Atpirkimo ožys

Aš naudojuosi “Microsoft” produktais ir šventai tikiu, kad dažniausiai tai geriausi iš egzistuojančių (bet ne iš įsivaizduojamų) gaminių, kurie yra siūlomi rinkoje – iš tų, kurie skirti kasdieniam darbui. Iš kitos pusės, neramu, kad vienas po kito (kaip musės po dichlofoso) dingsta “Microsoft” konkurentai (o tai yra vienintelė prielaida ateities naujovėms), o paties “Microsoft” verslo principai balansuoja ant pačios teisingumo ribos.

Tad, kas atsitiktų, jei dėl kažkokių priežasčių staiga nebeliktų “Microsoft” firmos? Kas užimtų lyderio vietą? Pabandykime peržvelgti bent kelis galimus kandidatus…

Pirmiausia, IBM – galinga jėga besirūpinanti informacinėmis technologijomis. Tačiau šis žydrasis gigantas niekada iš tikrųjų rimtai neveikė formuodamas kompiuterių vartotojo darbalaukį ir nemoka su jais bendrauti. O jei prisiminus “MicroChanel”, PCjr, OS/2 ir kt. istorijas?

Tikėdamasis, kad pritrauks naujų klientų finansų įstaigų nišoje, "Netscape" firma pateikė naują saugumo užtikrinimo programinę įrangą, leidžiančią programų kūrėjams saugiai naudotis "Netscape" firmos "Directory Server" terpe. Jie galės kurti vartotojų autentifikacijos priemones, viešų raktų infrastruktūrą ir naudoti SSL šifravimą. "Netscape Security Services" jau naudoja "StampMaster", atliekanti testavimus pašto ženklų pardavimui Internete.

Kartu "Netscape" pasirašė sutartis su daugiau kaip 20 apsaugos gaminius kuriančių firmų: "Check Point Software" (garsėjančia "firewall" kūrėja), "Bay Networks", "Security Dynamics" ir kitomis. O kai kitais metais "Netscape" firma pateiks naują "Certificate Server" versiją, bus galima pakalbėti apie jos sėkmę įmonių rinkoje.

O gal obuoliukas? “Apple” jau kartą buvo mažųjų kompiuterių rinkos smaigalyje. Tačiau firmos banguojantis vystymosi ciklas, kuriame trumpalaikį “nušvitimas” ir šuolį į priekį keičia ilgalaikiai depresijos laikotarpiai nėra labai patrauklus.

“Sun” arba “Oracle” yra labai stiprūs savo nišose – ir tos nišos yra pakankamai plačios. O už savo tradicinių nišų šios firmos dar neįrodė savo pajėgumo.

Tada gal “Intel”? Ši firma įtakinga ir stipri, bet ją neigia aukštos kainos ir nebūtino technologijų privalumo gynimas (“Slot I” patentas). Tai baido beveik tiek pat, kiek ir “Microsoft”, o konkurentų mikroschemos vis labiau spaudžia iš šonų.

Lieka deriniai, pvz., “Netscape” ir “Linux” sąjunga, kurią paremia ir gigantas "Intel". Bet didžiausias "Linux" minusas tebelieka programų trūkumas. Tačiau stambios firmos stengiasi užpildyti šį plyšį. "Corel" kompanija pareiškė, kad šiai terpei skirtą legendinio "WordPerfect" (tekstų tvarkymo sistemos) versiją Internetu bus galima jau lapkričio mėnesį atsisiųsti VELTUI.

Supaprastintą "WordPerfect" versiją "su dokumentacija ir priedais, pvz., dokumentų šablonais, "Corel" pardavinės tik už 49 dolerius. Kartu į "Linux" terpę "Corel" kelia visas savo programas: "Draw" ir "Photopaint" grafinius paketus bei "Paradox" duomenų bazę.

Iš paskos seka ir "Informix", kuris "RedHat" firmos "Linux" terpei pateiks "Informix Dynamic Server", "Informix-SE" (SQL duomenų bazę mažoms ir vidutinėms įstaigoms) ir "Informix Dynamic 4GL". Tai papildo informaciją, kad SAP firmos viduje "Linux" terpėje jau naudoja savo R3 sistemą, skirtą gamybai ir prekių distribucijai, apskaitai ir žmonių resursams valdyti. Tad "Linux" randa daug draugų įstaigų valdymo nišoje. Ir jo vertė didėja. Juk ir "Apple" jau savo "PowerPC" parduoda su "Linux"!

Bet paimkite Linux (pvz., komercinę "RedHat" versiją). Ją įdiegti sunkiau ir užima ilgiau, nei kurią nors "Windows" versiją. Ir koks jis bebūtų stabilus, tai plasikinis "pusiau skustas, pusiau luptas", t.y. dar neišbaigtas produktas. Jis būtų tikęs tais "aukso amžiaus" laikais, kai kiekvienas kompiuterio naudotojas buvo guru, bet tai nėra priimtina šiais laikais. O nepaisant, kad jis jau nuėjo ilgą kelią, jame dar daug kas praleista, grubu ir neišbaigta. Tad jo dar laukia netrumpas kelias...

Tad jei nėra, kas keičia “Microsoft” – ar jo žlugimas nesukeltų sumaišties ir netikrumo jausmo programinės įrangos pramonėje.

Be abejo, “Microsoft” viena pusė nėra labai maloni, bet ar jis kaltas už viską, kuo yra kaltinamas? Juk niekas už nieką nenori prisiimti atsakomybės. Jei kompiuterio klaviatūrą apipili karšta kava, - kalta “Jacobs Suchard Lietuva” firma. Jei tau atsisako “varžteliai” ir Gedimino prospekte išpleškini keletą praeivių, - kalti “Chio Chips”, kurių užkandai prie “Kalnapilio” alaus. Jei apsivogei, kalti tėvai, kurie mažai rūpinosi tavimi vaikystėje ir nupirko per mažai žaislų. Ir labai retai išgirsi: “O velnias! Tai ir vėl mano kaltė!”

Kaip danguje, taip ir kompiuterių pasaulyje. Prieš pora metų vartotojai galėjo pirštu parodyti savo nesėkmių priežastį: klaidos programose, per didelės kainos, šalutiniai programų efektai, niekam tikusi vartotojo sąsaja, prasta pardavimų politika ir t.t. Šiandien paprasčiau, nes priežastis viena – dėl visko kaltas Bilas Geitsas. “Lotus” verslas eina šuniui ant uodegos – nuostolius turėtų padengti … na žinoma, “Microsoft”. Ir kaip tu mėgstu, viens-du-trys skaičiuoklę, naudoji “Excel” su visais jo Velykų kiaušiniais, nes ją naudoja visi.

O antra, firmos savo sprendimais irgi atbaido vartotojus. Tą pačią 1-2-3 programą “Lotus” firma “užrakino” leisdama ją diegti tik 3 kartus. Ir tai atbaidė ne vieną jos vartotoją. Ir jei firmos neįstengia savo programose pateikti galimybių, kurių nori vartotojai, ar sėdi “rankas sudėję” kaip “Netscape”, belaukdami, kol “raudonieji” pasiruoš atakai, ar konkurencijai stiprėjant nemažina gaminių kainų (“Apple”) ar atsisako dalinti programas veltui (OS/2) – kas kaltas už nelanksčias firmų politikas? Vėl “Microsoft”?

Visi, taip pat ir “Microsoft”, privalėtų turėti drąsos pripažinti savo klaidas. O gal ieškoti “atpirkimo ožio” yra lengviau?

 

Tylos kalba
Minties virusai
Kompiuteris rodo dėmesį
Ką Internetas davė Elizai?
Nematomo žmogaus kultūra
Niekada nesakyk, kad mirė
Istorijos ratas: pasikartojimai?
Toji pirmoji naktis arba Failas 'X', Nr.3
Mitas apie kompiuterių revoliuciją
Kas ten skrieja prie degančios žvakės?
Pasakykite tai mano avatarui
Surask geriausią!
Vartiklis