Šis tas apie balsą  

Įdomu ar dažnai užsigalvojame apie tai, iš kur ateina mūsų „kasdieninis“ balsas, kaip ir kodėl jis skamba ir ... kodėl neskamba? Taigi, dauguma dalykų sukelia mūsų susidomėjimą tik tada, kai prarandame, ar nesugebame toliau valdyti. Visi, kas nors kartą yra rimtai užkimęs, pertempęs, ar galutinai praradęs balsą, turbūt akimirksniu supras apie ką eina kalba. Iš tiesų yra galybė būdų ir progų tai padaryti, - balsą praranda mokytojai, aktoriai, net operos dainininkai. Kai kada viskas atsistato savaime, ir kiekvienas tikisi, kad taip turi įvykti. Bet, pasirodo, - tai retesni atvejai. „Gergždžiantis“ balsas, duslus skambesys, nuovargis persekioja tuos, kurie kartą „nulaužia“ balsą... ir atrodo, nelieka jokių vilčių jį sugrąžinti; perskaitai vieno žymaus muzikanto interviu, kur į kausimą, „kodėl jūs pats dabar nebedainuojate?“ atsakoma, „pajaučiau, kad balsas sėda, negaliu ištemti...“ ir pan. Nemažai epitetų sukurta įvardinti šią problemą. Ką gi, galvoji, gal būt taip jau lemta, bet visgi, kokios to priežastys?

Kaip iš tiesų mažai mes žinome apie balso sandarą, - ypač tai supranti staiga „atradęs“ balso klosčių atstatymo ir teisingos kalbėsenos metodiką, kas prilygsta tikram stebuklui.

Kaip ir daugelis žmonių, balso vietą neabejotinai įsivaizdavau gerklėje, vien dėl to, kad ten glūdi balso stygos, ar klostės, mokslišku pavadinimu. Bet įdomu prisiminti trumpam kokį muzikos instrumentą, pavyzdžiui gitarą, - visiems žinoma, kad elektrinė gitara, neprijunta prie garsinimo stiprintuvo, vos girdisi, tuo tarpu akustinė skamba be jokiu priedu, nors jos abi gali turėti vienodas stygas. Skirtumas - akustiniam aparate, kruopščiai išmatuotoje medinėje gitaros "dėžėje" kuri sukuria visą garso rezonavimą. Dauguma akustinių muzikos instrumentų yra paremti šiuo principu, bet pirmiausia taip buvo sukurtas pats mūsų "sielos trimitas" - žmogaus balsas.

"Kaip bažnyčioje skliautai, - taip žmogaus burnos ertmė ne mažiau svarbi balso skambesiui", sako gydytoja. Iš tiesų, paprasti pratimai imituojantys žiovulį gali nesunkiai pademonstruoti kaip skambesio erdvė gali būt padidinta.

Kitas svarbus elementas - lūpos, į kurių "darbą" iki tol gali būt visai neatkreipęs dėmesio. Tačiau verta pastebėti TV diktorius, profesionalius aktorius ir dainininkus - visai naujai atrandi, kaip energingai jų kalbėsenoje dalyvauja lūpos. Kad susidarytų harmoningo kalbėjimo įgūdžiai balsą svarbu iškleti iš gerklės "šulinio" ir formuoti garsą burnos "skliautuose", kuo arčiau lūpų - "dainos žodžiai lūpose" - štai kaip taikliai pastebėta, kur turėtų prasidėti balsas.

Bet pilnutiniam balso skambesiui reikalinga jėga, kuri padėtų nupūsti tariamus garsus arčiau lūpų. Ta jėga - kvėpavimas, tikros balso dumplės.

Ir ne bet koks, - tankus krūtininis kvėpavimas laikomas neteisingu daugeliu aspektų, o šiuo atveju, tai mažų mažiausiai - trumpas oro kelias iki lūpų. Pilnutinis „pilvo“ kvėpavimas atneša galingą oro stulpą, kurį derėtų išlaikyti, įsivaizduojamai, tarp nosies ir lūpų, ir - ieškoti sau patogaus balso skambesio. Tikro savo balso, kokio gal būt daugelis mūsų iki tol net nesame girdėję.

Gal būt tai neatrodo kažkuo ypatinga užduotis, tuo labiau, kad minėtos kūno dalys kiekvienam yra gerai pažįstamos. Bet, deja, labai retai kam pavyksta tuoj pat įsisavinti naujus garso formavimo įgūdžius. Neteisingi kalbėjimo įpročiai, kurie sergančiam balsui virsta skausmu, yra užfiksuoti pačioje mūsų smegenų žievėje, kitaip sakant, giliai įsitvirtinę viduje, - balsas juk yra vienas svarbiausių asmenybės bruožų.

Teisingam balsui reikalinga visuma, harmoninga visų dalyvaujančių elementų dermė. Nelyg balsas reikalautų iš tavęs naujo žmogaus, - gydydamas jį neišvengiamai turi daug ką savyje pakeisti, pavyzdžiui, išmokti valdyti „šnekos emocijas“, kalbėjimo tempą ir kitus svarbius dalykus. Kaip tik tada atsiveria vis daugiau iki tol nepastebėtų niuansų. Ar ne įspūdinga, kad šypsena, pasirodo, šildo balso klostes, geras nusiteikimas sukuria malonų skambesį, tuo tarpu neigiamų emocijų pasireiškimai dažnai „nusodina“ balsą į gerklę ir išderina jį.

Tobulindami balsą pradedame girdėti savo ir kitų balsus kaip niekad anksčiau.

    
 
pinsonpear
 
 
vocal chords
Sveikos balso stygos
vocal chords
  

Belieka padėkoti Gydytojams už suteiktas žinias ir kantrybę bei palinkėti visiems įgyvendinti balso klosčių renesansą!

Gydytojų pavardžių neminiu, nes šis trumpas pasakojimas yra tik įspūdžiai iš asmeninės patirties.

Parengė Lukas Devita   

  
  

Kieta ar minkšta (kalba)?
Don Campbell. Mozarto muzikos galia
Kasdien laikykitės proto higienos
G. Grigas. Mes, kompiuteris ir lietuvių kalba
Porfirijaus "Nimfų ola"
Velniškasis žodynėlis
Indo slėnio raštas
Mitologijos skyrius
Fuko švytuoklės skiltis
Pasaulio sukūrimas
Baltų kalbos
Rašmenys
NSO svetainė
Vartiklis