priežasties valdininkams paprasčiau išmesti visus senus kompiuterius ir nupirkti naujus VISUS VIENODUS.

Tu, paprasčiausiai, net nebandei įsivaizduoti už kompiuterių darbą atsakingo inžinieriaus, turinčio išsiaiškinti vienu metu "kodėl XT-ukas nespausdina raidžių" ir "kodėl Pentium II ne gauna išsiųsto pašto", ir dar keleto kitų problemų atspindinčių ne tik visą technikos "zooparką", bet ir vartotojų "analfabetizmą". Kai įstaigoje keli šimtai kompiuterių, seni kompiuteriai ne tik PROBLEMA, greičiau - KATASTROFA!

Robertas 1999 m. vasario 9 d., antradienis, 09:10:43
Suradote jūs problemų... Skamba juokingai.. Čia nėra jokios problemos... Paprasčiausiai kiekviena technika reikia naudoti tam kam ji skirta. PVZ: XT-tukas skirtas dirbti su "MS Works" ar dar kokia tu laiku programa, beje labai šauniai dirba.. taigi papildoma klaviatura.. teksto suvedimui pats tas.. Ar kokiai konsolei.. kuri.. ...
Apie išmetimą net kalbos negali būti.. Tie kompai kiek sugeba tiek dirba tereikia tik moketi išnaudoti savo poreikiams..

Remis 1999 m. vasario 9 d., antradienis, 09:06:17
Seni kompiuteriai "numiršta" ne todėl, kad jie staiga pasidaro blogi. Priežastis - palaikyme. Programas kuriančios firmos vietoje programų tobulinimo ir optimizavimo užsuka marketinginį "kadrilį" mesdamos į rinką vis naujus neišbaigtus produktus su naujomis (dažnai nereikalingimis!?) galimybėmis, bet reikalaujančius vis daugiau ir daugiau kompiuterio resursų. Šita beprotybė naudinga ir aparatūros gamintojams. Stimuliuodami rinkoje vartojimą gamintojai priverčia vartotojus sukimšti daugiau pinigų IT pramonei.

Tad pasiūlymai.

1. Rekalingi suinteresuotų vartotojų rateliai ar klubai, kurie padėtų palaikyti tam tikras į užmarštį nueinančias sistemas. Pvz. "DOS mėgėjų klubas", "286 fanai", pan. Tokie klubai galėtų pratęsti taip reikalingų profesionalių konsultacijų seniems produktams "gyvenimo" laiką.

2. Valstybės veikėjai mėgsta papostringauti apie lietuviškų produktų rėmimą. Imtis gaminti lietuvišką OS, žinoma, būtų dar didesnė ekonominė nesamonė už garsųjį "lietuviškąjį" "PowerPC". Bet paremti tvarkyklių (draiverių) naujiems įrenginiams kūrėjus valstybiniais užsakymais mūsų "ministeriai" tikrai galėtų. (Gal net taptumėm pasauliniu "šiukšlių atgaivinimo" centru? ;-))

3. Svarbiausia. Visi kartu turime rasti aiškų, pagrįstą atsakymą į klausimą: "Kam tai galėtų būti būtų naudinga?". (Kitais žodžiais: "kas gali iš viso šito pasidaryti tokį biznį, kad netingėtų suorganizuoti apatiškų piliečių valstybinei biurokratijai šturmuoti, arba paaukoti pinigų kyšiams mokėti, ir pan.). Norim to ar nenorim, visa kapitalizmo logika prasideda ir baigiasi pinigais...

Daiva 1999 m. vasario 1 d., pirmadienis, 08:53:04
Jūs sakote, "Buhalteriams DOS'ą !", bet programinė įranga šios srities darbams taip pat perdaroma grafinei aplinkai ?!!!

Redaktorius 1999 m. sausio 28 d., ketvirtadienis, 07:51:14
Pabandysiu oponuoti Jonny... pradėdamas Eduardo citata

"Čia išties esama kažkokio prasilenkimo su sveiku protu: jei tas pats dalykas atrodė idealiu prieš kiek laiko ir tiesiog nepakenčiamu praėjus kažkiek laiko"

Tad kažkada tas pats CGA atrodė toks PASAULIO stebuklas, kad apie dabartinių monitorių kokybę dar nieks ir nemąstė...

Antra, dabartiniui išmetimui eina ne kokie nors nukriošę senukai XT, o didžiąją dalį sudaro 386 ir net 486-ukai...

Jų kiekis (tankumas) mūsuose daug didesnis nei ankstesniųkų 286-ukų, kurių kaina tais laikais buvo vos ne pasakiška itr ne daug kas (o tuo labiau masiškai) galėjo juos įpirkti. Tad it CGA procentas yra labai nedidelis...

Redaktorius 1999 m. sausio 25 d., pirmadienis, 13:54:26
Arba absoliutizuojate (Jonny) arba nesupratote (Eugenijus?)
Keliamas klausimas ne apie tai, kokią naują techniką pirkti, o ar ją jau reikia pirkti, jei turime senos... Ir kaip optimaliai tą seną panaudoti.

Eugenijus iš VPU 1999 m. sausio 25 d., pirmadienis, 13:50:54
O jei siūlyti grįžti prie kažkada buvusių Ryšių ir inf. ministerijos
rekomendacijų? Tik ankščiau technikai buvo buvo maximum reikalavimai,
dabar - tik tiek, kiek reikia?

Jonny 1999 m. sausio 25 d., pirmadienis, 11:56:16
Labas,

Tik nedalinkite senos technikos vaikų darželiams! Nuo senų CGA sugadins vaikiukai akytes, o nuo dulkių gaus alergijas....


O kam reikia grafinės aplinkos skaičiukams suvedinėti??? Visiem buhalteriam - DOSą!


j.
Advanced HTML skyrelis
Minties virusai
Tylos kalba
Kompiuteris rodo dėmesį
Ką Internetas davė Elizai?
Nematomo žmogaus kultūra
Niekada nesakyk, kad mirė
Istorijos ratas: pasikartojimai?
Toji pirmoji naktis arba Failas 'X', Nr.3
Mitas apie kompiuterių revoliuciją
Kas ten skrieja prie degančios žvakės?
Pasakykite tai mano avatarui
Surask geriausią!
LABAS kompiuterinės naujienos
Shareware - veltui platinamos programos
Voratinklio puslapiai: Nuorodos
Vartiklio Naujienų puslapis
Global Lithuanian Net