Baobabo vaisiai
Amerika ir Europa 2008 m. aprobavo naują neįprastą vaisių iš Afrikos ir jis užplūdo jų rinkas. Tai baobabo vaisiai, gaubiami kieto kevalo, turi 6 kartus daugiau vitamino C nei apelsinai ir 2 kartus daugiau kalcio nei pienas. Šiuos vaisius afrikiečiai valgė tūkstančius metų, o dabar jais galės mėgautis ir "civilizuotas" pasaulis. Mat nuo 1997 m. visi maisto produktai turėjo būti aprobuoti, kad jais būtų galima prekiauti.
Baobabo medžiai auga įvairiuose Afrikos vietose ir yra įvairiai panaudojami. Jie gali augti šimtus metų ir užauga iki 30 m aukščio, o skersmuo siekia iki 15 m. Apie 80% sudaryti iš vandens. Jų vidus dažnai yra tuščias, tad jie naudojami kaip barai, parduotuvės ar net kalėjimai.
Baobabas (Adansonia digitata) priklauso Bombacaceae šeimai, susidedančiai iš maždaug 20 genčių ir apie 190 rūšių. Šis lapus metantis medis auga Pietų Afrikoje, Namibijoje, Zimbabvėje ir Mozambike, tačiau sutinkamas ir daugelyje kitų Afrikos valstybių, Arabijos pusiasalyje, o taip pat Australijoje. Jis auga sausose, karštose savanose. Jis vadinamas labai įvairiai (boabu, boaboa, tabaldi [Sudane]), tame tarpe beždžionių duonmedžiu, butelmedžiu, tartaro medžio kremu ir apverstu medžiu (nes saulėlydžio metu jo siluetas primena medį, į dangų iškėlusį šaknis Zambijoje ir Zimbabvėje padavimai sako, kad taip yra dėl to, kad Dievui nepatiko šio medžio vaisiai). Yra baobabų, augančių druskingose lygumose ir jūroje, nuotraukų, tad medis gali būti pakantus druskai.
Masyvius baltus baobabo žiedus naktimis apdulkina šikšnosparniai. Jie išauga į didelius žalsvus arba rusvus vaisius, primenančius pailgus moliūgus, kurių ilgis siekia 15-20 cm. Po vaisiaus apvalkalu randasi balsvas vaisiaus minkštimas, primenantis birią duoną, bei inksto formos sėklos. Vaisiai skinami arba surenkami nuo žemės. Minkštimas turi kiek rūgštoką skonį, nesunkiai užmaskuojamą saldikliais ar kitais priedais, kai ruošiamas gėrimui. Analizė parodė, kad tai gausus pektinų, kalcio, geležies ir vitamino C šaltinis.
Baobabo lapai valgomi kaip skanėstas, vaisiaus minkštimas, ištirpintas piene ar vandenyje, naudojamas gėrimui, sėklos valgomos žalios arba pakepintos. Vaisius, žievė ir lapai naudojami gydymui, tame tarpe ir karštligei (tradicinėje medicinoje laikoma, kad jis numuša karštį) bei inkstų ligoms. Sėklos naudotos kaip priemonė prieš dizenteriją. Pvz., Sudane iš vaisiaus minkštimo ir šalto vandens ruošiamas gaivinantis gėrimas gubdi. Baobabo vaisiaus gėrimas yra populiarus tarp Hausi valstiečių. Dėl kalcio gausos, baobabo vaisius gausiai vartoja Senegalo ir Gambijos nėščios moterys. Zimbabvėje šona kalboje vaisius vadinamas mawuyu ir yra tradicinis maistas. Rytų Afrikoje džiovintas vaisiaus minkštimas padengiamas cukrumi ir pardavinėjamas kaip saldumynas, kuris vadinamas ubuyu. Baobabo vaisiai ir lapai džiovinami, dedami į padažus. Nigerijoje baobabo lapai vadinami kuka ir iš jų ruošiama kuka sriuba. Kenijos pakrantėje baobabo sėklos vadinamos mabuyu ir yra kepinamos su cukrumi, nuspalvinamos ir pardavinėjamos kaip skanėstas. Medžio žievė naudojama virvėms, tinklams, drabužiams gaminti, vietinėje medicinoje. Mediena naudojama ir kurui.
Jis nėra visiška naujovė ir Vakarų pasauliui. 20 a. pradžioje kelios baobabo vaisiaus tonos buvo atgabentos į Angliją, kad būtų naudojamos gaminant pyragaičius prie arbatos. Pirmojo pasaulinio karo metu šio vaisiaus minkštimas naudotas kaip raugas duonai. Nenuostabu, kad Paryžiuje baobabo vaisiai buvo naudojami imigrantų iš Vakarų ir centrinės Afrikos. O visai neseniai, kaip maisto papildus, naudojo Italijos dviratininkai, Formula-1 vairuotojas bei Milano futbolininkai. Yra pranešimų, kad 1860-1947 m. buvo baobabo vaisiai naudoti JAV. Kanadoje kaip ingredientas naudotas kosmetikoje. O Australijoje artimo baobabo giminaičio Adansonia gregorii vaisiai aprobuoti nuo 2005 m. Europoje ir JAV baobabo produktai aprobuoti nuo 2008 m.
Baobabo produktai daugiausia tiekiami iš Pietų Afrikos srities ir Malawi. Įvežamas džiovintas vaisiaus minkštimas ir jo milteliai, išlukštentos sėklos ir jų aliejus, lapų ekstraktas ir patys vaisiai. Tai leidžia pagerinti ten varganai gyvenančių žmonių padėtį. Afrikos gyventojai ypač džiaugiasi rinkos išsiplėtimu, nes jie gali rinkti ir parduoti baobabo vaisius, kurie anksčiau tiesiog supūdavo. Baobabo vaisius galima naudoti su viskuo mėsa, paukštiena ir net žuvimi; jį paskrudinti arba sugrūsti į košę, - variantai neriboti.
Turintys 650/g deguonies radikalų absorbavimo galią (ORAC), baobabo vaisiaus milteliai šiuo rodikliu dukart viršija ožekšnio (vilkauogės) uogas, per 6 k. spanguoles, mėlynes ir gervuoges. Juose yra per 250 mg/g kalcio, todėl jis yra daugiausia šio elemento turintis augalinis maistas tad juo ypač turėtų susidomėti vegetarai bei veganai. Be to, jame gausu geležies (apie 3,6 mg/100 g) daugiau, nei daugelis tradiciškai rekomenduojamų geležies šaltinių (raudona mėsa, sardinės, špinatai bei lęšiai). Kalio irgi gausu (2120 mg/100g) daugiau nei abrikosuose, špinatuose, avokadose ir bananuose; o kalis svarbus nervų sistemos ir raumenų veiklai. Kadangi kalis šalinamas su prakaitu, gaminiai iš baobabo vaisių turėtų dominti sportininkus. Magnis (144.5 mg/ g) pagalba kaulams, širdies veiklai bei kraujo spaudimo mažinimui.
Baobabo vaisiaus miltelius galima naudoti dribsniams, ledams, varškės gaminiams, džemams, padažams, salotoms, marinatams pagardinti, pagardams gaminti, priedams arbatoms, vitaminizuotiems maisto papildams.
Įdomybės
- Mažajame prince baobabas minimas kaip medis, galintis suskaldyti mažąją planetą į gabalus.
- Liūtų karalius, Rafiki, gyveno baobabo kamiene.
Silkė ir kita...
Saviti delikatesai
Viskas iš obuolių
Delikatesai: Balutas
Pienas už ir prieš
Iš mėlynių ir girtuoklių
Delikatesai: Argano aliejus
Prieskoninės daržovės pavasariui
Apie sėlenas ir karštą arbatą
Imbieras - virtuvėje ir vaistams
Dojo Tofu pragaras žuveliokams
Dilgėlė - švelni kaip šilkas...
Soma, gėrimas iš musmirės?
Daugiau įvairių prieskoninių daržovių
E-bylos: ko nepasako mistiniai E-kodai?
Kaip maisto išvaizda ir kvapas atsiliepia jo skoniui?
6 būdai paspartinti smegenų veiklą
Žarnyno bakterijų perspektyva
Alavijai - dekoratyvus vaistas
Darvino gyvasis palikimas
Patiekalai iš žuvies
Miškinis skudutis
Lauktuvės ateiviams
Manos beieškant
Vėžių paradas
Žiedadulkės
Vartiklis