Ginklai nežudo, o tik tos mažos kulkos

Draučių ir kitos nelaimės (bei nusikalstamo pasaulio, kuriam priskirčiau ir mūsų išrinktą "tautos sąžinę ir protą", ginklai) verčia susimąstyti apie ginklų kontrolę. Retas kuris gali pasigirti "nukepęs" kokį gerą ar blogą žmogėną. Daugeliui medžioklė kažkuo panaši į tai, kas man yra žvejyba.

Aš neturiu ginklo - tiesiog aš nemėgstu kraujo, žudynių ir bet kurios rūšies prievartos. Bet aš suprantu žmones, kurie praleido ne vieną nuostabią valandą puikioje kompanijoje prie laužo ar tykodami medžioklės laimikio.

Ar galima išmokyti žmones, kad jie būtų atsakingi už ginklus ir po miškus vaikščiotų nuleistais vamzdžiais? Bet juk tie, kurie įsigijo ginklus, juos MYLI. Jiems patinka stebėti, kaip mirštama. Jausmas turint ginklą panašus į jausmą turint galingą mašiną. Tereikia sumaišyti galios troškimą su tam tikra pykčio doze, gauti nedidelį žiaurumo postūmį (filmo, TV ar "blogos" kompanijos) - ir iki tragedijos vienas žingsnis.

Tik... Jei įstatymas ir kontrolė yra sprendimas, - tada aš privalau paklausti: kodėl tebeegzistuoja narkotikų problema į kapus nusinešanti daugiau jaunų gyvybių nei ginklai? Turiu priminti, kad narkotikai yra draudžiami ir kontroliuojami - ir visvien kasdien skaitau apie vaikus ir suaugusius, mirusius nuo pernelyg didelės dozės.

Taip ir nusikaltimai yra baudžiami įstatymu, tačiau Butkevičiai, "Zelioni" ir kiti per galvas verčiasi norėdami pakliūti į Lukiškes. O gal bėda tame, kad tėvai neranda laiko vaikams? Tada visuomenėje reikia sukurti sąlygas, leidžiančias auklėti vaikus ir jiems laiku padėti Reikia prisikasti prie pačių šaknų ir iš TV bei laikraščių šalinti žiaurumo apraiškas ir nešlovinti įvykių (stebina, kai laikraščiuose visas nusikalstamas pasaulis vardijamas pravardėmis ir smulkiai aprašomi jų darbeliai, o visa tai žinant nė mažo pirštelio nejudinama jiems sutramdyti). Reikia ne įstatymų, o tik pagarbos, meolės bei sąlygų, leidžiančių vaikams suprasti, kas yra gera ir kas yra bloga.

O mes pagalvokime, kuo skiriasi šie du atvejai:

  1. Girtas kampuotas skustagalvis lėkė per raudoną šviesą ir pėščiųjų perėjoje mirtinai sužalojo motiną su vaiku;
  2. jaunuolis paėmė pusiau automatinį šautuvą ir mokyklojo "išklojo" pusę klasės.

Nelengva? Abiem atvejais mirties įrankis buvo žmogaus sukurtas daiktas. Ir nė vienas jų savaime (be žmogaus pagalbos) nėra pavojingas ir negali padaryti jokios žalos. Abiem atvejais jų savininkai galėjo suvokti, kad toks jų panaudojimas gali sukelti mirtį ar sužalojimus. Abu atvejai būna daug dažniau, nei to norėtųsi visuomenei (nuo girtų ir "kvailų" vairuotojų žūsta netgi daugiau, nei nuo ginklų).

Tai kuo gi tiedu atvejai skiriasi? Kodėl pamatę girtą vairuotoją žmonės nepuola prie telefono skambinti "Arui"? Kodėl jie metams netupdomi į "tamsiąją"?

O gal automobilis nuo ginklo skiriasi tuo, kad supykus negalima paimti jo ir nupyškinti "nedraugą"? Paaugliui atrodo, kad už jį ir jo įžeistą orumą nėra nieko svarbiau - ir jis gali ryžtis bet kam. Imti ginklą ir pyškinti visus iš eilės. Ar jis tai darytų, jei neturėtų galimybės gauti šaudynę?

Ginkluotus nusikaltimus daro užkietėję recidyvistai, kurie nėra šalinami iš mūsų visuomenės (daug dažniau nei psichiniai ligoniai ar jaunuoliai, kuriems tuo metu "užplaukė"). O dabar net akivaizdų nusikaltėlį areštuoti ir patupdyti už grotų yra problema (ai kaip teisėjai mėgsta pinigėlius, kurie jiems niekada nedvokia!) O reikėtų sukišti visus nusikaltėlius į kalėjimus - IR JUOS TEN LAIKYTI VISĄ LAIKĄ. Kiek kartų tai buvo daroma, tiek kartų tai pasiteisino. O ginklų draudimas ir kontroliavimas nepasiteisino niekada. Dažnai potencialūs žudikai metų metais garsėja savo žiaurumais, visi apie juos žino, bet sukrunta tik tada, kai kas nors atsitinka.

Bandoma trukdyti įsigyti ginklus vien dėl to, kad, atseit, piliečiai negali patikėti, kad iš jų nebus žudomi nekalti asmenys. Bet gal tada reiktų drausti važinėti automobiliais, nes negalima garantuoti, kad girtas prietranka neužvažiuos ant kitų.

Dauguma mirčių, susijusių su ginklo panaudojimu, nėra iš anksto suplanuotos - tai trumpalaikio pykčio išraiška. Kai neturi ginklo, santykius bandai aiškintis kumščiais. Kai tapo lengviau gauti ginklus - padaugėjo nužudymų. O tai padaro traumą ne tik patiems konflikto dalyviams, bet ir jų giminaičiams bei kitiems artimiesiems. Automatinių ir pusiau-automatinių ginklų pardavimą reikia uždrausti - tai ginklai ne asmens gynybai. Jie skirti dideliam žmogiškųjų būtybių kiekiui žudyti.

Ką iš tikro daryti? Ką manote jūs šia tema? Pasidalinkite su visais savo nuomone...
Paspauskite "Refresh" mygtuką puslapio atnaujimimui!

  Vardas, pavardė: 
El. pašto adresas: 
Jūsų pastaba:

               

Mindaugas 2001 m. kovo 25 d., sekmadienis, 12:23:50
Yra laikas zudyti ir yra laikas gyditi. Ginklai nera savaime blogas dalykas, bet daznai zmogus nepastebi tinkamo laiko... Gal net pernelyg daznai.

nesvarbu 2001 m. vasario 27 d., antradienis, 09:18:48
Atsirado zmogus, atsirado ir ginklas. Kiekvienas turim teise gintis ir pulti jei prireikia. Jei ginklas yra, reiskiasi jis ir reikalingas

Linas 2000 m. rugsėjo 10 d., sekmadienis, 15:23:42
1.Kas nores ivykdyti ginkluota nusikaltima-gaus nelegalu ginkla ir automatiskai igis persvara pries istatymu besilaikanti ir ju (atvirai sakant)bukumo deka plika kaip tilvikas tevynaini. 2.Zmogu beveik vienodai lengva nuzudyti sautuvu ir sakemis. Kada sakes pardavines su leidimais? Juk po 1863 m., berods, sukilimo caro administracija buvo ivedusi dalgiu pardavimo lietuviams kontrole. 3.kai iviksta ginkluotas nusikaltimas, teisiami ne ginklas, sovinys, kulka ar ju konstruktorius, o asmuo paspaudes nuleistuka. Ir ginklas cia niekuo detas - netures nedorelis sautuvo,tai plikomis rankomis pasmaugs

martynas 2000 m. kovo 22 d., trečiadienis, 12:44:51
O jei ginklo neturesiu, tai kitais budais aiskinsiuosi, kurie BK kvalifikuojami kaip ypac ziaurus. Ir kaip man apsiginti, jei pusgirciu zasinu paprasciausiai daugiau?Ir tamsu aplink, o policija benzo neturi? O drauciuose dar 1 ginklo ir tetruko. Supraskit gi pagaliau visi, zudo ne ginklai, zudo zmones, todel juos ir reikia zudyti.

Jonas I. 1999 m. lapkričio 25 d., ketvirtadienis, 14:13:17
Jei nebus šautuvų šaudančių kulkomis ar šratais, tai vienas kitą galabysim kitais bųdais. Kad padaryti pasaulyje tvarką su šiuo reikalu, reikia ..... Nes žmogėnų žemėje tikrai per daug. Nors ...

gytosas 1999 m. birželio 9 d., trečiadienis, 20:19:39
shauk pirmas(kad i tave neshautu),o tik paskui galvok. vis delto zinok ribas kad shautuvo taikiklio viduryje nepamatytum savo kaktos.

Arvydas 1999 m. gegužės 18 d., antradienis, 23:13:24
Gyvenimelis dabar tokis be ginklo nė pro kur. Kiekvienas save gerbentis vyras turi turė vienoki ar kitoki ginklą. O kas liečia Draučius, labai gaila ,kad niekas iš nužudytų neturėjo ginklo sniai būtu ta liūrbį nušove ar bent mirtinai išgasdine. Supraskit pagaliau ginklas yra sulaikantis faktorius. Žmogelis turi turėti galimybe apsiginti. Sekmės visiems ir kad nesibaigtu šoviniai.

JAKA 1999 m. gegužės 6 d., ketvirtadienis, 18:28:29
ZINOMA GINKLAI SAVAIME NERA BLOGYBE.SUTINKU KAD UZDRAUSTI REIKETU TIK VISOKIUS AUTOMATUS IR GREITASAUDZIUS(NA JUS MANE SUPRATOTE).

1999 m. balandžio 22 d., ketvirtadienis, 14:41:24
Ginklai yra sudedanchioji zhmonijos kultu*ros dalis. Pradzhioje tai buvo i_rankiai, kuriu_ pagalba zhmogus ishgyveno. Ve*liau ish i_rankio, kuriuo zhmogus gindavosi nuo zhve*riu_ arba juos medzhiodavo, jie virto i_ labai siauros paskirties ir pritaikymo i_taisus , o ve*liau ir ishtisas kovos sistemas, kuriose zhmogus tik duoda pradzhia_. Ash suprantu, kad mes kalbame apie paprasta_ ginkla_ - shautuva, peili_, pistoleta_. Reikalas tame, kad visi draudimai pirmiausia paliechia ne nusikalte*lius, o paklusnius ir i_statyma_ gerbianchius piliechius. Niekszui nusispjauti i_ tai , kas leista, o kas ne. Jis vienokiu ar kitokiu keliu gaus ta_ ginkla_, kurio nore*s. Tuo tarpu paprastas perga_sdintas ple*shiku_ pilietis ishkart pastatomas i_ blogesne_ nei jo (dar skambiau pasakysiu - visuomene*s) prieshas. Manau, kad tai klausimas toli grazhu ne tik apie ginklus. 30 000 policininku_ uzhsiima velniai zhino kuo. Dar didesne* biurokratu_ gauja peshasi de*l valdzhios pamirshusi, kas dave* jiems ta_ valdzhia_. O tuo tarpu visokio plauko krutiakai suka savo reikalus pasiremdami tais pachiais tvarkos saugotojais ir valdzhios vyrais. Ir mes dar kalbame apie demokratija_. Pasakykite man nors viena_ demokratishka_ reishkini_ mu*su_ valstybe*je. Mano nuomone tie, kuriems ginklai tikrai reikalingi, juos bu*tinai i_sigis. Tam nesukliudys niekas. Kitas dalykas, kad valstybe* susidu*rimo su nusikalte*liu metu mane, padoru_ pilieti_, pasmerkia susiremti su gerai apmokytu, gerai ginkluotu ir pasiryzhusiu paleisti zharnas bu*tent man, o ne kazhkokiam Jhonui ar Ivanui, uzhpuoliku. Bu*tent tada man reikalinga ta 30 000 vyru policininku_ kompanija, bu*tent tada man reikia visos tos dyku*nu_ valdininku_ armijos pagalba. Tuo tarpu visa shita shutve* man net sumauto pyshkalo nenori leisti i_sigyti.

Gedis------------ 1999 m. vasario 8 d., pirmadienis, 19:53:46
Aš nemanau , kad ginklai geras sumastymas iš vis. Vien žodis ,,GINKLAS'' nuo žodžio gintis.Bet deja dažniausiai jis naudojamaas pulti... Aš nežinau žmonių kurie būtų nužudę žmogų ir jiems nebūtų ant dūšios pri- balįlyta visam gyvenimui.Prieš nuspaudžiant gaiduką vertėtų pirma susimąstyti...

lukas norkunas 1998 m. gruodžio 21 d., pirmadienis, 12:29:34
ginklai payvairina ir taip jau nuobodu gyvenima.Siaip ginklai yra gerai,jais galima zudyti.

1998 m. rugpjūčio 23 d., sekmadienis, 18:32:37
Pataisytas saitas: http://www.spauda.lt/toro/torozuv.htm

Jonas S. 1998 m. rugpjūčio 23 d., sekmadienis, 18:31:14
Faraone,
Aoie zuvis puikiai parase Toro:
Zr. http://www.spauda.lt/toro/torozuv.htm
O zudome mes nuolat ir kasdien - net ir tie, kurie save vegeraais ivardina...

Faraonas 1998 m. rugpjūčio 10 d., pirmadienis, 18:18:50
Zudo ne ginklai ir ne kulkos, zudo zmones. Ginklu pardavimo uzdraudimas jokios problemos neisspres. Reikia, kaip jau mineta siame straipsnyje, keisti musu vusu mastymo stereotipus, kuriuos sukure koviniai holivudo filmai, spauda ir t.t.. Ar jusu manymu nuzudyti pagauta zuvi yra lengviau nei nusauti gyvuna nes jos neturi kraujo? Jai kalbet apie zudyma tai as manau kad nuzudymas net ir megejiskai pagautos zuvies yra zudyne (isskyrus atvejus kai reikia isgyventi). As esu uz tai, kad zmones galetu isigyti ginklus, su kuriais jie galetu apsiginti, reikia tik uztikrint, kad jie nebutu panaudoti netikslingai, ir to galima siekti. Jau mineta kad pas mus galima pairkti teisejus, bet juk tai ir nuo musu priklauso. Manote kad jusu neisgirstu, pamatet ka nors neteiseto ir saukit visais kanalais, kaip kad tai daroma http://www.geocities.com/CapitolHill/Senate/7370/ puslapi. Beja ar nepastebejot, kad mazeja korupcija, kad po kiekvieno straipsnio laikrasciuose momentaliai istaisomos anksciau "nepastebetos" klaidos?

edis 1998 m. liepos 28 d., antradienis, 18:55:03
ginklai nezudo,zmones-taip!

EDIS 1998 m. liepos 28 d., antradienis, 18:53:02
Paklauskite pas ta,kuris nuzude. kiek kainuoja zmogaus gyvybe? pinigus,turtus,nama ar masina? pries isaudamas tu-dydviris,gynejas. po suvio-ZUDIKAS!

Jonas S. 1998 m. liepos 20 d., pirmadienis, 21:45:38
Iš tikro - nėra tokio ginklo kaip pusiau-automatinis šautuvas. Kai paspaudi gaiduką - jis šauna!

Pranašiški buvo seniai ištarti LAo Tsu žodžiai
Kuo daugiau draudimų, tuo mažiau dorų žmonių. Kuo daugiau ginklų, tuo žmonės nesaugesni. Kuo daugiau išmaldos, tuo mažiau savimi pasitikinčių žmonių.

Marius 1998 m. liepos 16 d., ketvirtadienis, 11:21:48
Marijos zemeje seniai klesti tradicija kishtis i svetimus reikalus. Vietoj to zmones turetu daugiau rupintis savimi,savo sheima, savo sveikata, pinigais, saugumu. Diktaturos nebera - vadinasi atejo metas suvokti, kad mes esame NE DARBO LIAUDIS, ne avys kurias reikia priziureti, bet asmenybes siekianchios visapusishko komforto. Ir tas kas nenori buti lygiateisiu visuomenes nariu neturi teises trukdyti musu, humanishku zmoniu rases, egzistavimui. Pasiutusius shunis reikia izoliuoti! Tik taip mes sustabdysim pasiutlige!

Sasa 1998 m. liepos 13 d., pirmadienis, 10:29:10
Duokim jiems daugiau sautuvu ir tegul patys issisaudo ...

Arturas 1998 m. liepos 12 d., sekmadienis, 14:48:48
Pusiau automatiniu ir automatiniu ginklu izdraudimu, manau, nieko nepasieksi: ju dazniausiai gaunama ne is parduotuviu...

Mantas 1998 m. liepos 12 d., sekmadienis, 14:31:59
I kalejima juos!

Vartiklis