FAT32 - geras senas naujas...

- Aš tiesiog norėčiau apie jį sužinoti. Argi pats noras sužinoti daugiau nėra svari priežastis?
- Ne! Tu turi paklausti širdies, kam tau gilintis į tokius sudėtingus dalykus.

Carlos Kastaneda. Don Chuano mokymas

1996-ųjų rudenį kartu su "Windows 95" OSR versija atsirado 32-ių bitų failų išdėstymo lentelė (FAT). Ji yra ir "Windows 98" sistemoje. Tad kuo ji ypatinga?

FAT (failų išdėstymo lentelė) buvo sukurta 1977-aisiais duomenų saugojimui lanksčiuose diskeliuose dirbart su "Microsoft Stand-alone Disk basic". Vėliau ji buvo pritaikyta įvairioms laikmenoms, nes buvo greita ir lanksti struktūra duomenims tvarkyti.

Excel dovanėlė

Excel'97 leidžia net "paskaidyti". Galite įsijungti lėktuvo imitatorių ir skriejant virš žemės paviršiaus surasti kalną, kur sužinosite apie Excel kūrėjus. Tik kodėl mes stebimės, kad "Microsoft" programos tokios išsipūtę?

Minėtai galimybei įjungti reikia:
- pradėt naują skaičiuoklę;
- paspausti F5 ir įvesti X97:L97. Tada paspausti OK mygtuką;
- Vienąkart paspausti "Tab" klavišą atsiduliant M97 langelyje;
- nuspaudus Ctrl ir "Shift" klavišus spragtelėti "Chart Wizard" ikonytę (vieną tų nuostabių paveiksliukų viršuje esančioje įrankių juostelėje).

Ir kviečiame į lėktuvo kabiną! Mes jau ore ir skrendami, valdydami lėktuvą pele bei jos dešiniuoju ir kairiuoju mygtukais (greitį). Skrydis baigiamas paspaudus "Esc" klavišą.

Bet atsiradus didelės apimties diskams FAT galimybės buvo išsemtos (nes ji leidžia dirbti su diskais iki 2 GB). Buvo sukurta 32-ių bitų FAT atmaina, leidžianti efektyviau panaudoti didesnių diskų atmintį, nes disko sritis duomenims išskiriama mažesnėmis porcijomis (klasteriais), todėl lieka mažiau neužpildytos, bet užimtos disko atminties (apie tai galite paskaityti G.Grigo straipsnyje). Pvz., 8 GB diske klasterio dydis tik 4 KB. Disko atminties panaudojimo efektyvumas padidėja net 10-15%.

Bet FAT32 turi ir daugiau patobulinimų:

  1. disko dydis gali būti iki 2 terabaitų;
  2. FAT32 stabilesnė ir lankstesnė, nes numato galimybę į kitą disko vietą nukelti pagrindinį (šakninį) katalogą, kuris dabar yra įprastinės klasterių grandinės dalis. Tad jo dydis gali būti bet koks, o jis pats prasidėti bet kurioje disko vietoje (ir nebūtinai užimti vientisą sritį).

Taip pat galima vietoje pirminės naudoti atsarginę FAT32 kopiją. Veidrodinės FAT kopijos darymą gaima išjungti - atsiranda galimybė dinamiškai keisti diskų skyrių apimtis. Anksčiau, norint tai padaryti, reikėdavo iš naujo ženklinti diską prarandant visus duomenis. Gaila tik, kad "Microsoft" šios galimybės nerealizavo savo OSR2 versijoje.

Be to, kelties (boot) sektorius išplėstas taip, kad apimtų disko svarbių duomenų kopijas. Visa tai užtikrina, kad FAT32 lentelę naudojantys diskai mažiau nukenčia nuo duomenų ir disko sutrikimų.

Kad FAT32 geriau derėtų su jau veikiančiomis programomis, tinklais ir diskų tvarkyklėmis, stengtasi daryti kuo mažiau pakeitimų vidinėje struktūroje, API ir diskų formatuose. Tačiau, kadangi FAT32 įrašai yra ne 2, o 4 baitų dydžio, buvo patikrinta (ir kartais išplėsta) daugelis sistemos API funkcijų. Todėl kai kuriais atvejais senesnės API funkcijos neveikai su FAT32 diskais, pvz., senesnės MS-DOS blokinių įrenginių tvarkyklės ir įvairios diskų tvarkymo programos. Visos "Microsoft" firmos pateikiamos pagalbinės programos (fdisk, format, defrag, scandisk, drivespace ir kt.) yra pritaikytos naujajai failų išdėstymo lentelei.

O kaip su greičiu? Kai kurių programų sparta padidėjo. Tačiau kitų, ypač darančių iš eilės daug rašymo operacijų gali smarkiai sulėtėti (pvz., tokių problemų turėjo "Hansa" buhalterinės apskaitos programa). Vidutinis greitaveikos sulėtėjimas yra mažesnis nei 5%.

FAT32 lentelė sukuriama "fdisk" programos pagalba, kuri, kai diskas viršija 512 MB paklausia, ar reikia įjungti didelių diskų valdymo galimybes. Atsakius "Yes" (Taip) visi naujai sukurti skyriai turės FAT32. Šio metodo trūkumas. kad norint FAT16 pakeisti į FAT32 prarandame visus diske esančius duomenis. Ir tik "Windows 98" sistemoje atsirado pagalbinė programa, tą atliekanti neskausmingai. Iki tol teko naudotis kitų firmų gaminiais (pvz., "Partition Magic"). Vieną tokią paprastą DOS terpėje veikiančią programą galite atsisiųsti iš "Vartiklio".

Tyranozourus Rexx atgimimas?

Programiniai aprašai (scripts) vystėsi bangomis. Net ir centriniuose kompiuteriuose (mainframe) užduočių valdymui buvo naudojama JCL kalba (autoriui dar teko skaityti šios kalbos paskaitas). Vėliau atėjo laikas įvairioms "Exec" atmainoms. Ir pagaliau - "Rexx".

Bet praeina kažkiek laiko, kai "viskas" yra rašoma "Rexx" kalba ir dauguma programuotojų vėl grįžta į tradicines vėžes: PL/I, COBOL, "Fortran" ir asemblerio.

"Rexx" kalba leidžia dirbti produktyviau (greičiau parašyti taikymus), bet dėl neaiškių priežasčių programos kuriamas 2-os ar 3-ios eilės sisteminėmis programavimo kalbomis. Gal dėl to, kad tai atrodo mistiška, patrauklu ir ... sudėtingiau?

(Netrukus bus atskiras straipsnis šia tema)

Lieka atsakyti ir į vieną "suktą" klausimą - o ar ne paprasčiau buvo "Windows 95" terpėje įtraukti NT sistemoje naudojamą NTFS? Tai dar galingesnė ir lankstesnė failų tvarkymo sistema, turinti daug tokių galimybių, apie kurias FAT32 net nesapnavo - tarp jų ir atskirų failų spaudimo galimybės, ir saugumo bei tranzakcijų valdymas. Tačiau NTFS perkėlimas į "Windows 95" yra kietas riešutėlis, nes kelties metu tebenaudojama realiojo laiko MS-DOS ir leidžiama vykdyti realiojo laiko MS-DOS terpės programas. NTFS įtraukimas labai išplėstų MS-DOS branduolį taikomosioms programoms paliekant mažiau atminties. Tik apsaugotojo režimo NTFS neleistų įkelti "Windows" iš NTFS turinčių diskų.

Kas pasikeitė "Windows 95" ją papildžius FAT32? Nelabai daug:

  1. du nauji diskų skyrių tipai: 0xB ir 0xC. Antrasis žymi FAT32 naudojantį skyrių, kuriam būtinas LBA išplėstinis Int13h valdymas;
  2. FAT32 diskų keltis užima DU sektorius, kadangi išsiplėtė BPB blokas, kuriame saugomos įvairios disko charakteristikos. Padidėjo ir rezervuotų sektorių kiekis (dažniausiai jų yra 32)., kuriuose saugomos dvi kelties sektorių kopijos ir sektorius, kuriame yra laisvos atminties skaitliukas ir kita sisteminė informacija apie diską.
  3. Pati FAT32 užima daugiau vietos, nes jos įrašas yra ne 2, o 4 baitai, tačiau šį padidėjimą su kaupu kompensuoja efektyvesnis disko atminties valdymas;
  4. Katalogų įrašų formatas nepakito, tik išplėstiems atributams rezervuoti 2 baitai saugo aukštesnįjį klasterio numerio žodį.
  5. MS-DOS API funkcijos, kurios glaudžiai susiję su failų sistemos struktūra neveikia (pvz., Int 25h/26h, dauguma Int 21 h 440Dh funkcijos galimybių ar Int 21 h 32h funkcija). Vietoje jų numatytas naujas šių funkcijų kvietimo formatas;
  6. FAT32 neturėjo įtakos Win32 API - išskyrus vienintelę papildomą GetFreeSpaceEx() funkciją, skirtą tiksliai (be klaidų) paskaičiuoti laisvos atminties kiekį diske (apie OSR 2.0 atpažinimą ir tikslų laisvos atminties paskaičiavimą netrukus skaitykite "Vartiklyje": tad sekite jo Naujienų skyrelį.

FAT32 ir NT?
Didžiausias FAT32 nepatogumas, kad šią failų išdėstymo lentelės atmainą turintys disko skyriai yra nepasiekiami "Windows NT" sistemai. Tai sukelia nepatogumų vartotojams, savo kompiuteriuose turinčiuose "dual" keltį (naudojantiems dvi, o kartais ir daugiau OSių). Ar mums reikia laukti, kol žadėtaisiais 1999-aisiais "raudonieji" pateiks išbaigtą NT 5.0 versiją?

Ne!!!! Jau dabar galite atsisiųsti FAT32.EXE- tvarkyklę, leidžiančią NT terpėje skaityti disko skyrius su FAT32 (sukurtus "Windows 95" OSR2 atmaina arba "Windows 98"). Ar suprantate, kad be šios tvarkyklės NT terpėje jūs kaip be dešinės rankos?

Tačiau atminkite, kad ši tvarkyklė gali ne viską:

Tad jei norite pataupyti vietą dideliame diske ir pereiti prie pažangesnės FAT32 failų išdėstymo lentelės atmainos, tad pilnaverčiui darbui užtikrinti turite atsisiųsti ir aukščiau minėtą CVT programą - konverterį iš FAT16 į FAT32.

Advanced HTML puslapis
Sistemos registrai
Kokią turime sistemą?
Kaip mažėja didelis diskai?
Windows 11: negi vėl déja vu?
Magnetinių diskelių priežiūra
Nėra programų be klaidų!
Sistemos informacija
Patarimai virtuvėje
Vartiklis