Ugnies ekologija

Gailestis spaudė širdį žvelgiant į pajuodavusius Neringos plotus - tas šiurpus vaizdas atsiverdavo prieš metus vos truputį nutolus nuo kelto. Nebyliu priekaištu nuogi kamienai stūkso ir Aukštaitijoje bei Dzūkijoje - o tarp jų kartais blaškosi ir apsvilęs kiškis.

Ugnies ekologija

Tačiau blaiviai mąstantys ekologai jau brandina mintį, kad ugnies antpuoliai yra naudingi miškams - ne mažiau už drėgmę. Jie mato, kad daugiau miškų, žūsta nuo kenkėjų ir ligų nei paskęsta liepsnose, kurios kartu apvalo miškus nuo parazitų ir ligų sukėlėjų. Tai principinis miškų gydymo būdas (kaip chirurgo skalpelis - žmonėms), kuris yra net būtinas norint atstatyti optimalias skirtingo amžiaus medžių proporcijas. Pelenai patręšia žemę, o "išbandymas ugnimi" "užgrūdina" medžius.

Ugnies ekologija Ugnies ekologija

Amerikos indėnų pagrindinis medžioklės ginklas buvo ugnis (arkliai prerijose atsirado tik apie 1730- uosius). Ugnis ne tik skatino naujos žolės augimą, bet ir palengvindavo atvirame lauke pastebėti medžioklės laimikį. Žolė vėliau atželdavo tarsi raumenys nuo steroidų. Kai indėnus suvarė į rezervatus, ugnis nustojo "niokioti" stepes. Niekas nesunaikina piktžolių, kurios užaugina vis daugiau sėklų. Medžiai, iškankinti ligų, pernelyg jauni džiūvo ir griuvo. Sužėlę jaunuolynai kentėjo nuo vandens stygiaus - neliko, kas juos natūraliai praretina. Pasikeitė net ir dirvos cheminė sudėtis. Miškai ėmė nykti.

Ugnies ekologija Ugnies ekologija Ugnies ekologija

Miškuose susikaupė daugiau kritusių medžių nei būdavo anksčiau. Taigi juose padaugėjo kuro - tad dabar kylantis gaisras yra daug karštesnis ir jo pasekmės skaudesnės, nei ankstesniųjų. O miškų gaisrai neišnyko. Juos sukelia žaibai, lankytojai ir t.t. tačiau nepaprastai patobulėjo gaisrų gesinimo technika. Ir viso to pasekmė - miškai rečiau apsivalo.

Tad neabejotinai maži ir kontroliuojami gaisrai apsaugo nuo didelių ir pavojingų gaisrų. Keliai ir u[ės nesustabdo gaisro plitimo - jie lengvai peršoka per tokias kliūtis. Paimkime lygtį:
Kuras + Oras + Karštis = Ugnis
Sumažinkime bent vieną sudedamąją - ir ugnis nebus tokia baisi.

Ugnies ekologija Ugnies ekologija

Žinoma, tokia nuostata sukels pasipiktinimų audrą. O kaip maži paukšteliai ir žvėreliai? - kalus daugelis. Taip, dalis jų žūsta gaisrų metu. Tačiau kas yra geriau, atskirų individų žūtis ar visos populiacijos gerovė?
 

Kviečiame ir jus pasisakyti šia tema…


          Jūsų vardas: 
Jūsų el.pašto adresas: 
Jūsų žinutė:

                   

O čia yra jūsų žinutės:

2000 m. lapkričio 22 d., trečiadienis, 14:24:06
Aciu jums
 

Mokslo naujienos
Ugnies kultas Rusijoje
Industrinės civilizacijos pabaiga
Pasaulio sukūrimo puslapis
Mitologijos puslapis
Vartiklis