Už savo pinigus renkiesi pats!

Taip pat skaitykite:
Susirūpinkite ne kompiuteriu, o darbais, kuriuos su juo darote!

"Bet kokios medijos ir technologijos žinutė pakeičia terpę, kurioje ji užgimė"
Maršalas MakLuhanas

Praleisiu visiems įprastus pagąsdinimus ir įžangą apie sparčiai link 2000-ųjų lekiantį laiką vis mažiau paliekantį vilčių išgyventi baisiąją "X" akimirką. Neverkšlensiu ir apie tai, kaip sunku du metų skaitmenis datoje pakeisti į keturis. Kas žino, ką reikia daryti iš tikro?

O gal skaitmenų kiekio ir nereikia keisti? Nepaisant panikos ir šūkaliojimų, didesnioji vartotojų dalis tebenaudoja sistemas. Tebedirbančias su dviem skaitmenimis. Kodėl gi jie taip rizikuoja?

  • Jie per ilgai laukė, kol bus paruošta dirva sprendimams ir nebeliko laiko viską daryti "teisingai";
  • Jei duomenys paveldėti iš anksčiau sukurtų sistemų - nereikia daryti jokių pakeitimų pačiose duomenų bazėse.
  • Visai sistemai galima pateikti dalinius sprendimus. Iškart pereinant prie 4-ių skaitmenų datos reikia vienu metu pakeisti visas su DB dirbančias programas.
  • Sistemos algoritmo pokyčiai vienodai turi įtakos tiek datoms su 2-ių ir 4-ių skaitmenų metų reikšmėmis.

Tūkstantmečio problemą išsprendžia metodas, kuriam prigijo "lango" pavadinimas. Pagal jį pasirenkamas šimtmečių padalijimo taškas, pvz., 1950-ieji. Tada laikas suskaidomas į du intervalus - 1950-1999 ir 2000-2049.

Pateikiama su specialiu "Today's Cartoon by Randy Glasbergen" leidimu. Norėdami peržiūrėti daugiau piešinukų arba juos persispausdinti turite aplankyti www.glasbergen.com arba parašyti el.adresu: randy@glasbergen.com
Y2K cartoon
Aš svajoju, kad 2000-ųjų klaida supainios
santuokų registracijos duomenų bazę ir
sausio 1 d. aš būsiu vedusi Stalonę...

Perskaitykite pavadinimą! Tai koks likimas laukia tų, kurie pasirenka "lango" metodą?

  • Pirmiausia tiesiog priminsime, kad begalinio laiko neįmanoma atvaizduoti jokiu baigtinių skaitmenų kiekiu ir kad 4-ių skaitmenų metai sukels painiavą 10000-aisiais. Antra, jums galvą skauda tik dėl tos "slenksčio" datos. Ir kai išbrėš nauja aušra, turite iki tol, kol išmuš laikrodis lemtingą akimirką, pakeisti visas programas. O tai bus bent jau po 50 metų - neblogas laikas sprendimui rasti.
  • Kai sistema pasiruošusi adaptuotis kas 50 metų, tas pakeitimų procesas nėra toks skausmingas, kaip kaktomuša netikėtai susiduriant vienąkart (apie 2000-uosius).
  • Niekam aplinkui nerūpi kokią datą pasirinkote "slenksčiui". Tai jūsų asmeninis reikalas nesukeliantis globalių pasekmių ir niekas dėl to nekels pasaulinės panikos (nieks dar nežino, kiek ji pagrįsta).
  • Maždaug tuo pat metu sproginės ir daug kitų laiko "bombų", pvz., kai kurių "Unix" laikomatis persipildys 2038-aisiais, o IBM didžiųjų mašinų (mainframes) - 2042-aisiais. Tad apie jus tuo metu tiesiog pamirš.

Tai ką galiam pasiūlyti? Ogi - priklijuoti perspėjančius ženklus. Pažymėti (dokumentacijoje ir kitur), kad DB sukurta naudojant 2-ų skaitmenis metams žymėti ir paaiškinti, ką tai reiškia ir ką reikia daryti metams nenumaldomai bėgant. Parinkite tokį datos "slenkstį", kad šiuo metu programos keistųsi nežymiai.

Tačiau pirmiausia pasitikrinkite, ar DB išgyvens iki 2050-ųjų. Dažnas tuo nėra įsitikinęs, tačiau būtent tokia nuostata prieš 30 metų ir buvo pagrindinė 2000-ųjų problemos priežastis. Ir aparatūra, ir operacinės sistemos, ir programos (bei šiose terpėse paruošti duomenys) gyvena ilgiau nei tikimasi Tad ir "Vartiklyje" iškelta senų kompiuterių panaudojimo problema nėra išlaužta iš piršto. Pasenę kompiuteriai neišmetami - jie tik pradedami naudoti kitur! Ir nepanašu, kad kažkas pasikeis ateityje.

Žinoma, apie kai kurios turimos kompiuterinės technikos ir sistemų gyvybiškumą ateityje galima pasakyti jau dabar. Tačiau susirūpinti ir planuoti yra geriau ir pigiau šiandien, nei "lopyti" pražiopsotus dalykus ateityje.

Yra dar viena išeitis - įdiegti įmonės mąsto resursų planavimo sistemą, - vieną tų SAP, "Baan" ar "PeopleSoft". O tai reiškia visą įvairiausių programyčių žvėryną su įvairiausiais 2000-ųjų niuansais pakeisti viena metasistema su jos vienos problemomis. Tačiau jei to nepadarėte prieš 2-3 metus, iki šių metų pabaigos to padaryti tiesiog nesuspėsite. Tad vėl grįžtame į ten, iš kur atėjome - bandymus minimizuoti pakeitimus lokaliai naudojamose sistemose.

Ir dar (tsss,… ar niekas negirdi?)… Tose įmonėse, kurios ryžos SAP lygio ir panašiems griozdams, informacinių skyrių darbuotojai patyrė neatstatomas traumas…

Tai gal iškirsti langą šimtmečio sienoje iš tiesų yra pigiausias sprendimas? Ir jeigu manote, kad šiame straipsnelyje pareikštose mintyse yra bent koks racionalus grūdas, tai reiškia, kad reikia susirūpinti dėl tos veiklos du skaitmenis metuose keičiant į keturis, kurioms skiriami šimtai tūkstančių dolerių ir keliamas kurtinantis triukšmas (tai vyksta ir Lietuvoje). Vadinasi - tai kažkam naudinga, ar ne? Bet kur tie "ekspertai" buvo prieš du metus?

Taip pat skaitykite:
Krizė yra verslas!
Toji pirmoji naktis arba Failas 'X', Nr.3
Susirūpinkite ne kompiuteriu, o darbais, kuriuos su juo darote!
2000–ųjų metų apokalipsė?
Rusijos krizės įtaka 2000-ųjų metų problemos sprendimui Lietuvoje

 

Minties virusai
A. Cvetkovas. Blogio atskleidėjai
NSO svetaine
Vartiklis