Šis tas apie balsą
Įdomu ar dažnai užsigalvojame apie tai, iš kur ateina mūsų kasdieninis balsas, kaip ir kodėl jis skamba ir ... kodėl neskamba? Taigi, dauguma dalykų sukelia mūsų susidomėjimą tik tada, kai prarandame, ar nesugebame toliau valdyti. Visi, kas nors kartą yra rimtai užkimęs, pertempęs, ar galutinai praradęs balsą, turbūt akimirksniu supras apie ką eina kalba. Iš tiesų yra galybė būdų ir progų tai padaryti, - balsą praranda mokytojai, aktoriai, net operos dainininkai. Kai kada viskas atsistato savaime, ir kiekvienas tikisi, kad taip turi įvykti. Bet, pasirodo, - tai retesni atvejai. Gergždžiantis balsas, duslus skambesys, nuovargis persekioja tuos, kurie kartą nulaužia balsą... ir atrodo, nelieka jokių vilčių jį sugrąžinti; perskaitai vieno žymaus muzikanto interviu, kur į kausimą, kodėl jūs pats dabar nebedainuojate? atsakoma, pajaučiau, kad balsas sėda, negaliu ištemti... ir pan. Nemažai epitetų sukurta įvardinti šią problemą. Ką gi, galvoji, gal būt taip jau lemta, bet visgi, kokios to priežastys?
Kaip iš tiesų mažai mes žinome apie balso sandarą, - ypač tai supranti staiga atradęs balso klosčių atstatymo ir teisingos kalbėsenos metodiką, kas prilygsta tikram stebuklui.
Kaip ir daugelis žmonių, balso vietą neabejotinai įsivaizdavau gerklėje, vien dėl to, kad ten glūdi balso stygos, ar klostės, mokslišku pavadinimu. Bet įdomu prisiminti trumpam kokį muzikos instrumentą, pavyzdžiui gitarą, - visiems žinoma, kad elektrinė gitara, neprijunta prie garsinimo stiprintuvo, vos girdisi, tuo tarpu akustinė skamba be jokiu priedu, nors jos abi gali turėti vienodas stygas. Skirtumas - akustiniam aparate, kruopščiai išmatuotoje medinėje gitaros dėžėje kuri sukuria visą garso rezonavimą. Dauguma akustinių muzikos instrumentų yra paremti šiuo principu, bet pirmiausia taip buvo sukurtas pats mūsų sielos trimitas - žmogaus balsas.
Kaip bažnyčioje skliautai, - taip žmogaus burnos ertmė ne mažiau svarbi balso skambesiui, sako gydytoja. Iš tiesų, paprasti pratimai imituojantys žiovulį gali nesunkiai pademonstruoti kaip skambesio erdvė gali būt padidinta.
Kitas svarbus elementas - lūpos, į kurių darbą iki tol gali būt visai neatkreipęs dėmesio. Tačiau verta pastebėti TV diktorius, profesionalius aktorius ir dainininkus - visai naujai atrandi, kaip energingai jų kalbėsenoje dalyvauja lūpos. Kad susidarytų harmoningo kalbėjimo įgūdžiai balsą svarbu iškelti iš gerklės šulinio ir formuoti garsą burnos skliautuose, kuo arčiau lūpų - dainos žodžiai lūpose - štai kaip taikliai pastebėta, kur turėtų prasidėti balsas.
Bet pilnutiniam balso skambesiui reikalinga jėga, kuri padėtų nupūsti tariamus garsus arčiau lūpų. Ta jėga - kvėpavimas, tikros balso dumplės.
Ir ne bet koks, - tankus krūtininis kvėpavimas laikomas neteisingu daugeliu aspektų, o šiuo atveju, tai mažų mažiausiai - trumpas oro kelias iki lūpų. Pilnutinis pilvo kvėpavimas atneša galingą oro stulpą, kurį derėtų išlaikyti, įsivaizduojamai, tarp nosies ir lūpų, ir - ieškoti sau patogaus balso skambesio. Tikro savo balso, kokio gal būt daugelis mūsų iki tol net nesame girdėję.
Gal būt tai neatrodo kažkuo ypatinga užduotis, tuo labiau, kad minėtos kūno dalys kiekvienam yra gerai pažįstamos. Bet, deja, labai retai kam pavyksta tuoj pat įsisavinti naujus garso formavimo įgūdžius. Neteisingi kalbėjimo įpročiai, kurie sergančiam balsui virsta skausmu, yra užfiksuoti pačioje mūsų smegenų žievėje, kitaip sakant, giliai įsitvirtinę viduje, - balsas juk yra vienas svarbiausių asmenybės bruožų.
Teisingam balsui reikalinga visuma, harmoninga visų dalyvaujančių elementų dermė. Nelyg balsas reikalautų iš tavęs naujo žmogaus, - gydydamas jį neišvengiamai turi daug ką savyje pakeisti, pavyzdžiui, išmokti valdyti šnekos emocijas, kalbėjimo tempą ir kitus svarbius dalykus. Kaip tik tada atsiveria vis daugiau iki tol nepastebėtų niuansų. Ar ne įspūdinga, kad šypsena, pasirodo, šildo balso klostes, geras nusiteikimas sukuria malonų skambesį, tuo tarpu neigiamų emocijų pasireiškimai dažnai nusodina balsą į gerklę ir išderina jį.
Tobulindami balsą pradedame girdėti savo ir kitų balsus kaip niekad anksčiau.
Sveikos balso stygos
![]()
Belieka padėkoti Gydytojams už suteiktas žinias ir kantrybę bei palinkėti visiems įgyvendinti balso klosčių renesansą!
Gydytojų pavardžių neminiu, nes šis trumpas pasakojimas yra tik įspūdžiai iš asmeninės patirties.
Parengė Lukas Devita
Papildymas: Pratimai balso treniravimui
Treniruoti balsą galima reguliariai atliekant specialius pratimus, lavinančius kalbos padargus. Tada laikui bėgant balsas taps žemesnis ir harmoningesnis, išsiplės diapazonas, tarimas taps aiškesnis bei geriau artikuliuotas. Žemiau pateikiamus 4-is pratimus patariama atlikinėti rytais, nes jie stimuliuoja, išjudina ir suteikia energijos. Po kelių savaičių pastebėsite, kad jūsų balsas pasikeitė (o ir mintys tapo ramesnės ir gilesnės):
1. Atsistoti priešais veidrodį. Giliai iškvėpti, po to įkvėpti ir tarti garsą, kol užteks oro. Po to įkvėpti ir tarti kitą arba tą pačią balsę: i, e, a, o, u. Ši seka nėra atsitiktinė - reiktų pradėti nuo garso, pasižyminčiu aukščiausiu dažniu (i). Jį tariant pabandykite uždėti delną ant galvos pajausite nedidelę odos vibraciją. E tarimas aktyvuoja kaklo ir gerklės sritį tai galite pajusti, uždėję rankas ant kaklo. A tarimas daro teigiamą poveikį krūtinės sričiai. O garsas suaktyvina kraujotaką, o U tarimas turi teigiamai veikia apatinę pilvo dalį. Balses reikia tarti lėtai, pakartojant 3 kartus. O kad jūsų balsas būtų žemesnis ir gilesnis - daug kartų per dieną tarkite garsą i.
2. Tada reiktų suaktyvinti krūtinės ir pilvo sritį. Tai padeda priebalsės M tarimas sučiauptomis lūpomis - pakartojant 3 kartus: kartą tyliai, tada garsiau, o galiausiai garsiausiai, kaip tik galite, kad pajustumėte, kaip įsitempia balso stygos. Uždėkite delną ant pilvo ir pajusite stiprią vibraciją.
3. Atskirą dėmesį skirkite garso R tarimui, nes jis padeda pagerinti tarseną ir balsui suteikia stiprumo bei energijos. Norint atpalaiduoti liežuvį, iš anksto atlikite treniruotę: pakelkite liežuvio galiuką už priekinių viršutinių dantų ir pariaumokite kaip traktorius: įkvėpkite, iškvėpkite ir suriaumokite: Rrrr. Po to ekspresyviai ir emocingai tarkite garsą r ir sakykite žodžius, turinčius r raidę: daržas, tvora, sūris, ratas, ritmas, dora, rūta, merga, virėjas, verksmas ir kt.
4. Beliko vadinamasis Tarzano pratimas - geriausia prevencinė priemonė prieš peršalimo ligas ir net miokardo infarktą. Atsistoti tiesiai, iškvėpti orą, po to giliai įkvėpti. Sugniaužti kumščius. Garsiai tarti garsus, minėtus pirmame pratime (i, e, a, o, u), pradedant nuo garso i ir kumščius laikant ant krūtinės (lyg Tarzanas garsiame filme). Pabaigoje pajusite, kad jūsų bronchai išsivalė, kvėpavimas tapo laisvesnis, o patys pasikrovėte teigiamos energijos.
Kosmoso paauglys
Lietuvių kalba užsienyje
Kieta ar minkšta (kalba)?
Kasdien laikykitės proto higienos
Don Campbell. Mozarto muzikos galia
G. Grigas. Mes, kompiuteris ir lietuvių kalba
K. Kavafis. Barbarų belaukiant
Apie pelkę su pagarba ir meile
Literatūrinė prostitucija
Porfirijaus Nimfų ola
Velniškasis žodynėlis
Indo slėnio raštas
Mitologijos skyrius
Fuko švytuoklės skiltis
Pasaulio sukūrimas
Valdžios kvaitulys
Baltų kalbos
Rašmenys
NSO svetainė
Vartiklis