Kaip gintis nuo virusų?
(pavaikščiojimas vienos knygelės paraštėmis)

Žinoma, geriausias būdas yra ant tinklo ir modemo antgalių užmauti gumytes (Redakt: pastaba: kiek žinau, tai A. Balčiaus patarimas) o diskelių įrenginio angą užkalti medinėmis lentytėmis. O gal norite išbandyti patarimą, kurią perskaičiau vienoje lietuviškai išgultytoje knygelėje, - ir ne šiaip knygelėje, o "Vadove kompiuterio vartotojui", kurią sukurpė dvi ponios Violeta Ignatavičienė ir Asta Gagelienė. Bet ką čia aš veltui miltus malu (platesnę recenziją apie šią knygą surasite "Veidrodyje", kurį pristačiau 'Vartiklio' Nr.16 įžangoje), - važiuojam prie virusų (36 psl.).

Pirmiausia sužinome, kad programos yra dviejų rūšių:
1) normalios, kurios pavadinamos "šeimininkėmis", - tikriausiai knygos autorės daug laiko praleidžia virtuvėje ir puikiai nusimano apie maisto ruošimo programas; 2) specialios, - štai šios ir yra virusai!

Panašiai aš suskirstyčiau ir žmonių visuomenę, susidedančią iš "normalių" jos narių, ir "specialių", kurių "butai" (gyvenamosios vietos) dažniausiai Rokiškyje ar Naujojoje Vilniuje. Norėčiau paklausti, ar knygos autorės žino kokią nors "nespecialią" programą, - na tokią, kuri neturi jokio tikslo ir niekam neskirta?

Iš visos virusų tipų gausybės, skyrelyje išskiriama tik viena virusų atmaina, - "failiniai". Bet bandant juos aprašyti apsiribojama dar siauresniu jų poaibiu, mat taip, kaip aprašyta, veikia mažiau nei 50% "failinių" virusų.

Iš šio knygelės skyrelio vartotojas supras, kad visi virusai, - jei ir ne iškart, - pradės kenkti. Tačiau nemažas kiekis virusų autorių į virusų nenumato tokios galimybės, - tokie virusai sukurti daugiau dėl "sportinio intereso" (ir aš tai galiu!), o ne destruktyvios natūros. O dar egzistuoja ir nemaža grupė "gerybinių" virusų, - tačiau apie juos numatytas atskiras straipsnelis.

Tai va, brangieji, kai kurie virusai (šiais laikais ir esant šiuolaikinei technikai) pasiekia, kad "gali įvykti techniniai gedimai" (pvz., savaime žymimas (formatuojamas) diskas, ... mechaninį rezonansą ir pažeidžiamas diskas)". Ak, brangiosios ponios, iš kur ištraukėte tokias žinias, gal galite pateikti bent vieną virusą, fiziškai gadinantį šiuolaikinį PC genties kompiuterį? Aš peržiūrėjau per tūkstančio virusų aprašymus, tačiau tokio nesuradau, - o tokios unikalios galimybės bet kuri virusų apžvalga nebūtų praleidusi (apie kitus mitus apie virusus skaitykite taip pat ir "Veidrodyje").

Kova prieš šį blogį, - kaip ir gyvenime, - vakcinos. Bet negi vakcinos, kurias man poliklinikoje "įdiegia" gailestingosios seselės, atpažįsta užkrėstus piliečius ir iš jų pašalina virusus? Įdomu! Ir kuo skiriasi "vakcinos" ir "sanitarės", jei aprašyme jos atlieka identiškus veiksmus - suranda užkrėstą ir šalina.

Bet velniai nematė tos bjaurasties, - kas ji ir kodėl? Imkim ir sunaikinkim ją! Tačiau kaip? Pacituokim šaltinius: "Jei tenka naudotis neaiškiais keliais gauta programa (kol kas Lietuvoje toks būdas gana paplitęs ...), geriausia ją paleisti veikti iš diskelio ir, baigus darbą su šia programa, išjungti, o po to vėl įjungti kompiuterį".

Ramiau, ponai, ramiau... Tikrai sakau, kad jei iki šios aprašomos procedūros jūsų kompiuteris buvo "švarus", tai, diskelyje buvus "failinio" tipo virusui, - jis jau beveik garantuotai, - beveik, bet ne visu 100%, - kompiuteryje. Ir visai nebesvarbu, kiek kartų jį po to išjungsite-įjungsite.

Stebina ir labai įdomus būdas (ir dar paplitęs) programoms gauti. Neaiškiais keliais! Panašu, kad aš galiu, išeidamas iš darbo, šalia kompiuterio palikti diskelių krūvytę, o rytą, vėl atėjęs į darbą, šiuose diskeliuose rasti neaiškiais keliais atsiradusią programą. O gal keliai visgi žinomi: nusikopijavau (aiškiu būdu!) pas draugą ar draugę, dovanėlę atnešė meilužis ar kitas aiškus ar neaiškus visuomenės narys, - jei taip, gal tuos neaiškius kelius galima aiškiai įvardinti, - VOGTI?

Nes kitaip tai primena situaciją: atsiguliau, užmigau, nieko nedariau, rytą atsikeliu, - AIDS! Tai šit kokie neaiškūs (ar nešvarūs) keliai!



Šioje recenzijoje buvo aptariamas vienas skyrelis (p.36-38) iš ružavos knygos:
V.Ignatavičienė, A.Gagelienė. Vadovas kompiuterio vartotojui, V., Optosens, 1995, 278 p.

Pastaba: Redaktorius prisiima atsakomybę už recencijos autoriaus pareikštas mintis.

Taip pat siūlome paskaityti:
mitus apie virusus bei pasidomėti,
Kas rašo virusus?.

'Vartiklis' siūlo paskaityti ir kitas recencijas kitoms knygoms:
S. Minkevičiaus "Abėcėlei" ir
dar viena apie tą pačią knygą bei
Darbas Microsoft Windows’95 terpëje” ar
Pedagoginio Universiteto "Informatikos įvadui"
Gūgliška banalybė